Мјешко I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мјешко I
Мјешко, слика на Јан Матејко во 19ти век
Кнез на Полска
На престол960–992
Роден(а)ок. 930
Починал(а)25 мај 992(992-05-25) (возр. 61–62)
Познањ, Полска
ДинастијаПјаст

Мјешко I (полски изговор: [ˈmjɛʂkɔ ˈpjɛrfʂɨ] ; ок. 930 – 25 мај 992)[1] бил владетел на Полска и основач на првата независна полска држава. Тој владеел од 960 до неговата смрт и бил член на династијата Пјаст. Тој бил татко на Болеслав I Храбриот (првиот крунисан крал на Полска) и Гунхилд Вендска.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Historical dictionary of Poland. Greenwood Publishing Group. 1996. ISBN 978-0-313-26007-0.
  2. Prinke, Rafał T. „Świętosława, Sygryda, Gunhilda. Tożsamość córki Mieszka I i jej skandynawskie związki [Świętosława, Sygryda, Gunhilda. The identity of Mieszko I's daughter and her Scandinavian relationships“.