Разговор со корисник:Ilija

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Welcome. Се надевам дека ќе имаме успешна соработка. Статиите за психолозите се супер, продолжи така. --FlavrSavr 21:50, 16 Август 2005 (UTC)

Категоризација и слично[уреди извор]

  • Сместувањето на статиите и категориите е конфузно од причина што истите се работени од повеќе лица кои не воделе сметка за нивната доследност и нагаѓале што каде оди.

Повеќе од добредојден си да измениш сè што сметаш дека е за менување (особено бидејќи си психолог).

Како администратор, ти благодарам за интересот во Википедија и се надевам на одлична соработка (иако гледам дека си член веќе една година). --Б. Јанкулоскиразговор 11:23, 3 август 2006 (UTC)

Предлог[уреди извор]

Јас имам мој предлог како би можела да изгледа почетната страница на Психологија, па кажи ми каде би можел да ти ја испратам. Или, има ли можност јас тоа да го направам макар што мислам дека не сум вешт (сеуште) за таков залак, а искрено и немам многу време. На почетокот можеби ќе изгледа штуро, ама барем да се даде костурот. Мислам дека англиската верзија е добра (и многу обемна), па ќе се послужам за дел од структурирањето од таму.

  • Во принцип треба да ми пишуваш на мојата корисничка страница - така оди. Затоа имам мало зборче „разговор“ до потписот. Потпис се користи со стискање второто копче (од лево на десно) на текстот. Тоа, се рабира, важи само за страници за разговори и никако за самите статии.

За уредување можеш да се служиш со твои материјали или пак можеш да се служиш со преводи од англиската или некоја друга Википедија. Се разбира, користената литература (ако се користиш со своја, а не преведуваш) мора да се референцира. По мене моменталната статија Психологија има минимални информации и многу надворешни врски кои и не се баш релевантни на македонскиот читател. Можеш слободно да ја избришеш, па макар направил и само најосновен костур. Барем тоа ќе има некаков солиден концепт и смисла.

Со среќа. Поздрав и прашувај за сè што не ти е јасно. Должност (и задоволство) ми е да ти одговорам. --Б. Јанкулоскиразговор 07:41, 4 август 2006 (UTC)

Александар Лурија[уреди извор]

Здраво, Илија. Навистина го ценамтоа што сакате да ни помогнете во зголемување на енциклопедиската содржина на Википедија на македонски јазик. Ги следев критиките упатени за статијата АЛександар Лурија, и мислам дека главна причина поради тоа е што првичниот изглед на статијата немаше никакви линковии, слики, подсекции и референци, па на многумина им изгледаше несредена, па дури и копирана од некаде. Не ни замерувајте, ова се има повеќе пати случувано, но сепак Ве уверува дека во иднина повеќе ќе се обрнува внимение на содржината на статијата. Но, за да може да направиме споредба подобро би било секогаш да наведувате референци, а добро е и да ѕирнете во почетниот курс и да видите отприлика како сжтојат работите со посекциите, линковите, задебелените букви и сликите. Тогаш Ве уверувам дека нема да има никаков проблем и Вашите статии нема да бидат под никаков сомнеж. Немојте да ме сфатите погрешно, ова го правам добронамерно за во иднина да не дојде до истиот проблем. Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:26, 28 јануари 2009 (UTC)

Во врска со вашиот коментар[уреди извор]

Господине, во случај да не забележите дека ви одговорив на страницата за разговор на статијата за Александар Лурија, го копирам тука текстот од мојот одговор во врска со Вашата забелешка:

Тоа моето 'Слободна лиценца бе брат', не се однесуваше на Вас, туку на претходниот коментар на корисникот Raso mk. Инаку не споменав никаде дека уредувате добро или лошо, само сакав да посочам на тоа дека изгледаше како да копирате содржина од некоја енциклопедија на начинот копирај/залепи (copy/paste). Воедно немојте да си го земате за срце, најмалку од сè би сакале да Ви го скршиме ќефот или да Ве навредиме, едноставно мора да се пазиме од прекршување на авторски права. Најмалку од сѐ би сакале да одвратиме нов корисник од понатамошни уредувања. Инаку јас искрено сметам дека не Ве нападнав Вас лично, едноставно давав забелешка на содржината на статијата, но сепак извиниете ако се навредивте. А за професионалноста, коментарите можат да бидат од секаков тип сè додека не се вулгарни и навредливи, бидејќи не постои 'професионален администратор', но со оглед на тоа што Ви пречи, еве се обидувам да бидат на повисоко ниво. Значи, за крај, би сакал да ви се извинам повторно ако Ве навредив јас лично, и да Ви заблагодарам за уредувањата и се надевам дека ќе останете со нас и ќе имаме плодна соработка.

P.S. Исто така, не Ви напоменав за форматот на статијата. Значи придонес од секаков тип е добредојден на Википедија (сѐ додека е продуктивен), меѓутоа статиите имаат еден определен (стандарден) тип на форматирање, наречен вики-форматирање. Мислам дека доколку ја видите статијата сега ќе забележите разлика со претходните верзии, меѓутоа затоа се и другите корисници тука за да помогнат, за да ја дооформат статијата (што не би требало да Ве навредува, бидејќи сепак, ова е заеднички проект). Доколку имате прашања за уредувањето на Википедија или нешто слично (иако не сте нов и неискусен корисник) видете го овој прирачник или обратете се на некој администратор или пак обичен корисник. А во врска со квалитетот на другите статии, затоа сме тука сите корисници, се обидуваме константно да го подобриме квалитетот на статиите.

Се надевам на добра соработка во иднина, √ гитардэмонговори со мной √ 14:20, 28 јануари 2009 (UTC)

Јас исто така би сакал да се извинам што го ставив шаблонот "без извори", бидејќи не забележав дека во меѓувреме сте ги навеле изворите. Би сакал да Ве охрабрам да продолжите со одличните статии. --FlavrSavr (разговор) 16:15, 28 јануари 2009 (UTC)

Вашите скорешни уредувања[уреди извор]

Здраво. Во случај да не сте знаеле, кога оставате пораки на страници за разговор и други страници каде што се отворени дискусии, секогаш треба да ги потпишувате вашите пораки, со внесување на четири тилди ( ~~~~ ) на крајот од вашиот коментар. Ако не можете да внесувате тилди со вашата тастатура, кликнете на копчето за потпишување Signature icon.png што се наоѓа над прозорецот за уредување. Тоа автоматски ќе внесе потпис со вашето име и времето на испраќање на вашата порака. Овие податоци се корисни бидејќи другите уредувачи ќе можат да видат кој што рекол, и кога. Благодарам! --Brainmachinewtf? 19:01, 30 јануари 2009 (UTC)


ОК, фала за инструкцијата. Поздрав!

--Ilija (разговор) 18:12, 31 јануари 2009 (UTC)Илија Дојчиновски

Вики средба[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека на 4 август, со почеток во 19:00 во Пјаца Либерта, Скопје ќе се одржи Вики средба. Доколку сте во можност и сте заинтересирани да присуствувате Вашето присуство или евентуално отсуство може да го најавите овде. Доколку не сте присуствувале на некоја Вики средба и сакате да добиете повеќе информации, може да испратите порака на vikipedija@lists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор со потребните информации. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:48, 28 јули 2010 (CEST)

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, Ilija!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:33, 13 јануари 2011 (CET)

Покана за Вики средба[уреди извор]

      Здраво, Ilija!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:36, 4 јуни 2011 (CEST)

Прегледување на промени[уреди извор]

Здраво. Вашите промени се прегледани, а поради Вашите корисни уредувања Ве направив уредувач, со што отсега па натаму сите Ваши придонеси ќе бидат автоматски прегледувани. Уверен сум дека ќе ја оправдате довербата и натаму. Поздрав и пријатно уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:12, 29 декември 2011 (CET)

Покана за Вики средба[уреди извор]

На 2 март 2012 година (петок), со почеток во 20.00 часот, во кафулето EveryDay во Скопје, ќе се одржи Вики средба на која уредувачите на википедија на македонски јазик и нејзините корисници ќе имаат прилика да се дружат и разговараат за теми од заеднички интерес. Се радуваме што во изминатиот период уредувавте на википедија и со задоволство ве покануваме на средбата. Повеќе информации за средбата може да најдете тука, односно за локацијата на кафулето - http://g.co/maps/qq7q5. Поздрав. Brest-bot (разговор) 18:00, 1 март 2012 (CET)

Солидарност кон Википедија на руски јазик[уреди извор]

Здраво. Википедија на руски јазик денес не е достапна, како знак на штрајк од страна на нејзините корисници кон сослушувањето во врска со предлог-измените во „Законот за информации на Русија“. По тој повод се собираат потписи во знак на подршка и солидарност со ставот на колегите од Википедија на руски јазик. Вашата солидарност може да ја искажете овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:51, 10 јули 2012 (CEST)

Уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“[уреди извор]

Во тек е спроведувањето на меѓународниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“, кој учествуваат мноштво земји од Средна и Источна Европа, за чии земји недостигаат бројни статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со пишување на дел од предложените статии од самите организатори, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање. Поздрав, Ehrlich91

Помогнете да се зголеми квалитетот на нашата Википедија[уреди извор]

Здраво, од 25 септември (утре) започнува нов уредувачки натпревар насочен кон зголемување на општиот квалитет на нашата Википедија преку подобрување и средување на сите можни статии кои се обележани со посебни шаблони за средување. Помогнете да го зголемиме квалитетот на нашата Википедија. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија подобрена во текот на натпреварот, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 15:52, 24 септември 2017 (CEST)

Уредувачки натпревар за вулкани[уреди извор]

Здраво, во текот на целиот декември се одржува уредувачки натпревар насочен кон пишување статии за вулкани од сите земји во светот, со што би се зголемил опфатот на нашата Википедија на оваа тема. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија и за оној кој ќе напише најмногу статии за вулкани од различни земји, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:11, 4 декември 2017 (CET)

1000 статии што секоја Википедија мора да ги има[уреди извор]

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018[уреди извор]

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:14, 19 март 2018 (CET)

Земете учество во натпреварот за средување на статии на нашата Википедија[уреди извор]

Здраво, еден месец со почеток од 1 септември ќе трае уредувачкиот натпревар „Временски периоди“, чија цел е да се средат илјадниците постоечки статии поврзани со години, векови, години во области и слично. За натпреварот се обезбедени и награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 21:00, 2 септември 2018 (CEST)

Регионален натпревар СИЕ Пролет 2019[уреди извор]

Здраво, во периодот од 21 март до 20 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2019“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.

Да ги средиме статиите за државите во светот[уреди извор]

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Држави во светот“ и да ги подобриме статиите за државите во светот во периодот од 1 до 31 јули, со кој сакаме да ги подобриме статиите за државите во светот на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 16:44, 29 јуни 2019 (CEST)

Нов уредувачки натпревар[уреди извор]

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Автомобили“ и да создадеме повеќе статии за автомобилските модели во периодот од 20 септември до 19 октомври, со кој сакаме да создадеме нови содржини за оваа тема на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 22:35, 17 септември 2019 (CEST)

Ракомет[уреди извор]

Здраво, како што во Македонија е особено популарен ракометот, а темата на Википедија е доста слабо покриено, дојдовме до идеја да организираме уредувачки натпревар на тема „Ракомет“, со цел да ги подобриме постоечките статии, но и да создадеме нови. Натпреварот ќе се одржува цел декември. Има обезбедено награди за учество во натпреварот. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земи учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 12:23, 30 ноември 2019 (CET)

Земи учество во СИЕ Пролет 2021[уреди извор]

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)