Разлика помеѓу преработките на „Џани Мерсман“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 731 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Џани Мерсман
| image = Meersman 4JDD 2010.JPG
| caption = Мерсман на Четири дена Денкерк 2010
| fullname = Џани Мерсман
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1985|12|5}}
| birth_place = Тилт, [[Белгија]]
| height =
| weight =
| currentteam = {{ct|LTBOPQ}}
| discipline = Друмски и велодромски велосипедизам
| role = Возач
| amateuryears =
| amateurteams =
| proyears = 2007<br />2008–2011<br>2012–2012<br>2013–
| proteams = {{ct|DSC|2007}}<br />{{ct|FDJ|2008}}<br>{{ct|LTB|2012}}<br>{{ct|OPQ|2013}}
| majorwins =
| updated = 65 априлмарт 20122013
}}
 
'''Џани Мерсман''' (роден на {{роден|5|декември|1985}} во [[Тилт]]) е [[Белгија|белгиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World ProTeamTour]] екипата {{ct|OPQ}}.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/meersman-graduates-to-omega-pharma-quickstep|title=Meersman graduates to Omega Pharma-Quickstep|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=19 ноември 2012 |accessdate=8 јануари 2013}}</ref> Во 2012 возел за {{ct|LTB|2012}}.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/meersman-signs-with-lotto-belisol|title= Мерсман потпиша со Лото-Белисол|date= 29 ноември 2011|accessdate=2 јануари 2012 |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> По третата етапа на [[Трка околу Џорџија]], Мерсман бил принуден да ја напушти трката, поради неколку случаи на патела тендинитис.
 
== Достигнувања ==
;2005
: 1. Краен пласман Трка околу Намен
::1. Етапа 31
;2006
: 1. Етапа 2, Трка околу Намен
: 3. Краен пласман, Тур де л’Оас
::1. Етапа 4
::1. Етапа 6
: 3. Флеш арденес
;2006
: 1. Етапа 2, Трка околу Намен
: 2. Зелик-Галмарден
;2007
: 1. Етапа 5 [[Трка околу Австрија 2007|Трка околу Австрија]]
: 1. Етапа 3 [[Трка околу Џорџија 2007|Трка околу Џорџија]]
;2008
: 1. Етапа 4 [[Тур де Валони]]
: 2. Краен пласман Етоал де Бесеже
: 3. Трофе де Гримперс
: 3. ГП де Плимелек-Морбијан
;2010
: 2. Краен пласман [[Париз-Корез]]
::1. Етапа 2
::1. Бодовен пласман
: 7. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
: 2. Париз-Тројес
: 2. Рут Адели
: 3. [[Хале-Ингоигем]]
: 4. Флеш д’Емерод
: 7. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
: 8. [[Брабант Пајл]]
: 3. [[Хале-Ингоигем]]
;2012
: 1. Етапа 1 [[Волта ао Алгарве 2012|Волта ао Алгарве]]
: 1. Етапа 4 [[Париз-Ница 2012|Париз-Ница]]
: 32. Краен пласман, Тур де л’ОасВалони
: 3. [[Класика де Сан Себастијан 2012|Класика де Сан Себастијан]]
;2013
: 6. Ле Букл ду Суд Ардеш
: 7. Трофео Платха де Муро
{{Palmares end}}
 
{{commons category}}
 
* [http://www.giannimeersman.be/ ЛичнаОфицијална лична страница]
* {{cyclingarchives|5845}}
* [http://www.cyclingbase.com/Gianni-Meersman.html Достигнувања на ''Cycling Base'']
 
{{Возачи во ЛотоОмега Парма-БелисолКвик Степ}}
 
<!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]] -->
{{Persondata
|NAME= Мерсман, Џани
|PLACE OF DEATH=
}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мерсман, Џани}}
[[Категорија:Родени во 1985 година]]

Прегледник