Пелплински манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пелплински манастир
Polplinum
Основни податоци
МестоПелплин, Полска
Статусактивна

Пелплински манастир или Катедрална базилика „Успение на Пресвета Богородица“ полски: Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie, (италијански: Polplinum) — поранешен цистерцитски манастир кој се наоѓа во истоимениот град, Полска. Тој бил основан во 1258 г. од страна на поморскиот војвода Самбор II. Со указ на пруската влада на 5 март 1823 г. објектот бил распуштен.

Наводи[уреди | уреди извор]