Црква „Успение на Пресвета Богородица“ (Гдањск)

Координати: 54°21′00″N 18°39′12″E / 54.3499° СГШ; 18.6533° ИГД / 54.3499; 18.6533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоГдањск, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ (полски: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) — црква која се наоѓа во Гдањск, Полска. Според преданијата, уште во 1243 г. дрвената црква Успение на Пресвета Богородица била изградена во времето на Свиетопелк II.[1] Сепак, камен-темелникот на денешната црква бил ставен на 25 март, 1343 година.[1]

Оваа римокатоличка црква е најголемиот христијански храм, изграден од тула, во светот.[2](највисока е Свети Мартин во Ландсхут, Германија) и најголемите објекти во Европа изградени во готска архитектура. До 1945 година таа била најголемата Евангелиска Лутеранска црква во светот. Таа е долга 105,5 метри, а широка 66 метри. Внатрешно, црквата има капацитет за 25.000 верници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 (полски) „Historia Bazyliki Mariackiej w Gdańsku“. www.bazylikamariacka.pl. Архивирано од изворникот на 2009-11-07. Посетено на 2009-11-23. Official site: History (translated from Polish)
  2. The same claim is made about the Metropolitan Cathedral of Medellín.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

54°21′00″N 18°39′12″E / 54.3499° СГШ; 18.6533° ИГД / 54.3499; 18.6533