Глушини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глушини
Crotalaria.jpg
Кроталарија (Crotalaria retusa)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Потсемејство: Глушини
Племиња[1][2][3]

Abreae
Adesmieae
Aeschynomeneae
Amorpheae
Bossiaeeae
Brongniartieae
Cicereae
Crotalarieae
Dalbergieae
Desmodieae
Dipterygeae
Euchresteae
Fabeae
Galegeae
Genisteae
Hedysareae
Hypocalypteae
Indigofereae
Loteae
Millettieae
Mirbelieae
Phaseoleae
Podalyrieae
Psoraleeae
Robinieae
Sesbanieae
Sophoreae
Swartzieae
Thermopsideae
Trifolieae

Глушини (науч. Faboideae) — потсемејство на цветни растенија од семејството бобови (Fabaceae). Друго прифатливо име на истата е Papilionoideae.[4]

Потсемејството е нашироко распространето низ светот и приспособена на најразлични животни средини и опфаќа дрва, грмушки и тревести растенија. Во неа спаѓаат грашокот, граорот и доброцветот. Цветовите типично имаат округол облик, а корењата најчесто имаат израстоци.

Родови[уреди | уреди извор]

Научниот назив на типскиот род глушина е Vicia, но често се среќава синонимот Faba, по кој е наречена потсемејството.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за земјоделство на САД (USDA) (2003): Информативна мрежа за генетски ресурси – Faboideae. Верзија од 17 јануари 2003. Проверено на 7 август 2010
  2. „Faboideae на UniProt“. Посетено на 7 август 2010.
  3. Systema Naturae 2000“. Посетено на 7 август 2010.
  4. McNeill, J.; Barrie, F.R.; Burdet, H.M. & Demoulin, V., уред. (2006), International code of botanical nomenclature (Vienna Code) (изд. electronic.), Vienna: International Association for Plant Taxonomy, Посетено на 20 февруари 2011, Article 19.7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Глушини — семејства на цветни растенија: Описи, илустрации, распознавање, набавка на информации (англиски)