Разлика помеѓу преработките на „Урду“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Робот: Додава pi:उर्दू भाषा)
с
Поради сличноста на урду со хинди, луѓето од двете држави можат да се разберат меѓу себе. Поради вакавата состојба лингистите ги ставаат во една група на јазици и ги нарекуваат [[дијасистем]]. Покрај лингвистичките сличности, јазиците се различни од аспект на социо-политиката. Исто така, поради теренот каде се зборува, јазиците можат да се поделат на дијалекти.
 
Во [[Индија]], урду се зборува на места каде има поголем број на муслиманско население или градови кои биле дел од муслимански империи. Така јазикот во Индија се зборува во [[Утар Прадеш]], [[Делхи]], [[Бопал]], [[ХидерабадХајдерабад]], [[БангалореБангалор]], [[Калкута]], [[Мисоре]], [[Патна]], [[Аџемер]] и [[Ахемдабад]]<ref>[https://www.indiatravelite.com/holyplaces/ajmerint.htm India Travelite: Holy Places - Ajmer]</ref>. Некои од индиските училишта држат настава на урду јазик. Во Индија постојат над 3.000 публикации на урду од кои 405 се весници.
 
Во Пакистан, урду се зборува од поголемиот број на урбани жители во државата. Исто така се зборува во сите покраини во Пакистан, покрај фактот дека се зборуваат и различни јазици од урду. Јазикот се изучува до средното образование во сите училишта на Пакистан и тоа довело до зголемување на бројот на говорители на јазикот бидејќи и луѓето што ги зборувале [[Панџаби јазик|панџаби]], [[Паштунски јазик|паштунски]] или [[Синди јазик|синди]] јазиците сега го разбираат урду јазикот. Голем број зборови се воведени во урду јазикот како резултат на регионалните јазици
| {{IPA|merā nām .... hai}}
|-
| Како до [[ЛахореЛахор]]?
| لاھور کس طرف ہے؟
| {{IPA|lāhaur kis taraf hai?}}

Прегледник