Разлика помеѓу преработките на „Западни Словени“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
 
Мнозинство: [[Полска]], [[Словачка]], [[Чешка]].
Малцинство: [[Белорусија]], [[Германија]], [[Литванија]], [[Србија]], [[Украина]], [[Унгарија]].
|langs=[[Западнословенски јазици]]:<br><small>[[чешки]], [[кашупски јазик|кашупски]], [[полски]], [[шлезискишлески јазик|шлезискишлески]], [[словачки]], [[лужичкосрпски јазици|лужичкосрпски]]</small>
|rels= [[Атеизам]], [[Католицизам]]
|related = [[Словени]]
}}
 
'''Западни Словени''' или во историјата именувани како '''Венети''' се подгрупа на [[Словени]]те кои зборуваат на еден од [[западнословенски јазици|западнословенските јазици]]. Денес во оваа група на народи се вбројуваат [[Лужички Срби|Лужичките Срби]], [[Полјаци]]те (вклучувајќи ги и [[Кашуби]]те и [[ШлезијциШлези]]те), [[Словаци]]те и [[Чеси]]те. Историската група на [[лехитски племиња]], во која се и Полјаците, ги вбројувала и исчезнатите [[Полапци]] и [[Поморци (народ)|Поморци]]. Јазиците на Горна и Долна [[Лусетија]] биле слични со лехитските и чехословачките јазици.<ref>Bohemia and Poland. Chapter 20.pp 512-513. [in:] Timothy Reuter. The New Cambridge Medieval History: c. 900-c.1024. 2000</ref>.
 
Културно, Западните Словени се развиле задно со останатите народи на [[Западна Европа]], најмногу поради влијанието на [[Римската Империја]] и Западното Христијанство.<ref name="HRE Brit">[http://www.britannica.com/ebc/article-9378866?query=slavs&ct= Slav - Britannica Concise Encyclopedia]</ref> Така, тие доживеале културна поделба од останатите Словени, односно: Источните и мнозинството од Јужните Словени станале следбеници на [[Православие]]то, Западните Словени станале следбеници на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]] и мал дел на [[Протестантство]]то.

Прегледник