Поморско војводство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поморско војводство
POL województwo pomorskie COA.svg POL województwo pomorskie flag.svg
Знаме Грб
Pomorskie location map.PNG
Држава  Полска
Внатрешна поделба 20 окрузи
Војвода Роман Заборовски
Основање 1999 година
Површина 18 310,34 km²
Службен јазик полски
Демографија 2 240 319
Густина 122,09 ж./km²
Временска зона UTC+1, UTC+2
Главен град Гдањск

Поморското војводство (полски: Województwo pomorskie) е војводство во северна Полска, дел од историскиот регион Померанија (полски Pomorze). Зафаќа површина од 18.310,34 км². Главен и најголем град е Гдањск.

Историја[уреди | уреди извор]

Поморското војводство е основанo во 1999 година по обединувањето на војводствата Гдањск, дел од Елблонг и Слупск.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Војводството е поделено на 20 окрузи (повјати), кои пак се поделени на 123 општини (gmini).