Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Личности: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: општина=Општина Теарце → општина=Теарце using AWB)
с (→‎Личности: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
 
* [[Јонуз Јусуфов]] (роден во Првце, живеел во [[Доброште]]) - арнаутско-качачки бандит криминалец, главен преводник на сардисувањето на [[Лешочкиот манастир]] во [[1905]] година
* [[Бари Шабани]] (р. 2 јули 1954) - државен правобринител на [[Тетово]] и поранешен државен секретар во Министерството за правда на Македонија<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://drzavnopravobranitelstvo.gov.mk/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=18&Itemid=30|title=Државен Правобранител за Тетово|publisher=Државно правобранителство на Македонија|language=македонски|accessdate=2010-01-12}}</ref>
== Култура и спорт ==
 

Прегледник