Гликуронска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гликуронска киселина
Назнаки
6556-12-3 Ок
ChEBI CHEBI:28860 Н
ChemSpider 392615 Ок
DrugBank DB03156 Ок
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C00191 Ок
MeSH Glucuronic+acid
PubChem 441478
UNII 8A5D83Q4RW Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Гликуронска киселина е уронска киселина која за првпат била изолирана од урината (од каде ѝ потекнува името). Ја има во гумите, како арапска гума и ксантан, и е значајно соединение во метаболизмот кај микроорганизмите, растенијата и животните.

Функции[уреди | уреди извор]

Гликуронидација[уреди | уреди извор]

UDP-α-D-гликуронска киселина (UDPGA) учествува во фаза II од метаболизмот (коњугација) на липофилните ксено- и ендобиотици.