Разлика помеѓу преработките на „Недела“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 228 бајти ,  пред 3 години
* „Проклета недела“ (''Prokleta nedjelja'') - песна од албумот „Сјај во очите“ (''Sjaj u očima'') на хрватската група „[[Парни валјак]]“ од [[1988]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=MpI9aT3jn2E YouTube, Parni Valjak - Prokleta Nedjelja (пристапено на 16.1.2016)]</ref>
* „Ден седми“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 9-11.</ref>
* „Неделна песна“ (''Nedjeljna pjesma'') - песна на хрватскиот писател [[Мирослав Крлежа]].<ref>Miroslav Krleža, ''Lirika''. Sarajevo: Svjetlost, 1966, стр. 10-12.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник