Разлика помеѓу преработките на „Ерих Фром“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 371 бајт ,  пред 1 година
→‎Библиографија: дополнување
(дополнување)
(→‎Библиографија: дополнување)
* „[[Бегство од слободата]]” (1941)
* „[[Човек за себе]]” (1947)
* „[[Заборавениот јазик]]: вовед во разбирањето на соновите, бајките и митовите“ (1951)
* „[[Здраво општество]]” (1955)
* „[[Вештината на сакањето]]“ (1956)
* „[[Мисијата на Сигмунд Фројд]]“ (1959)
* „[[Зен-будизмот и психоанализата]]“ (заедно со Д. Т. Сузуки и Ричард де Мартино) (1960)
* „[[Марксовото сфаќање на човекот]]“ (1961)
* „Отаде оковите на илузијата: мојата средба со Маркс и Фројд“ (1962)
* „Човековото срце” (1964)
* „[[Ќе бидете како Богови|Ќе бидете како Богови: радикално толкување на Стариот завет и неговите традиции]]“ (1966)
* „[[Револуција на надежта]]“ (1968)
* „Кризата на психоанализата“ (1970)

Прегледник