Разговор со корисник:Kiril Simeonovski/2011/2

  Од Википедија — слободната енциклопедија

  Архива/2008  · Архива/2009/1  · Архива/2009/2  · Архива/2009/3  · Архива/2010/1  · Архива/2010/2  · Архива/2011/1  · Архива/2011/2  · Архива/2012

  EuroBasket[уреди извор]

  Many congratulations from Italy! I can't believe what your team did! I wouldn't have bet on them neither 1 cent before the start of the tournament. McCaleb is just not a human :D I hope to see you soon on Totallympics to discuss about this incredible team and share your point of view with other fans.

  Thank you! See you there :) MacedoniainSemifinal (разговор) 22:39, 14 септември 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Thanks. I also hope so and wish all the best for the national team of Italy. Best.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:34, 15 септември 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Македонска енциклопедија[уреди извор]

  Дали би било ОК да уредувам статии што ги има во Македонската енциклопедија? те прашувам затоа што самата енциклопедија е сметана за помалку контроверзна, па сега незнам дали би било пожелно или не? Иначе ја симнав од интернет еве линк доколку си заинтересиран Позз--Васил Ч. (разговор) 20:03, 26 септември 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Едно прашање[уреди извор]

  Кај статијата Манчестер Јунајтед подоле кај фудбалерите не дава знаме на Сенегал можеш да ми помогнеш како да го средам тоа зошто вака не изгледа убаво.Поз(Carshalton (разговор) 11:42, 27 септември 2011 (CEST))Одговори[одговори]

  Космос[уреди извор]

  И едно мало потсетување. - [1] . --FlavrSavr (разговор) 18:29, 30 септември 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Извини, по грешка... мислев на овие заклучоци - [2]. Како и да е, немам ништо против самите статии, само тајмингот не ми е во ред. А инаку принципиелно сметам дека е добро за било какво додавање или бришење на статии со бот да се консултира заедницата. Нема врска, некако 100 статии ми дојдоа многу и се шокирав кога видов дека јубилејот може да се достигне и денес и да не начека неподготвени. Ама после кога размислив, си реков, па ништо страшно. :) Нејсе, утре ќе поработам на логото, соопштението за јавност и сите други работи... Па имаме и да славиме, нели :) --FlavrSavr (разговор) 01:15, 1 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Честитки[уреди извор]

  Честитки за 50.000 статии. Да, не е лоша идејата за воведување јубилејна статија. Ајде сега одиме на 100 000 статии :-) Позз--Никола Стоіаноски 13:38, 2 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Ај да пробам некое лого да направам.--Никола Стоіаноски 13:50, 2 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Честитки[уреди извор]

  Срдечни честитки за успехот! Да ни се множат! Дали имаме поставено барање на англиската за да фигурираме кај нив на главна во интервики лево? Еден од главните услови, колку што се сеќавам, беше 50.000 статии (и содржајност која, се надевам, ја имаме постигнато). --Б. Јанкулоски (разговор) 13:55, 2 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Не би знаел дали треба да почекаме или не. Според мене предолго сме отсутни од тоа списоче, на очиглед на стотици милиони луѓе секој ден. Стапката на пораст се должи на друго. Не верувам дека нашето поставување би демотивирало некого. Можеби и грешам, но не знам кој е одлучниот фактор. И така на англиската ќе им треба некое време да утврдат со сите нивни квалитативно-квантитативни мерења. --Б. Јанкулоски (разговор) 14:32, 2 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Здраво![уреди извор]

  Бидејќи сум нова во ова, имам некои проблеми и не можам да се снајдам во статиите за помош. Она што конкретно ме интересира е како да се постави превод на веќе постоечка статија. Колку што можев да разберам, треба првин да се постави барање за превод на одредена статија, но ни тоа не ми е баш јасно како функционира. Се надевам можете да ми помогнете. (Andonovska (разговор) 22:16, 3 октомври 2011 (CEST))Одговори[одговори]

  Благодарам... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 07:31, 5 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Здраво Кирил ![уреди извор]

  Еј се разбира дека помогнав. Ете го дадов својот глас, искрено мие многу глуп законот, некако Италија како да се враќа во фашизмот. Инаку стварно е интересна идејава. Секогаш подржување. Инаку знам дека требаше да помогнам во креирањето 50.000 статии тука, но за жал не успеав. Номирањето на „Rehab“ за избрана статија на англиската википедија (што знаеш колку е тешко да се случи, ако се случи тоа мислам дека ќе бидам првиот Македонец што направил такво нешто), потоа факултетот, годинава почнав на економски факултет во Скопје државен, и некако е тешко како секој почеток. Но, никогаш не сум ве заборавил вас или оваа Википедија и ќе пробам да се вратам со некоја добра статија. Поздрав и се најдобро =) ! Tомица1111 (разговор) 22:16, 5 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Арбитража[уреди извор]

  Вие сте вклучени во барање за арбитража. Ве молиме го разгледате барањето на en:Wikipedia:Arbitration/Requests#Macedonian Wikipedia Administrators Violations и ако сакате да го стори тоа, внесете ја вашата изјава и било кој друг материјал кој сакате да биде доставен до Арбитражната комисија. Следниве ресурси можат да ви бидат од помош:

  Благодарам, --Стан (разговор) 12:12, 7 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Thanks from Italy[уреди извор]

  Tank you, really. And thank you for the welcome in my talk page :-D --Phyrexian ɸ 15:25, 7 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Thank you too. It's pleasure to do something you know gives kindly support to someone else.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:41, 7 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  FPAS[уреди извор]

  About http://en.wikipedia.org/wiki/User:Future_Perfect_at_Sunrise We should overthrow/desysop/bananize Future Perfect at Sunrise in Wikipedia, because he is most tyrannic administrator ever encountered by us there. I give you evidence of this.

  This evidence is really voluminous and apparently represents something very important. My warn arose after the comment that I incidentally saw, and it's not a justification for any further proceedings. Frankly, I have nothing against the user, and as a supporter of the Wikimedia movement, I don't like to participate in something that may disparage the work done by another user. Sorry, but it's really inappropriate to resolve the issues with desysops and bans. Best regards.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:37, 8 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Look, FPAS once was:

  and his misconduct continues.

  See, FPAS banned Kubura who is local admin on hr-wiki from enwiki for halfyear, see: http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=User_talk%3AKubura&action=historysubmit&diff=455560118&oldid=455559978

  Интервики[уреди извор]

  Здраво Кирил. Дај некако активирај ја темава со некој коментар или предлог. Малку ми е чудно што ова се умртве, како сите да изгубија надеж. --Б. Јанкулоски (разговор) 13:55, 9 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  И јас сум да продолжиме, но ти и Брест ги имате адутите (статистики, мерења и сл.) Јас знам само лаички да поддржам. Ќе треба да се обраќаме кај други админи и сл. и јас можам, како што реков, морално, но не ги разбирам статистичките критериуми и начини. Не знам дали би имало потреба од повик до корисниците да поддржуваат (освен уште некој админ што се разбира), бидејќи подрршката секој ја подразбира. Само знам дека не можам да го истрпам фактот што не сме на списочето. Многу значи. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:07, 14 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Реони во Киев[уреди извор]

  Здраво Кирил, како си? Те молам да ги провериш реоните во Киев, некако не ми одговараат имињата. Поздрав--Тиверополник (разговор) 22:10, 12 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Чекај те молам, не е готова... Не ме бендисува и незнам дали ќе стигнам до крајот на неделата да ја направам по мој мерак--Тиверополник (разговор) 22:13, 12 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]
  Фала многу, поздравче--Тиверополник (разговор) 22:23, 12 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Благодарам![уреди извор]

  Баш ми е драго што еден од фактите завршил на делот „Дали сте знаеле дека?“. Мислам да продолжам со уредувањето и додавањето на нови податоци на темата Лара Крофт и „Томб Рајдер“. Се надевам ќе можете да извлечете уште повеќе интересни податоци за во „Дали сте знаеле дека?“. Сега засега, отприлика сè ми е јасно, само сè уште не можев да разберам и сфатам како да направам шаблон (на анг. infobox) којшто подоцна би можел да го додадам на статијата за Лара Крофт. Се надевам ќе можете да ми помогнете.

  Поздрав, Иван Кичуков.

  Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година[уреди извор]

  Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 14:56, 19 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Здраво и сполај ти[уреди извор]

  Ти благодарам за поздравот. Би замолил да ме упатиш до статии за вметнување слики. Секое добро! Carl Sagan (разговор) 01:32, 21 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Зраво уште еднаш[уреди извор]

  Ти благодарам за советите во врска со сликите. Нешто се снајдов, нешто не оди. Конкретно, во статијата за Дактилоскопија некои слики не се гледаат. Би те замолил за помош. Остани со добро. Carl Sagan (разговор) 11:22, 22 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Пак јас[уреди извор]

  Ова со сликите ме вади од контакт :( На самата слика стои дека авторот дава дозвола сликата да биде користена низ цел свет, ја има по страниците на други јазици, а на мк не ја дава. ВоКартографска проекција ништо не сака да покаже.

  Фала за наградата[уреди извор]

  Фала за наградата. Мојата пасија за Германија потекнува одамна, па еве со ова, сакам да ја изразам на прав начин. Посебно се заинтересирав, откако ова лето, бев еден месец во камп во покраината Саксонија-Анхалт, па така моментално цел ми е да ги напишам скоро сите статии поврзани со таа покраина, секако и статии поврзани со другите покраини, но затоа треба време, а сепак се ближат колоквиуми, па така што би се рекло, малку ќе се забави правењето на статии. Уште еднаш фала и поздрав Ehrlich91 (разговор) 21:31, 25 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Фала за наградата Кире :) --Виолетова (разговор) 13:36, 1 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Наградени сте![уреди извор]

  Minor Barnstar Hires.png Ситна награда
  Ситна награда за ситните измени што ги вршиш во моите статии. Те молам немој да се разочаруваш, бидејќи ситна награда не значи дека си извршил занемарлива работа. Stefanilievski123 (разговор) 01:41, 29 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Наградени сте![уреди извор]

  Citation Barnstar Hires.png Награда за наведување
  Одлична работа. brest (разговор) 11:49, 29 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

  Наградени сте![уреди извор]

  Tireless Contributor Barnstar Hires.gif Награда за неуморност
  Кире, ти благодариме за трудот кој си го вложил до сега и кој продолжуваш да го вложуваш во овој проект, свршувајќи еден куп работи. Да си ми жив и здрав! Поздрав. Brainmachine (разговор) 00:46, 1 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Наградени сте![уреди извор]

  Real Life Barnstar.jpg Награда за активизам
  Поздрав до најредовниот член на вики-средбите и најактивниот предавач за вики-светот! Ентузијазам вреден за почит! Brainmachine (разговор) 00:48, 1 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Инфокутија Избори[уреди извор]

  здраво Кирил, како си? Погледни го те млам Шаблон:Инфокутија Избори, неможам да ја откријам грешката. Поздрав--Тиверополник (разговор) 14:40, 4 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Благодарам многу за помошта. Поздрав--Тиверополник (разговор) 12:39, 5 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Здраво[уреди извор]

  Би те замолил за малку информации околу начинот на наведување литература / референции. Поздрав. Carl Sagan (разговор) 20:50, 6 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Избрани[уреди извор]

  Благодарам на пораките. Последните недели пишував за Историјата на Руската Федерација, и таа е готова за да оди на главна. Овој месец не ја предлагам, за да не имаме две статии поврзани со Русија за толку краток период, па затоа имај во предвид, бидејќи повеќе ти ги следиш овие работи, дека во случај да нема некоја идеална во следните месеци, оваа би можело слободно да ја предложиш. Поздрав--Тиверополник (разговор) 23:42, 13 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Наградени сте![уреди извор]

  Citation Barnstar Hires.png Награда за наведување
  Фала за помошта, убаво е кога некој ќе те наведе на правиот пат. :) Иван Кичуков 02:49, 14 ноември 2011 (CET)

  П’пли[уреди извор]

  Здраво Кирил. По иницијатива на мој сосед започнавме со пишување на стаати за македонските села во Егејскиот дел на Македонија и во план имаме да ги пренесеме на македонската Википедија сите 10 монографии за селата во овој регион, а кои се издадени во РМ. Во некој од следниве денови ќе ја досредам статијата за селото П’пли и ќе ги напишам наводите, односно секој за страната и книгата од каде што е превземен, па потоа ќе можеме да ја кандидираме за избрана статија. Јас како што ти спомнав пред подолго време започнав со пишување на новии статии, поточно од областа на астрономијата, но поради лични обврски немав можност да ги досредам. Се надевам дека по завршувањето на статиите за селата ќе ги досредам и веќе започнатите материјали. Поздрав Kekev (разговор) 19:35, 18 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Хамбург[уреди извор]

  Најпрвин, фала за номинирањето за избрана статија, но јас сакав најпрвин да ги завршам статиите, кои се поврзани со Хамбург, на пр. окрузите, квартовите, фалат одредени шаблони и други работи, но добро, со тек на време, јас ќе ги создавам статиите. Малку ќе ме забрзаш во вршењето на овие активности, но сепак, благодарам, ова ќе ми уште едно признание за мојата работа. Поздрав Ehrlich91 (разговор) 23:03, 18 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Добро тогаш. Таман, ќе имам време да ги завршам на тој начин статиите кои се поврзани со Хамбург, а кои се приближно релативно многу на број. Ehrlich91 (разговор) 23:45, 18 ноември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Сакам да прашам[уреди извор]

  Сакам да те прашам кога ќе ми биде проверена и одобрена новата верзија за темата Тим Кејхил што ја пишував.(Carshalton (разговор) 22:31, 3 декември 2011 (CET))Одговори[одговори]

  Избрана статија[уреди извор]

  На жал да, слабо се работи на тоа. Јас ќе ги средев ако видов, ама изминативе денови правев грбови и знамиња на Комонс па таму бев нешто повеќе зафатен. Во иднина ја имаш и мојата помош. Позз--Никола Стоіаноски 22:09, 6 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Ми треба помош[уреди извор]

  Здраво,

  сакам да ве замолам да ми помогнете околу подобрувањето на страницата Невронски мрежи, односно да ми објасните во кој смисол треба да се подобри истата за да биде прифатена. Многу ми е важно да биде прифатена што побргу.

  Благодарам и поздрав, Sandri4ka88 (разговор) 13:34, 11 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Одобрување корекции во статии[уреди извор]

  Забележав дека има статии кои со месеци чекаат одобрување на вметнатите корекции (пр. Здравствена психологија, Петранка Костадинова итн.). Ilija (разговор) 10:04, 19 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Седмична работа[уреди извор]

  Се согласувам. Подготвен сум за тоа, но треба и сите останати да го спроведуваат ветеното. Покрај ова имам и некои други идеи, но за тоа ќе треба да разговараме посебно. Патем, едно д :) --Б. Јанкулоски (разговор) 12:49, 20 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Награда[уреди извор]

  Хах, фала за наградата :). Да јас одлучив малку да го „паузирам“ уредувањето на нови страници за Македонската Википедија со тоа што би посветил внимание на квалитетот на статиите што мислам дека дури може и да е од поголемо значење отколку квантитетот на истите. Поздрав --Васил Ч. (разговор) 14:02, 20 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Седмична работа[уреди извор]

  Здраво Кирил, како си? Сакам да те известам дека во иднина како што стојат работите кај мене, очигледно нема да можам со исто темпо да придонесувам на нашата вики :((( што навистина ми е жал, па затоа по се изгледа нема да учествувам во проектот. Поздрав--Тиверополник (разговор) 19:21, 20 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Благодарност[уреди извор]

  Благодарам многу за наградите и чест ми е да допринесувам за збогатувањето на овој проект. (Carshalton (разговор) 17:32, 22 декември 2011 (CET))Одговори[одговори]

  Седмична работа[уреди извор]

  Ми се допаѓа планот за задничка активност, меѓутоа во овој период имам обврски, нема да можам да учествувам, благодарам за поканата... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 18:11, 22 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Седмична работа[уреди извор]

  Здраво Кирил. Добра идеја, стварно ми се свиѓа. И да ти се заблагодарам за Supportот за „Rehab“, навистина ми значи и сакам статијата да биде промовирана во избрана. Иначе ти кажувам да сметај на мене, главно би пишувал за музика... Ријана, Бијонсе итн. Поздрав =)! Tомица1111 (разговор) 22:49, 22 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Потребни статии[уреди извор]

  Здраво Кирил. Сакам да кажам нешто за потребните статии. Имено, сум видел на доста викпедии дека потребните статии се наведени во шаблонот кој се појавува на скорешни промени (тој најгоре). Под категоријата „Збратимени проекти“ можеме да ставиме категорија „Потребни статии“ (со врска до целосен список) и по него да се наредат најмалку 10 статии кои треба да се направат за тековната седмица. Позз--Никола Стоіаноски 12:44, 26 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

  Маче за Вас![уреди извор]

  Iris cat.jpg

  Еве едно маче како благодарност за поддршката и за наградите :)


  BlueEagle1 (разговор) 13:00, 27 декември 2011 (CET)
  Одговори[одговори]

  Корекции во статии[уреди извор]

  Здраво Кирил,

  Во две статии направив некои корекции и веќе со месеци стојат непрегледани.

  Петранка Костадинова и

  Здравствена психологија.

  Што е проблемот?

  ==Брзо бришење на Козјак50[уреди извор]

  Ambox warning pn.svg
  Поставена е ознака на Козјак50 со која се бара да биде избришана од Википедија по брза постапка. Тоа е направено заради следнава причина:
  неенциклопедиска содржина

  Под критериумите за брзо бришење, статиите кои не ги исполнуваат основните стандарди на Википедија можат да бидат избришани во секое време. Ако можете да покажете зошто е статијата или содржината соодветна, можете да го предизвикате бришењето. За да го направите тоа, додадете {{ејпочекај}} на врвот на страницата и оставете објаснување на страницата за разговор на содржината во кое ја прикажувате Вашата позиција. Ве молиме самите да не ја отстранувате ознаката за бришење, но не се двоумете да додадете информации кои ќе ја подобрат важноста на темата и ќе овозможат содржината да е исправна во однос на нашите стандарди. Доколку имате било какви прашања, консултирајте се со Википедија:Прашања за да утврдите каде да го поставите. Благодарам за Вашето разбирање, --Vlado.jovanovski (разговор) 20:18, 29 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

   ==
  

  Почитуван Г-дин Кирил

  Листајќи по Википедија не најдов статија за Козјак50, па решив да објавам статијата за најстариот фото кино клуб во Македонија и еден од првите во Југославија. Клубот има богата 60 годишна историја, а неговите членови се писатели на фотографската култура во нашата земја и пошироко. Доприносите на ФКК Козјак50 за афирмација на Македонската фотографија на светско ниво се општо познати. Навистина ми е јасно дека сам нема да успеам да објавам статија која ги задоволува стандардите на Википедија, па љубезно би ве замолил за ваша помош. Статијата не мора да биде објавена од моја страна, може и вие да ја објавите, а јас ќе ви излезам во пресрет на сите ваши барања.

  Однапред ви благодарам Владимир Јовановски