Пучки Округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пучки Округ
powiat pucki
округ
Знаме на Пучки ОкругГрб на Пучки Округ
Општини во Пучкиот Округ
Општини во Пучкиот Округ
Земја Полска
ВојводствоПоморско
СедиштеПуцк
Општини7 (вкл. 4 градски)
Површина
 • Вкупно572 км2 (221 ми2)
Население (2017)[1]
 • Вкупно84.687
 • Густина146/км2 (380/ми2)
 • Градскo35.907
 • Селско48.780
Рег. таб.GPU
Мреж. местоstarostwo.puck.pl
Пучкиот Округ (црно) во рамките на Поморското Војводство.

Пучки Округ (полски: powiat pucki, кашупски: pùcczi pòwiat) — округ во Поморското Војводство, сместен на балтичкиот брег, северна Полска. Во 2017 г. имал вкупно население од 84.687 жители.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Округот има долга историја. Постоел за време на Полско-литванската Државна Заедница сè до 1795 г. и обновен во 1999 г. Денешниот округ е создаден на 1 јануари 1999 г. согласно управната реформа усвоена претходната година. Седиште на округот е гратчето Пуцк, сместено на 40 км северно од војводското седиште Гдањск. Има три града: Владиславово (16 км северно од Пуцк), Јастарња (18 км источно од Пуцк) и Хел (29 км источно од Пуцк), на крајот на Хелскиот Провлак.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Зафаќа површина од 577,85 км2. Во 2006 г. имал вкупно население од 74.196 жители, од кои 14,892 живееле во Владиславово, 11.329 во Пуцк, 4.033 во Јастарња, 3.898 во Хел, а 40.044 во селата.[2]

Пучкиот округ се граничи со градот Гдиња на југ и Вејхеровскиот Округ на југозапад. На исток се протега Пучкиот Залив, а на север е Балтичкото Море.

Управна поделба[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на 7 општини, од кои три се градски, една градско-селска и три селски.

Општина Вид Површина
(км2)
Население
(2006)
Седиште
Пуцк градска 4,9 11.329  
Владиславово градско-селска 38,4 14.892 Владиславово
Јастарња градска 8,0 4.033  
Косаково селска 47,4 8.087 Косаково
Крокова селска 211,8 10.089 Крокова
Пуцк селска 243,3 21.868 Пуцк *
Хел градска 21,3 3.898  
* седиштето не е дел од општината

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 54°42′N 18°24′E / 54.700° СГШ; 18.400° ИГД / 54.700; 18.400{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница