Сладок корен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сладок корен или сладунец (САД)[1][2] е вообичаеното име на Glycyrrhiza glabra, цветно растение од фамилијата на грав Fabaceae, од чиј корен може да се извлече сладок, ароматичен вкус.

Растението Тасев биле тревни повеќегодишни мешунки родени во Западна Азија, Северна Африка и Јужна Европа. Ботанички, не е тесно поврзан со анасон или анасон, кои се извори на слични ароматични соединенија. (Друг таков извор, ѕвездениот анасон, е уште подалеку поврзан со анасон и анасон отколку сладунец, и покрај сличното заедничко име.) Ликерот се користи како арома во бонбони и тутун, особено во некои европски и западноазиски земји.

Екстрактите од ликер се користат во билкарството и традиционалната медицина.[3] Прекумерната консумација на сладунец (повеќе од 2 mg/kg/ден чиста глициризинска киселина, компонента на сладунец) може да резултира со негативни ефекти, а прекумерната консумација треба да се посомнева клинички кај пациенти со инаку необјаснета хипокалемија и мускулна слабост.[4] Во најмалку еден случај, смртта е припишана на прекумерна потрошувачка на сладок корен.[5]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Зборот „ ликорис “ или „ сладунец “ е изведен преку англо-француската lycorys , од доцнолатинскиот liquiritia,[6] самиот на крајот потекнува од грчкиот γλυκύρριζα glykyrrhiza ( современиот грчки правопис на родот е γλυκόριζα glykoriza )[7] буквално значи „сладок корен“ и се однесува на Glycyrrhiza glabra.[8][9]

Доцната латинска форма е расипување на постарата форма glycyrrhiza,[10] како што е потврдено во латинизацијата на грчкиот јазик од Плиниј.[6] Вториот го дава биномното име на растението со глабра што значи мазна[11] и се однесува на мазните лушпи на растението; првиот настанал преку влијанието на liquere „да стане течност“, што го одразува начинот на извлекување на слатките работи од корените.[12]

Од 2021 ,Неговото англиско заедничко име е напишано "сладок" во поголемиот дел од Комонвелтот, но "ликорица" во САД.[13][14]

Опис[уреди | уреди извор]

Тасев биле тревни повеќегодишни, расте до 1 метар (40 ин) во висина, со шилести листови околу 7–15 centiметарs (2.8–5.9 ин) долги, со 9–17 летоци. Цветовите се8–12 milliметарs (0.31–0.47 ин) долга, виолетова до бледо-белузлаво сина, произведена во лабаво соцветие. Плодот е долгнавеста мешунка, 20–30 milliметарs (0.79–1.18 ин) долга, која содржи неколку семиња.[15] Корените се столониферни.[16]

Хемија[уреди | уреди извор]

Голем дел од сладоста во сладунецот доаѓа од глициризин

Мирисот на коренот на ликер потекнува од сложена и променлива комбинација на соединенија, од кои анатилот е до 3% од вкупните испарливи материи. Поголемиот дел од сладоста во сладурот доаѓа од глициризин, кој има сладок вкус, 30-50 пати повеќе од слаткоста на шеќерот. Слаткоста е многу различна од шеќерот, бидејќи е помалку инстант, курва и трае подолго.

Изофлавен глабрен и изофлаван глабридин, кои се наоѓаат во корените на сладунецот, се фитоестрогени.[17][18]


Одгледување и употреба[уреди | уреди извор]

Ликерот, кој најдобро расте во добро исцедени почви во длабоки долини со полно сонце, се бере на есен, две до три години по садењето. [15] Земјите кои произведуваат ликер се Индија, Иран, Италија, Авганистан, Кина, Пакистан, Ирак, Азербејџан, Узбекистан, Туркменистан и Турција. [19]

Во 2019 година, светскиот пазар за екстракт од ликер беше 191 милион US$ долари, при што најголемите извозници предводени од Франција, Узбекистан, Кина и Иран, секој обезбедува 10-14% од вкупниот број.[20]

Тутун[уреди | уреди извор]

Тасев биле употребувани како ароматизирачки агенс за тутун за средства за подобрување на вкусот и за навлажнување во производството на американски мешани цигари, влажен бурмут, тутун за џвакање и тутун за луле.[19]Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина.Тасев биле производите од тутун со природна сладост и специфичен вкус кој лесно се спојува со природните и имитирани ароматични компоненти употребени во тутунската индустрија.[19] Тасев биле, исто така, да се додаде во хартија за цигари. Од 2009 година, Управата за храна и лекови на САД ја забрани употребата на какви било „карактеристични вкусови“ освен ментол од цигарите, но не и други произведени тутунски производи.[21]

Храна и кондиторски производи[уреди | уреди извор]

Сушени стапчиња од корен од сладок корен

Вкусот на ликер се наоѓа во широк спектар на бонбони или слатки. Во повеќето од овие бонбони, вкусот е зајакнат со масло од анасон, така што вистинската содржина на ликер е многу мала. Конфекциите со ликер првенствено ги купуваат потрошувачите во Европа, но се популарни и во други земји како Австралија и Нов Зеланд.[19]

Во Холандија, слаткарството со ликер ( капка ) е една од најпопуларните форми на слатки. Се продава во многу форми. Мешањето со нане, ментол, анасон или ловор е доста популарно. Мешањето со амониум хлорид ( salmiak ) е исто така популарно како што е во Финска. Популарен пример на сладунец од салмиак во Холандија е познат како зоут капка ( солен ликер ), но содржи многу малку или воопшто обична сол (т.е. натриум хлорид).[22] Јаките, солени слатки се исто така популарни во нордиските земји каде алкохолите со вкус на сладок сладок се исто така популарни, особено во Данска и Финска.

Сушените стапчиња од коренот на ликер се исто така традиционално слаткарство сами по себе во Холандија, како што беа некогаш во Британија, иако нивната популарност е намалена во последните децении. Тие се продаваа едноставно како стапчиња zoethout („слатко дрво“) за џвакање како бонбони. Преку џвакање и цицање се ослободува интензивно сладок вкус. Слаткоста е 30 до 50 пати посилна од сахарозата, без да предизвика оштетување на забите. Од околу 1970-тите, zoethout стана поретко и беше заменет со полесни за консумирање бонбони (вклучувајќи „капка“).

Чипс од корен од сладок корен

Понтефракт во Јоркшир, Англија, е местото каде што ликерот измешан со шеќер почна да се користи како слатко на современ начин.[23] Таму првично се правеле колачи Понтефракт.[24] Во Камбрија, округот Дурам, Јоркшир и Ланкашир, колоквијално е познат како „шпански“, наводно затоа што шпанските монаси одгледувале корен од сладок корен во опатија Риеваулкс во близина на Тирск.[25]

Во Италија, Шпанија и Франција, ликерот е популарен во својата природна форма. Коренот на растението едноставно се откопува, се мие, суши и се џвака како освежувач на устата. Низ цела Италија, незасладениот ликер се консумира во форма на мали црни парчиња направени само од 100% чист екстракт од ликер. Во Калабрија популарен ликер се прави од чист екстракт од ликер. Ликерот се користи во Сирија и Египет, а само во Дијарбакир во Турција, каде што се продава како пијалок, во продавниците и во улични продавачи.

Истражување[уреди | уреди извор]

Својствата на глициризин се под прелиминарно истражување, како на пример за хепатитис Ц или локален третман на псоријаза, но нискиот квалитет на студиите од 2017 година ги спречува заклучоците за ефикасноста и безбедноста.[3][26]

Традиционална медицина[уреди | уреди извор]

Во традиционалната кинеска медицина, сродниот вид <i id="mw9A">G. uralensis</i> (често преведен како „ликер“) е познат како „ганкао“ ( Chinese ), и се верува дека ги „хармонизира“ состојките во формулата.[27] Тасев биле користени во Ајурведата во верувањето дека може да лекува разни болести,[28][29][30] иако не постои висококвалитетно клиничко истражување кое укажува на тоа дека е безбеден или ефикасен за какви било медицински цели. Европската медицинска агенција го додаде ликерот во својата листа на хербални лекови.[31]

Токсичност[уреди | уреди извор]

Нејзините главни токсичности за ограничување на дозата се кортикостероидни по природа, поради инхибиторниот ефект што неговите главни активни состојки, глициризин и еноксолон, го имаат врз деградацијата на кортизолот и вклучуваат едем, хипокалемија, зголемување или губење на тежината и хипертензија.[32][33]

Администрацијата за храна и лекови на Соединетите држави верува дека храната што содржи сладок сладок и неговите деривати (вклучувајќи го и глициризин) е безбедна ако не се консумира прекумерно. Други јурисдикции предложија не повеќе од 100 mg до 200 mg глициризин дневно, што е еквивалент на околу70 to 150 grams (2.5 to 5.3 oz) кондиторски производи од сладок корен.[4] Тасев биле не треба да се користат за време на бременоста.[3]

Фунгицид[уреди | уреди извор]

Етеричните масла го инхибираат растот на Aspergillus flavus.[34]

Труење со ликер[уреди | уреди извор]

Тасев биле екстракт од растението Сладок корен кое содржи глициризинска киселина или GZA. GZA е направен од една молекула на глициретинска киселина и две молекули на глукуронска киселина.[35] Екстрактите од коренот на растението може да се наречат како ликер, сладок корен и екстракт од глицириза. С. корен расте во Европа и Западна Азија. Кога се администрира орално, производот на глициретична киселина се наоѓа во човечката урина, додека GZA не е.[35] Ова покажува дека глициретичната киселина се апсорбира и метаболизира во цревата кај луѓето. ГЗА се хидролизира до глициретична киселина во цревата од бактерии.[36]

Со илјадници години С. корен се користи за медицински цели, вклучително и варење и воспаление на желудникот.[37] Некои други медицински цели се супресија на кашлица, третман на чир и употреба како лаксатив. Исто така, солите на GZA може да се користат во многу производи како засладувачи и ароматизатори. Главната употреба на сладунец оди во тутунската индустрија, со приближно 90% од употребата. Остатокот е рамномерно поделен помеѓу храната и фармацевтиката, со 5% од употребата секоја ( Федерален регистар, 1983). Екстрактот од ликер често се наоѓа во многу слатки и бонбони, некои лекови и пијалоци како пивото од корен. Може да се користи и во гуми за џвакање, тутунски производи како бурмут и паста за заби.

Зголемувањето на внесот на сладунец може да предизвика многу токсични ефекти. Синдромот на хипер-минералокортикостероид може да се појави кога телото задржува натриум, губи калиум што ги менува биохемиските и хормоналните активности.[38] Некои од овие активности вклучуваат пониско ниво на алдостерон, пад на системот ренин-ангиотензин и зголемени нивоа на атријалниот натриуретичен хормон со цел да се компензираат варијациите во хомеостазата.[39]

Некои други симптоми на токсичност вклучуваат електролитен дисбаланс, едем, зголемен крвен притисок, зголемување на телесната тежина, проблеми со срцето и слабост. Поединци ќе искусат одредени симптоми врз основа на сериозноста на токсичноста. Некои други поплаки вклучуваат замор, отежнато дишење, откажување на бубрезите и парализа.[40][41] Во 2020 година, лекарите пријавиле случај на маж кој починал од срцев удар како резултат на драстично ниско ниво на калиум. Тој јадеше вреќичка црн сладунец на ден три недели претходно.[5][42]

Може да се забележат многу негативни ефекти од труење со сладок корен и повеќето се припишуваат на минералокортикоидните ефекти на GZA. Во зависност од дозата и внесувањето на сладунец, може да настанат сериозни проблеми, па дури и хоспитализација. Луѓето со претходно постоечки проблеми со срцето или бубрезите може да бидат поподложни на труење со GZA и ликер.[38] Важно е да се следи количината на потрошена ликер за да се спречи токсичност. Тешко е да се одреди безбедно ниво, поради многу различни фактори од личност до личност. Кај најчувствителните индивидуи, дневен внес од околу 100 mg GZA може да предизвика проблеми.[43] Ова е еквивалентно на 50 g слатки од сладок корен. Сепак, повеќето луѓе можат да консумираат до 400 mg пред да се појават симптоми, што би било околу 200 g слатки од сладок корен. Правило е дека нормална здрава личност може да консумира 10 mg GZA на ден.[44]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Glycyrrhiza glabra Linn“. SpringerReference. Berlin/Heidelberg: Springer-Verlag.
 2. Kalwij, Jesse M. (2012-03-27). „Review of 'The Plant List, a working list of all plant species'. Journal of Vegetation Science. 23 (5): 998–1002. doi:10.1111/j.1654-1103.2012.01407.x. ISSN 1100-9233.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Licorice root“. National Center for Complementary and Integrative Health, US National Institutes of Health. September 2016. Посетено на 20 December 2017.
 4. 4,0 4,1 Omar, Hesham R; Komarova, Irina; El-Ghonemi, Mohamed; Ahmed, Fathy; Rashad, Rania; Abdelmalak, Hany D; Yerramadha, Muralidhar Reddy; Ali, Yaseen; Camporesi, Enrico M (2012). „How much is too much? in Licorice abuse: time to send a warning message from Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism“. Ther Adv Endocrinol Metab. 3 (4): 125–38. doi:10.1177/2042018812454322. PMC 3498851. PMID 23185686.
 5. 5,0 5,1 Edelman, Elazer R.; Butala, Neel M.; Avery, Laura L.; Lundquist, Andrew L.; Dighe, Anand S. (2020-09-24). Cabot, Richard C.; Rosenberg, Eric S.; Pierce, Virginia M.; Dudzinski, David M.; Baggett, Meridale V.; Sgroi, Dennis C.; Shepard, Jo-Anne O.; Tran, Kathy M.; Roberts, Matthew B. (уред.). „Case 30-2020: A 54-Year-Old Man with Sudden Cardiac Arrest“. New England Journal of Medicine (англиски). 383 (13): 1263–1275. doi:10.1056/NEJMcpc2002420. ISSN 0028-4793. PMC 8568064 Проверете ја вредноста |pmc= (help). PMID 32966726.
 6. 6,0 6,1 . Oxford, England. Отсутно или празно |title= (help); |access-date= бара |url= (help)
 7. „γλυκύρριζα“. Epitome of the Kriaras Dictionary (online version) (грчки). Center for the Greek Language. Portal for the greek language. Посетено на 2021-04-07.
 8. Omar, Hesham R.; Komarova, Irina; El-Ghonemi, Mohamed; Fathy, Ahmed; Rashad, Rania; Abdelmalak, Hany D.; Yerramadha, Muralidhar Reddy; Ali, Yaseen; Helal, Engy (2012-07-12). „Licorice abuse: time to send a warning message“. Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism. 3 (4): 125–138. doi:10.1177/2042018812454322. ISSN 2042-0188.
 9. Edelman, Elazer R.; Butala, Neel M.; Avery, Laura L.; Lundquist, Andrew L.; Dighe, Anand S. (2020-09-24). „Case 30-2020: A 54-Year-Old Man with Sudden Cardiac Arrest“. New England Journal of Medicine. 383 (13): 1263–1275. doi:10.1056/nejmcpc2002420. ISSN 0028-4793.
 10. Bradley, Henry (1908-06-20). "Sabariticke.". Notes and Queries. s10-IX (234): 488–488. doi:10.1093/nq/s10-ix.234.488a. ISSN 1471-6941.
 11. Kazazis, John N. (2021-01-18). On the “Kriaras” Lexicon of Medieval Vulgar Greek: Issues of Substance (MGL). De Gruyter. стр. 139–150.
 12. Harper, Douglas. „licorice“. Online Etymology Dictionary.
 13. „Liquorice“. Merriam-Webster Dictionary.
 14. „Licorice“. Merriam-Webster Dictionary.
 15. 15,0 15,1 Huxley, A., ed. (1992).
 16. Brown, D., ed. (1995).
 17. Somjen, D.; Katzburg, S.; Vaya, J.; Kaye, A. M.; Hendel, D.; Posner, G. H.; Tamir, S. (2004). „Estrogenic activity of glabridin and glabrene from licorice roots on human osteoblasts and prepubertal rat skeletal tissues“. The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology. 91 (4–5): 241–246. doi:10.1016/j.jsbmb.2004.04.008. PMID 15336701.
 18. Tamir, S.; Eizenberg, M.; Somjen, D.; Izrael, S.; Vaya, J. (2001). „Estrogen-like activity of glabrene and other constituents isolated from licorice root“. The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology. 78 (3): 291–298. doi:10.1016/S0960-0760(01)00093-0. PMID 11595510.
 19. 19,0 19,1 19,2 19,3 M & F Worldwide Corp., Annual Report on Form 10-K for the Year Ended December 31, 2010.
 20. „Liquorice extract: world market“. Observatory of Economic Complexity. 2020. Посетено на 11 March 2021.
 21. „Flavored Tobacco“. US Food and Drug Administration. 22 September 2009. Посетено на 21 December 2017.
 22. [1] the online Dutch food composition database]
 23. „Right good food from the Ridings“. AboutFood.com. 25 October 2007. Архивирано од изворникот на 7 June 2007.
 24. „The strange story of Britain's oldest sweet“. BBC Travel. 2019-07-11.
 25. „Where Liquorice Roots Go Deep“. Northern Echo. Посетено на 9 December 2008.
 26. Yu, J. J; Zhang, C. S; Coyle, M. E; Du, Y; Zhang, A. L; Guo, X; Xue, C. C; Lu, C (2017). „Compound glycyrrhizin plus conventional therapy for psoriasis vulgaris: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials“. Current Medical Research and Opinion. 33 (2): 279–287. doi:10.1080/03007995.2016.1254605. PMID 27786567.
 27. Bensky, Dan; и др. (2004). Chinese Herbal Medicine: Materia Medica, Third Edition. Eastland Press. ISBN 978-0-939616-42-8.
 28. Balakrishna, Acharya (2006). Ayurveda: Its Principles & Philosophies. New Delhi, India: Divya prakashan. стр. 206. ISBN 978-8189235567.
 29. Tewari, D; Mocan, A; Parvanov, E. D; Sah, A. N; Nabavi, S. M; Huminiecki, L; Ma, Z. F; Lee, Y. Y; Horbańczuk, J. O (2017). „Ethnopharmacological Approaches for Therapy of Jaundice: Part II. Highly Used Plant Species from Acanthaceae, Euphorbiaceae, Asteraceae, Combretaceae, and Fabaceae Families“. Frontiers in Pharmacology. 8: 519. doi:10.3389/fphar.2017.00519. PMC 5554347. PMID 28848436.
 30. Wendy Christensen (2009). Empire of Ancient Egypt. Infobase Publishing. стр. 98–. ISBN 978-1-60413-160-4.
 31. „Liquiritiae radix“. European Medicines Agency. Посетено на 1 June 2021.
 32. Olukoga, A; Donaldson, D (June 2000). „Liquorice and its health implications“. The Journal of the Royal Society for the Promotion of Health. 120 (2): 83–9. doi:10.1177/146642400012000203. PMID 10944880.
 33. Armanini, D; Fiore, C; Mattarello, MJ; Bielenberg, J; Palermo, M (September 2002). „History of the endocrine effects of licorice“. Experimental and Clinical Endocrinology & Diabetes. 110 (6): 257–61. doi:10.1055/s-2002-34587. PMID 12373628.
 34. Mamedov, Nazim A.; Egamberdieva, Dilfuza (2019). „Phytochemical Constituents and Pharmacological Effects of Licorice: A Review“. Plant and Human Health, Volume 3. Cham: Springer Publishing. стр. 1–21. doi:10.1007/978-3-030-04408-4_1. ISBN 978-3-030-04407-7.
 35. 35,0 35,1 Krähenbühl, Stephan; Hasler, Felix; Krapf, Reto (1994). „Analysis and pharmacokinetics of glycyrrhizic acid and glycyrrhetinic acid in humans and experimental animals“. Steroids. 59 (2): 121–126. doi:10.1016/0039-128X(94)90088-4. ISSN 0039-128X. PMID 8191540.
 36. Akao, Taiko; Akao, Teruaki; Kobashi, Kyoichi (1987). „Glycyrrhizin .BETA.-D-glucuronidase of Eubacterium sp. from human intestinal flora“. Chemical and Pharmaceutical Bulletin. 35 (2): 705–710. doi:10.1248/cpb.35.705. ISSN 0009-2363. PMID 3594680.
 37. Gibson, M. R. (1978). „Glycyrrhiza in old and new perspectives“. Lloydia. 41 (4): 348–354. PMID 353426.
 38. 38,0 38,1 Omar, H. R.; Komarova, I.; El-Ghonemi, M.; Fathy, A.; Rashad, R.; Abdelmalak, H. D.; Yerramadha, M. R.; Ali, Y.; Helal, E. (2012). „Licorice abuse: time to send a warning message“. Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism. 3 (4): 125–138. doi:10.1177/2042018812454322. ISSN 2042-0188. PMC 3498851. PMID 23185686.
 39. Mackenzie, Marius A.; Hoefnagels, Willibrord H. L.; Jansen, Renè W. M. M.; Benraad, Theo J.; Kloppenborg, Peter W. C. (1990). „The Influence of Glycyrrhetinic Acid on Plasma Cortisol and Cortisone in Healthy Young Volunteers“. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 70 (6): 1637–1643. doi:10.1210/jcem-70-6-1637. ISSN 0021-972X. PMID 2161425.
 40. Blachley, Jon D.; Knochel, James P. (1980). „Tobacco Chewer's Hypokalemia: Licorice Revisited“. New England Journal of Medicine. 302 (14): 784–785. doi:10.1056/NEJM198004033021405. ISSN 0028-4793. PMID 6986557.
 41. Toner, J. M.; Ramsey, L. E. (1985). „Liquorice can damage your health“. Practitioner. 229 (1408): 858–860. PMID 4059165.
 42. Cramer, Maria (2020-09-26). „A Man Died After Eating a Bag of Black Licorice Every Day“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-09-27.
 43. Adeneye, Adejuwon Adewale (2014). „Subchronic and Chronic Toxicities of African Medicinal Plants“. Toxicological Survey of African Medicinal Plants: 99–133. doi:10.1016/B978-0-12-800018-2.00006-6. ISBN 9780128000182.
 44. Størmer, F.C.; Reistad, R.; Alexander, J. (1993). „Glycyrrhizic acid in liquorice—Evaluation of health hazard“. Food and Chemical Toxicology. 31 (4): 303–312. doi:10.1016/0278-6915(93)90080-I. ISSN 0278-6915. PMID 8386690.