Свод и Гроб на Галериј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Свод и Гроб на Галериј
Αψίδα του Γαλέριου
Thessaloniki-Arch of Galerius (eastern face).jpg
Основни податоци
Место Солун, Грција
Држава Грција
Црковен статус црква
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики
Предхристијански и византиски споменици во Солун*
Светско наследство на УНЕСКО

Ac.galerius2.jpg
The Rotunda of Galerius
Тип
Критериуми i, ii, iv
Навод 456
Регион** Културно наследство на Европа
Координати 40°37′ СГШ 22°57′ ИГД / 
Записно минато
Запис 1988  (12 заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Сводот на Галериј (грчки: Τόξο του Γαλερίου) и гробот на Галериј (грчки: Τάφος του Γαλερίου) претставуваат антички споменици кои се наоѓаат во градот Солун, Централна Македонија во Грција. Гробот на римскиот император Галериј е познат како ротонда на Агиос Георгиос, или Ротондата на Свети Георгиј.

Во почетокот на 4 век во времето на императорот на Галериј биле изградени овие структури, меѓу кои се наоѓал и палатата, од која има остатоци од југозапад. [1]Овие три објекти биле поврзани помеѓу себе. Сводот бил изграден по победата на императорот над Сасанидското царство и паѓањето на Ктесифон.[2] Ротондата, во текот на своето постоење била користена како пагански, христијански, муслимански и повторно христијански храм. Од претходната џамија, останато е само мирарето без врвот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The palace of Galerius was built on a massive scale using primarily local materials, perhaps over the destruction layer of a fire that cleared an area for the complex. Expansive areas of mosaic are preserved in several areas. A structure linked to the palace and called the Octagonal Room is at the southwest end of the excavated area at 40°37'48.53"N, 22°56'55.99"E; this was thought at one point to be a mausoleum, but may have actually been a monumental entryway to the palace. Beside the palace to the northeast was a Hippodrome.
  2. At this point Galerius was a Caesar (subordinate emperor); he became one of the two Augusti (head emperors) in 305 CE, when Diocletian abdicated.Надворешни врски[уреди | уреди извор]