Прејди на содржината

Оливија Родриго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оливија Родриго
Оливија Родриго во 2021
Роден(а)Оливија Изабел Родриго
20 февруари 2003(2003-02-20)(21 г.)
Муриета, САД
Занимање
 • пејачка
 • глумица
Активен период2015–денес
Потпис

Оливија Изабел Родриго (родена на 20 февруари 2003 година) е американска пејачка, текстописец и глумица. Станала позната кон крајот на 2010-тите со главната улога во Дизниевите телевизиски серии Bizaardvark и Средношколски мјузикл: Мјузикл: Серија. По потпишувањето со Geffen и Interscope Records во 2020 година, Родриго ја издала својата деби-песна „Drivers License“, која соборила многу рекорди и станала една од најпродаваните песни во 2021 година, а на Оливија ѝ ја донела славата. Подоцна ги објавила песните „Deja Vu“ и „Good 4 U“ и го издала својот деби соло студиски албум „Sour“ (2021), кој бил одлично примен од критиката и публиката, и со него Оливија освоила многу признанија, меѓу кои и три Греми награди. Во 2022 година Дизни+ го објавил документарен филм Оливија Родриго: Возење кон тебе дома (Olivia Rodrigo: Driving Home 2 U), во кој хронолошки се прикажува нејзиниот креативен процес за создавањето на албумот Sour.

Оливија Родриго до 2022 двапати се искачила на прво место на Billboard Hot 100 топ-листата, има еден албум кој бил на врвот на Billboard 200 и пет мултиплатинести сертификати од Здружението на музичките снимтели на Америка (RIAA). Покрај другите признанија, има освоено Американска музичка награда, седум музички награди Билборд и четири МТВ видео музички награди. Тајм ја прогласил за изведувач на годината за 2021 година, а Билборд ја прогласил за жена на годината во 2022 година.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Оливија Изабел Родриго е родена на 20 февруари 2003 година во Муриета, Калифорнија.[1][2][3] Живеела и пораснала во соседната Темекула.[4] Нејзиниот татко е по потекло од Филипини а мајка ѝ има германско и ирско потекло.[3][5][6] Нејзиниот татко работел како семеен терапевт, а нејзината мајка работела како учител во училиште. Таа изјавила дека нејзиниот прадедо се преселил од Филипините во Соединетите Држави како тинејџер и дека нејзиното семејство ги следла филипинските традиции и кујна. Уште додека била во градинка Оливија Родриго почнала да зема часови по пеење и набргу научила да свири пијано.[7] На шестгодишна возраст почнала да посетува часови по глума и пеење и почнала да глуми во театарски претстави во основното училиште.[2][8] На 12 годишна возраст веќе свирела гитара.[7] Додека растела ја слушала омилената алтернативна рок музика на нејзините родители, како што се бендовите No Doubt, Pearl Jam, White Stripes и Green Day. Родриго се заинтересирала за пишување песни откако слушала кантри-музика, особено американската пејачка и текстописец Тејлор Свифт.[9] Таа се преселила во Лос Анџелес откако ја добила улогата на Bizaardvark.[8]

Родриго за првпат се појавила на екранот во реклама за Old Navy.[10][11] Веднаш потоа, во 2015 година, дебитирала и како актерка глумејќи го главниот лик Грејс Томас во филмот „Американска девојка: Грејс се спрема за успех (A American Girl: Grace Stirs Up Success“).[12] Во 2016 година, Родриго добила признание за глумењето на Пејџ Олвера, гитаристка во Дизни серијата Bizaardvark,[13][14][15] улога што ја играла три сезони.[16]

Во февруари 2019 година, била избрана да ја толкува главната улога Нини Салазар-Робертс во Дизни + серијата Средношколски мјузикл: Мјузикл: Серија, чија премиера била во ноември истата година.[17] За саундтракот на серијата, Родриго ја напишала песната „All I Want" а заедно со нејзиниот колега Џошуа Басет ја напишале „Just for a Moment“.[18] Родриго добила пофалби за нејзината глума.[19][20] Во 2022 година, Оливија ја напуштила серијата за да се насочи кон нејзината музичка кариера.[21]

2020–сега: Музички пробив и Sour[уреди | уреди извор]

Во 2020 г. Родриго потпишала со Interscope Records и Geffen Records. На 8 јануари 2021 г., го издала својот деби сингл „Drivers License“, кој го напишано заедно со продуцентот Ден Нигро.[22][23] Уште во првата недела по објавувањето, „Drivers License“ била пофалена од критиката,[24] и двапати го соборила рекордот на Spotify за најмногу преслушувања во еден ден за непразнична песна со преку 15,7 милиони преслушувања на 11 јануари и над 17 милиони преслушувања следниот ден.[25][26] Соборила уште еден рекорд на Spotify со тоа што таа била прва песна во историјата која достигнала 80 милиони преслушувања за 7 дена.[27] Песната дебитирала на првото место на Billboard Hot 100,[28] и била на врвот на топ листите во многу други земји.[29][30]

На 1 април 2021 г., Родриго го издала својот следен сингл, „Deja Vu“, кој дебитирал на осмото место на Billboard Hot 100,[31] што ја прави прв музичар кој со првите две песни во кариерата дебитирал во првите 10 песни на Billboard Hot 100 листата.[32] Третиот сингл кој му претходи на нејзиниот деби албум, „Good 4 U“, бил објавен на 14 мај 2021 година и станал нејзин втор сингл кој дебитирал на првото место на Hot 100.[33][34] Sour, нејзиниот деби студиски албум, бил објавен на 21 мај 2021 година, и добил признание од критичарите.[35] Многу критичари истакнале дека Оливија Родриго е еден од најдобрите уметници на генерацијата З [9][36][37] Sour дебитирал на првото место на Билборд 200 листата и се задржал таму пет недели.[38]

На 6 декември 2021 година, Родриго најавила светска турнеја низ Соединетите Американски Држави, Канада и Европа.[39] Три дена подоцна, од Тајм била прогласена за изведувач на годината.[40] Според Билборд, Родриго ја затворила 2021 година како изведувач со најмногу продадени синглови ширум светот,[41] а осум нејзини песни се нашле на Глобал 200 листата на крајот на годината, меѓу кои „Drivers License“ на четвртото место, „Good 4 U“ на деветтото место и „Deja Vu“ на 27-мо.[41] Во САД и ОК, Sour бил трет и четврт најпродаван албум во 2021 година, соодветно.[41][42] Sour и „Drivers License“ исто така биле најстримуваните албум и песна на Spotify на светско ниво.[43] Меѓународната федерација на фонографската индустрија (IFPI) ја рангирал Родриго како десетти најдобро продаван изведувач за 2021 година, а Sour како втор најпродаван албум во 2021 година.[44]

На 17 февруари 2022 година, Родриго го најавила и објавила трејлерот за нејзиниот документарен филм од Дизни+ „Оливија Родриго: Возење кон тебе дома“ (Olivia Rodrigo: Driving Home 2 U), кој бил објавен на 25 март 2022 година.[45] Оливија Родриго добила седум номинации на 64-те Греми награди.[46] Таа ги освоила наградите за најдобар нов изведувач, најдобар поп вокален албум за Sour и најдобра поп соло изведба за „Drivers License“.[47]

Уметност и влијанија[уреди | уреди извор]

Родриго била опишанa како поп, поп рок,[48] тинејџерски поп,[49] инди поп,[50] алтернативен поп,[51] и поп- уметник со гума за џвакање.[52] Таа ги наведувала Тејлор Свифт и Лорд како нејзини идоли и главни музички инспирации,[53][54] и исто така се нарекувала себеси најголем фан на Свифт „во целиот свет“. Нејзините други влијанија ги вклучуваат Аланис Морисет, Кејси Масгрејвс,[55] Фиона Епл, Сент Винсент, Карди Б, Гвен Стефани и Аврил Лавињ.[56] Родриго изјавила дека сака да биде текстописец, а не „најголемата поп ѕвезда што некогаш живеела“. Таа открила дека избрала да потпише со Interscope/Geffen Records бидејќи нејзиниот извршен директор го пофалил нејзиното пишување песни, а не нејзиниот „потенцијален квалитет на ѕвезда“.[3] Музичката новинарка Лора Снејпс ја нарекла Родриго „ знаменосец “ за новиот бран текстописци кои се склони кон моќни балади „кои се емотивни како и секогаш, но ја проектираат таа емоција навнатре, менувајќи го бомбастот за молчење“, и го опиша нејзиниот музички стил како вкоренет во болка во срцето, ментално здравје и тага, без да биде мелодраматичен, изразувајќи повеќе реални перспективи отколку отпорни.[57] Родриго ги наведува Тејлор Свифт и Лорд како нејзини идоли и основни музички инспирации,[58] и исто така себеси се нарекува најголема обожавателка на Свифт „на целиот свет“.[59] Таа, исто така, рекла дека се восхитува на Џек Вајт (член на бендот White Stripes) и го нарекла нејзин „херој на хероите“. Инспирација наоѓа и во Аланис Морисет, Кејси Масгрејвс,[60] Фиона Епл, Сент Винсент,[61] Карди Би,[62] Гвен Стефани [63] и Аврил Лавињ.[64]

Други потфати[уреди | уреди извор]

Olivia Rodrigo with the U.S. President Joe Biden at the Oval Office, posing to press cameras with sunglasses, as part of a government campaign that aims to encourage the American youth to get vaccinated against COVID-19
Родриго позира со американскиот претседател Џо Бајден како дел од кампањата за промовирање вакцинација против Ковид-19 на младите

На 13 јули 2021 година, Родриго била вклучена во напорите на Белата куќа за промовирање на вакцинациите против Ковид-19 кај младите луѓе во САД. Таа се состанала со претседателот Џо Бајден, потпретседателката Камала Харис и главниот медицински советник Ентони Фаучи, за да разговараат за нејзините напори.[65][66][67] Според извештајот на CNN, Родриго ќе снимала видеа за важноста на младите да се вакцинираат, вклучително и одговарање на прашања што младите ги имаат во врска со вакцинацијата.[65]

Родриго била говорник на институтот и панелист на Институтот за родови прашања во медиумите Џина Дејвис.[68]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Список на студиски албуми, со избрани детали и позиции на топ листите
Наслов Детали Врвни позиции на графиконот Продажба Сертификати
САД</br>
AUS</br> [69]
МОЖЕ</br>
ДЕН</br> [70]
IRE</br> [71]
НЛД</br> [72]
НИТУ</br> [73]
НЗ</br> [74]
SWE</br> [75]
ОК</br> [76]
Кисело 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
 • RIAA : 3× платина
 • АРИА : платина
 • BPI : платина
 • IFPI DEN : платина
 • IFPI NOR: 3× платина
 • MC : 2× платина
 • RMNZ : 2× платина

Компилација албуми[уреди | уреди извор]

Список на компилациски албуми, со прикажани датумот на издавање и етикета
Наслов Детали
Најдоброто од средношколскиот мјузикл: Мјузиклот: Серијата
 • Објавено: 18 јули 2021 година [77]
 • Ознака: Универзална
 • Формат: Дигитално преземање, стриминг

Проширени претстави[уреди | уреди извор]

Список на продолжени драми, со прикажани датуми на издавање и етикета
Наслов Детали
Bizaardvark (музика од ТВ сериите)(with Madison Hu)
 • Објавено: 7 октомври 2016 година [78]
 • Ознака: Волт Дизни
 • Формат: Дигитално преземање, стриминг

Песни[уреди | уреди извор]

List of singles, with year released, selected chart positions, certifications, and album name shown
Title Year Peak chart positions Certifications Album
US

AUS

[69]
CAN

DEN

[70]
IRE

[71]
NLD

[72]
NOR

[73]
NZ

[79]
SWE

[75]
UK

[76]
"Drivers License" 2021 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
 • RIAA: 5× Platinum
 • ARIA: 5× Platinum
 • BPI: 2× Platinum
 • IFPI DEN: Platinum
 • IFPI NOR: 3× Platinum
 • MC: 5× Platinum
 • RMNZ: 2× Platinum
Sour
"Deja Vu" 3 3 4 24 2 33 17 3 46 4
 • RIAA: 3× Platinum[80]
 • ARIA: 2× Platinum[81]
 • BPI: Platinum[82]
 • IFPI NOR: Platinum[83]
 • MC: 2× Platinum[84]
 • RMNZ: Platinum
"Good 4 U" 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1
 • RIAA: 4× Platinum[80]
 • ARIA: 5× Platinum
 • BPI: 2× Platinum[82]
 • IFPI DEN: Platinum
 • IFPI NOR: 2× Platinum[83]
 • MC: 3× Platinum[84]
 • RMNZ: 2× Platinum
"Traitor" 9 5 9 38 3 53 16 5 56 5
 • RIAA: 2× Platinum[80]
 • ARIA: 2× Platinum[85]
 • BPI: Platinum[82]
 • IFPI NOR: Platinum[83]
 • MC: Platinum[84]
 • RMNZ: Platinum
"Brutal" 12 12 13 8 [б 1] [б 2]
"—" denotes songs which were not released in that country or did not chart.

Промотивни песни[уреди | уреди извор]

List of promotional singles, with year released, selected chart positions, certifications, and album name shown
Title Year Peak chart positions Certifications Album
US

US

Kid

CAN

IRE

[71]
NZ<br id="mwAwQ"><br>Hot

[88]
POR

[89]
SWE

[75]
UK

[76]
WW

"Let It Glow"[90]

(with Madison Hu)
2016 Non-album promotional single
"I Think I Kinda, You Know"[91]

(with Joshua Bassett)
2019 High School Musical: The Musical: The Series: The Soundtrack
"Wondering"[92]

(with Julia Lester)
10 77
"All I Want" 90 4 78 16 19 111 88 32 119
 • RIAA: Platinum
 • ARIA: Platinum
 • BPI: Gold
 • MC: Platinum
"Out of the Old"[93]
"Just for a Moment"[94] 2020 32
"Even When/The Best Part"[95]

(with Joshua Bassett)
2021 * 33 High School Musical: The Musical: The Series (Season 2)
"YAC Alma Mater"[96]
"Granted"[97]
"The Rose Song"[98] 11
"—" denotes songs which were not released in that country or did not chart.

"*" denotes the chart did not exist at that time.
List of other charted songs, with year released, selected chart positions, and album name shown
Title Year Peak chart positions Certifications Album
US

AUS

[69]
CAN

[99]
IRE

[71]
NOR

[73]
NZ

[79]
SPA

[100]
SWE

[75]
UK

[76]
WW

"1 Step Forward, 3 Steps Back" 2021 19 18 17 26 [б 3] [б 4] 17
 • RIAA: Gold
 • MC: Gold
Sour
"Enough for You" 14 14 14 21 89 89 [б 5] 13
"Happier" 15 15 15 28 14 92 [б 6] [б 7] 14
 • RIAA: Platinum[80]
 • ARIA: Gold
 • BPI: Silver[82]
 • IFPI NOR: Gold
 • MC: Platinum[84]
"Jealousy, Jealousy" 24 22 21 32 33 [б 8] 36 19
"Favorite Crime" 16 13 14 8 21 6 76 17 14
"Hope Ur OK" 29 23 23 [б 9] 22
"—" denotes songs which were not released in that country or did not chart.
Award Year[б 10] Recipient(s) and nominee(s) Category Result Ref.
American Music Awards 2021 Herself Artist of the Year Номинирана [103]
New Artist of the Year Победничка
Favorite Female Pop Artist Номинирана
"Drivers License" Favorite Trending Song Номинирана
Favorite Music Video Номинирана
Favorite Pop Song Номинирана
Sour Favorite Pop Album Номинирана
Apple Music Awards 2021 Herself Breakthrough Artist of the Year Победничка [104]
Sour Album of the Year Победничка
"Drivers License" Song of the Year Победничка
ARIA Music Awards 2021 Sour Best International Artist Номинирана [105]
Billboard 2022 Herself Woman of the Year Победничка [106]
Brit Awards 2022 Herself International Artist Номинирана [107]
"Good 4 U" Best International Song Победничка
Danish Music Awards 2021 Sour International Album of the Year Победничка
Grammy Awards 2022 Album of the Year Предлошка:Pending [108][109]
Best Pop Vocal Album Предлошка:Pending
"Drivers License" Record of the Year Предлошка:Pending
Song of the Year Предлошка:Pending
Best Pop Solo Performance Предлошка:Pending
"Good 4 U" Best Music Video Предлошка:Pending
Herself Best New Artist Предлошка:Pending
iHeartRadio Music Awards 2021 Social Star Award Победничка [110]
2022 Female Artist of the Year Предлошка:Pending [111]
Best New Pop Artist Предлошка:Pending
Best Fan Army Предлошка:Pending
"Drivers License" Song of the Year Предлошка:Pending
Best Music Video Предлошка:Pending
Best Lyrics Предлошка:Pending
"Deja Vu" Предлошка:Pending
"Good 4 U" TikTok Bop of the Year Предлошка:Pending
Juno Awards 2022 Sour International Album of the Year Предлошка:Pending [112]
LOS40 Music Awards 2021 Herself Best International New Act Номинирана [113]
"Drivers License" Best International Song Номинирана
Sour Best International Album Победничка
Meus Prêmios Nick 2021 "Good 4 U" Challenge Hits of the Year Номинирана [114]
Video of the Year Номинирана
MTV Europe Music Awards 2021 Herself Best US Act Номинирана
Best Pop Номинирана
Best New Номинирана
Best Push Победничка
"Drivers License" Best Song Номинирана
MTV Millennial Awards 2021 Global Hit of the Year Номинирана [115]
MTV Millennial Awards Brazil 2021 "Good 4 U" Global Hit Номинирана [116]
MTV Video Music Awards 2021 Herself Best New Artist Победничка
Artist of the Year Номинирана
"Drivers License" Song of the Year Победничка
Push Performance of the Year Победничка
"Good 4 U" Best Pop Номинирана
Song of Summer Номинирана [117]
Myx Music Awards 2021 Herself Global Achievement Award Победничка [118]
Nickelodeon Kids' Choice Awards 2022 High School Musical: The Musical: The Series as Nini Favorite Female TV Star (Kids) Предлошка:Pending [119]
Herself Favorite Breakout Artist Предлошка:Pending
Favorite Global Music Star

(North America nominee)
Предлошка:Pending
Nickelodeon Mexico Kids' Choice Awards 2021 "Good 4 U" Global Hit Номинирана [120]
NME Awards 2022 Herself Best New Act in the World Победничка [121][122]
"Good 4 U" Best Song in the World Номинирана
People's Choice Awards 2021 Herself Female Artist of the Year Номинирана
New Artist of the Year Победничка
"Good 4 U" Song of the Year Номинирана
Music Video of the Year Номинирана
Sour Album of the Year Победничка
Rockbjörnen 2021 "Drivers License" Foreign Song of the Year Номинирана [123]
RTHK International Pop Poll Awards 2021 Top Ten International Gold Songs Победничка [124]
<i id="mwBu0">Time</i> 100 Next 2021 Herself Phenoms Победничка
UK Music Video Awards 2021 Sour Prom Best Special Video Project Номинирана [125]
Variety 2021 Herself Songwriter of the Year Победничка [126]

Турнеи[уреди | уреди извор]

 • Sour Tour (2022)

Достигнувања[уреди | уреди извор]

За нејзиното творештво во музиката, Родриго добила три Греми награди, седум музички награди од Билборд, четири МТВ Видео Музички Награди, четири музички награди на iHeartRadio и две награди на People's Choice, Американска музичка награда, Брит награда и награда Џуно .

Родриго во 2021 била ставена на листата 100 Next од списанието Тајм,[127] и била прогласена за изведувач на годината од Тајм за 2021 година.[127] Билборд, исто така, ѝ ја доделил наградата жена на годината на настанот <i id="mwAi4">Billboard</i> Women in Music во 2022 година.[128] Таа, исто така, ја добила наградата „Текстописец на годината“ од Variety во 2021 година,[127] и на наградите ASCAP во 2022 година.[127]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ranch Springs Medical Center“. The Californian. March 30, 2003. стр. 14. Архивирано од изворникот на January 15, 2021. Посетено на July 15, 2021 – преку Newspapers.com.отворен пристап — бесплатно за читање
 2. 2,0 2,1 „Olivia Rodrigo“. Geena Davis Institute on Gender in Media. October 24, 2018. Архивирано од изворникот на January 16, 2021. Посетено на January 14, 2021.
 3. 3,0 3,1 3,2 Snapes, Laura (May 7, 2021). „Olivia Rodrigo: 'I'm a teenage girl. I feel heartbreak and longing really intensely'. The Guardian. Архивирано од изворникот на August 8, 2021. Посетено на August 10, 2021.
 4. Празен навод (help)
 5. „Olivia Rodrigo of Disney's Bizaardvark chats with about singing, acting, her Filipino family and skateboarding“. Center for Asian American Media. January 19, 2018. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на January 13, 2021.
 6. Dumaual, Miguel (January 20, 2021). „This Filipina just debuted at No. 1 on Billboard's Hot 100 and Global 200 charts“. ABS-CBN News and Current Affairs. Архивирано од изворникот на January 29, 2021. Посетено на January 30, 2021. Rodrigo identifies as part Filipina. She was born and raised in California to a Filipino father and a German-Irish mother.
 7. 7,0 7,1 Phares, Heather. „Olivia Rodrigo | Biography & History“. AllMusic. Архивирано од изворникот на September 3, 2021. Посетено на August 10, 2021.
 8. 8,0 8,1 Rachel Kleine (December 28, 2015). „Murrieta's Olivia Rodrigo: An American Girl Success Story“. IE Sports & News. Архивирано од изворникот на November 29, 2019. Посетено на November 17, 2019.
 9. 9,0 9,1 Shafer, Ellise (August 11, 2021). „From Disney to 'Drivers License': Inside Olivia Rodrigo's Musical Journey to Become the Voice of Her Generation“. Variety. Архивирано од изворникот на August 12, 2021. Посетено на August 13, 2021.
 10. Rick Bentley (June 20, 2016). „Disney Channel launches new comedy series 'Bizaardvark'. The Fresno Bee. Архивирано од изворникот на February 6, 2017. Посетено на February 5, 2017.
 11. „Young stars' real friendship drives Disney's new 'Bizaardvark'. The Columbus Dispatch. July 5, 2016. Архивирано од изворникот на November 11, 2019. Посетено на November 17, 2019.
 12. Todd Spangler (February 1, 2016). „Amazon Orders 4 'American Girl' Live-Action Specials“. Variety. Архивирано од изворникот на December 18, 2016. Посетено на February 5, 2017. Last year's "An American Girl: Grace Stirs Up Success," based on the 2015 Girl of the Year, Grace Thomas, starred Olivia Rodrigo.
 13. „Bizaardvark“. March 30, 2019. Архивирано од изворникот на March 30, 2019. Посетено на January 19, 2021.
 14. Elizabeth Wagmeister (October 16, 2015). „Disney Channel Greenlights Tween Music Comedy Series 'Bizaardvark' (Exclusive)“. Variety. Архивирано од изворникот на May 10, 2016. Посетено на February 5, 2017.
 15. Denise Petski (December 15, 2016). 'Bizaardvark' Renewed For Second Season By Disney Channel“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на December 16, 2016. Посетено на February 5, 2017.
 16. Smith-Muller, Talia (2021-07-27). „How Did Olivia Rodrigo Become Famous?“. Berklee Online Take Note (англиски). Посетено на 2022-08-04.
 17. Празен навод (help)
 18. Martha Sorren (November 12, 2019). „Olivia Rodrigo From 'High School Musical' Wrote Her Own Songs For The Show“. Bustle. Архивирано од изворникот на November 13, 2019. Посетено на November 17, 2019.
 19. „The cast of Disney+'s High School Musical reboot are already stars“. TV Club. November 4, 2019. Архивирано од изворникот на November 4, 2019. Посетено на January 19, 2021.
 20. „High School Musical: The Musical Review: The Series Has Its Head in the Game“. TV Shows. Архивирано од изворникот на January 29, 2021. Посетено на January 19, 2021.
 21. Празен навод (help)
 22. „Olivia Rodrigo“. January 8, 2021. Архивирано од изворникот на January 9, 2021. Посетено на January 9, 2021.
 23. Празен навод (help)
 24. Празен навод (help)
 25. „Olivia Rodrigo's "Driver's License" Broke A Huge Spotify Streaming Record Twice This Week“. Genius. Архивирано од изворникот на January 15, 2021. Посетено на January 14, 2021.
 26. „How 'Drivers License' Became The Perfect Song For Teen Sadness In 2021“. BuzzFeed News. Архивирано од изворникот на January 14, 2021. Посетено на January 14, 2021.
 27. McIntyre, Hugh. „Olivia Rodrigo Reset A Very Important Spotify Record With Her Latest Smash Single“. Архивирано од изворникот на June 24, 2021. Посетено на June 16, 2021.
 28. Празен навод (help)
 29. Jackson Langford (January 13, 2021). „Olivia Rodrigo's Debut Single 'Drivers License' Has Already Made Streaming History“. Music Feeds. Архивирано од изворникот на January 15, 2021. Посетено на January 13, 2021.
 30. Ellise Shafer (January 11, 2021). „Olivia Rodrigo's 'Drivers License' Hits No. 1 Across Major Streaming Platforms, Earns Praise From Taylor Swift“. Variety. Архивирано од изворникот на January 12, 2021. Посетено на January 13, 2021.
 31. Празен навод (help)
 32. Празен навод (help)
 33. Празен навод (help)
 34. „Olivia Rodrigo releases new song 'good 4 u' for debut album 'Sour'. ABS-CBN News and Current Affairs. May 14, 2021. Архивирано од изворникот на May 17, 2021. Посетено на May 17, 2021.
 35. „Reviews and Tracks for Sour by Olivia Rodrigo“. Metacritic. Архивирано од изворникот на May 21, 2021. Посетено на May 21, 2021.
 36. Gunn, Charlie (May 22, 2021). „Olivia Rodrigo – 'Sour' review: the first cut is the deepest“. The Forty-Five. Архивирано од изворникот на May 23, 2021. Посетено на May 23, 2021.
 37. Molanphy, Chris (May 29, 2021). „Why Olivia Rodrigo's "Good 4 U" Is Rock's First Hot 100 No. 1 in Years“. Slate. Архивирано од изворникот на May 29, 2021. Посетено на July 26, 2021.
 38. Празен навод (help)
 39. Hussey, Allison (December 6, 2021). „Olivia Rodrigo Announces Tour“. Pitchfork. Архивирано од изворникот на December 6, 2021. Посетено на December 6, 2021.
 40. Празен навод (help)
 41. 41,0 41,1 41,2 41,3 Празен навод (help) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:10“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 42. 42,0 42,1 Griffiths, George (January 4, 2022). „The Official Top 40 biggest albums of 2021“. Official Charts Company. Архивирано од изворникот на January 6, 2022. Посетено на January 12, 2022.
 43. Beaumont-Thomas, Ben (December 1, 2021). „Bad Bunny most-streamed artist on Spotify for second year running“. The Guardian. Архивирано од изворникот на January 25, 2022. Посетено на January 12, 2022.
 44. „bts announced as the winners of ifpi global recording artist of the year“. February 24, 2022. Архивирано од изворникот на March 1, 2022. Посетено на March 2, 2022.
 45. „Olivia Rodrigo Announces New Disney+ Documentary Driving Home 2 U (A Sour Film)“. Pitchfork. February 17, 2022. Архивирано од изворникот на February 17, 2022. Посетено на February 19, 2022.
 46. Празен навод (help)
 47. Празен навод (help)
 48. „Olivia Rodrigo claims Official Irish Chart Double with SOUR and Good 4 U“. Official Charts Company. Архивирано од изворникот на May 28, 2021. Посетено на May 28, 2021.
 49. Sisario, Ben (May 31, 2021). „Olivia Rodrigo's 'Sour' Scores the Biggest Debut of the Year“. The New York Times. Архивирано од изворникот на June 1, 2021. Посетено на June 2, 2021.
 50. Salem, Merryana (May 18, 2021). „Olivia Rodrigo's New Music Video Is Packed Full Of References To The Meanest Girls In Cinema“. Junkee. Архивирано од изворникот на July 15, 2021. Посетено на July 15, 2021.
 51. Capital FM (June 23, 2021). „Olivia Rodrigo Wants To Know: Will You Go To Prom With Her?“. Capital FM. Архивирано од изворникот на July 11, 2021. Посетено на July 11, 2021.
 52. Close, Paris (May 14, 2021). „Olivia Rodrigo Goes Punk, Sets Bedroom Ablaze In 'Good 4 U' Music Video“. iHeartRadio. Архивирано од изворникот на July 15, 2021. Посетено на July 15, 2021.
 53. Lauri Levenfield (November 16, 2016). „Olivia Rodrigo, Actress“. Project for Women. Архивирано од изворникот на October 8, 2020. Посетено на January 12, 2021.
 54. „Olivia Rodrigo Crashes Into Adulthood“. W Magazine. Архивирано од изворникот на August 13, 2021. Посетено на August 12, 2021.
 55. „Olivia Rodrigo talks debut album SOUR, being inspired by Alanis Morissette“. Official Charts Company (англиски). April 21, 2021. Архивирано од изворникот на April 25, 2021. Посетено на April 25, 2021.
 56. Mier, Tomas. „Olivia Rodrigo Fangirls Over Avril Lavigne as She Accepts Songwriter Award: 'So Surreal“. People. Посетено на 27 January 2022. Rodrigo admitted she was a huge fan of the "Sk8er Boy" singer, 37.
 57. Snapes, Laura (February 19, 2021). „Big feelings and nowhere to go: how Gen Z reinvented the power ballad“. The Guardian (англиски). Архивирано од изворникот на December 22, 2021. Посетено на August 10, 2021.
 58. Rodrigo cites Taylor Swift and Lorde as influences:
 59. Празен навод (help)
 60. „Olivia Rodrigo talks debut album Sour, being inspired by Alanis Morissette“. Official Charts Company. April 21, 2021. Архивирано од изворникот на April 25, 2021. Посетено на April 25, 2021.
 61. Празен навод (help)
 62. Празен навод (help)
 63. Празен навод (help)
 64. Mier, Tomas. „Olivia Rodrigo Fangirls Over Avril Lavigne as She Accepts Songwriter Award: 'So Surreal“. People. Архивирано од изворникот на January 27, 2022. Посетено на January 27, 2022. Rodrigo admitted she was a huge fan of the "Sk8er Boy" singer, 37.
 65. 65,0 65,1 Klein, Betsy (July 13, 2021). „Pop star Olivia Rodrigo coming to the White House to promote vaccines“. CNN. Архивирано од изворникот на July 14, 2021. Посетено на July 14, 2021.
 66. „Olivia Rodrigo partners with the White House to promote vaccines“. Today. Архивирано од изворникот на July 15, 2021. Посетено на July 15, 2021.
 67. „Olivia Rodrigo boosts White House youth vaccine push“. Associated Press. July 14, 2021. Архивирано од изворникот на July 14, 2021. Посетено на July 15, 2021.
 68. „Olivia Rodrigo“. October 24, 2018. Архивирано од изворникот на November 11, 2019. Посетено на November 17, 2019.
 69. 69,0 69,1 69,2 „Discography Olivia Rodrigo“. australian-charts.com. Архивирано од изворникот на April 19, 2021. Посетено на April 9, 2021.
 70. 70,0 70,1 „danishcharts.dk – Discography Olivia Rodrigo“ (дански). Hung Medien. Архивирано од изворникот на May 6, 2021. Посетено на May 6, 2021.
 71. 71,0 71,1 71,2 71,3 „Discography Olivia Rodrigo“. irish-charts.com. Архивирано од изворникот на January 11, 2021. Посетено на January 20, 2021.
 72. 72,0 72,1 „Discografie Olivia Rodrigo - dutchcharts.nl“. Dutch Charts. Архивирано од изворникот на January 17, 2021. Посетено на June 6, 2021.
 73. 73,0 73,1 73,2 „Discography Olivia Rodrigo“. topplista.no. Архивирано од изворникот на April 19, 2021. Посетено на June 18, 2021.
 74. „NZ Top 40 Albums Chart“. Recorded Music NZ. May 31, 2021. Архивирано од изворникот на June 2, 2021. Посетено на May 28, 2021.
 75. 75,0 75,1 75,2 75,3 „Discography Olivia Rodrigo“. swedishcharts.com. Архивирано од изворникот на June 15, 2020. Посетено на August 2, 2021.
 76. 76,0 76,1 76,2 76,3 „Olivia Rodrigo | full Official Chart history“. Official Charts Company. Архивирано од изворникот на January 11, 2021. Посетено на January 23, 2021.
 77. „Best of High School Musical: The Musical: The Series by Olivia Rodrigo on Apple Music“. July 18, 2021. Архивирано од изворникот на July 21, 2021. Посетено на July 20, 2021.
 78. „Bizaardvark (Music from the TV Series) – EP by Olivia Rodrigo & Madison Hu on Apple Music“. October 7, 2016. Архивирано од изворникот на April 1, 2021. Посетено на June 10, 2021.
 79. 79,0 79,1 „Discography Olivia Rodrigo“. charts.nz. Архивирано од изворникот на April 15, 2021. Посетено на April 12, 2021.
 80. 80,0 80,1 80,2 80,3 80,4 80,5 80,6 80,7 80,8 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име RIAA.
 81. 81,0 81,1 81,2 81,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ARIA21.
 82. 82,0 82,1 82,2 82,3 82,4 82,5 82,6 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име BPI.
 83. 83,0 83,1 83,2 83,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NORcert.
 84. 84,0 84,1 84,2 84,3 84,4 84,5 84,6 84,7 84,8 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име MC.
 85. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ARIA22s.
 86. 86,0 86,1 „Veckolista Heatseeker, vecka 21“. Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот June 3, 2021. Посетено на May 28, 2021.
 87. 87,0 87,1 87,2 87,3 87,4 „Official Audio Streaming Chart Top 100 - 28 May 2021 - 03 June 2021“. Official Charts Company. May 28, 2021. Архивирано од изворникот July 18, 2021. Посетено на May 28, 2021.
 88. Peaks on the NZ Hot Singles Chart:
 89. „portuguesecharts.com - Olivia Rodrigo - All I Want“. portuguesecharts.com. Архивирано од изворникот на February 24, 2021.
 90. Rodrigo, Olivia; Hu, Madison (November 11, 2016). „Let It Glow (From "Frozen Northern Lights") - Single“. Apple Music (US). Архивирано од изворникот на April 1, 2021. Посетено на June 9, 2021.
 91. „I Think I Kinda, You Know“. Amazon. Архивирано од изворникот на January 17, 2021. Посетено на January 14, 2021.
 92. „Wondering“. Amazon. Архивирано од изворникот на January 17, 2021. Посетено на January 14, 2021.
 93. „Out of the Old“. Amazon. Архивирано од изворникот на January 17, 2021. Посетено на January 14, 2021.
 94. „Just for a Moment“. Amazon. Архивирано од изворникот на January 9, 2022. Посетено на January 9, 2022.
 95. „Even When/The Best Part“. Amazon. Архивирано од изворникот на April 30, 2021. Посетено на April 30, 2021.
 96. Olivia Rodrigo, YAC Alma Mater, Архивирано од изворникот на July 18, 2021, Посетено на 2021-06-04
 97. Olivia Rodrigo, Granted, Архивирано од изворникот на July 18, 2021, Посетено на 2021-06-04
 98. Rodrigo, Olivia (June 18, 2021). „The Rose Song (From "High School Musical: The Musical: The Series (Season 2)") - Single“. Apple Music (US). Архивирано од изворникот на June 19, 2021. Посетено на June 19, 2021.
 99. Discography - singles peaks in Canada:
 100. „El portal de Música“. elportaldemusica.es. Архивирано од изворникот на February 15, 2021. Посетено на June 9, 2021.
 101. „Veckolista Heatseeker, vecka 24“. Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот June 24, 2021. Посетено на June 18, 2021.
 102. „Veckolista Heatseeker, vecka 31“. Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот January 25, 2022. Посетено на August 6, 2021.
 103. „Nominations Announced for the 2021 American Music Awards“. The AMAs.com. October 28, 2021. Архивирано од изворникот на October 28, 2021. Посетено на October 28, 2021.
 104. „Apple announces third annual Apple Music Award winners“. Apple Newsroom (англиски). Архивирано од изворникот на December 1, 2021. Посетено на 2021-11-30.
 105. Kelly, Vivienne (October 20, 2021). „ARIA Awards nominees revealed: Amy Shark & Genesis Owusu lead the charge“. The Music Network. Архивирано од изворникот на October 20, 2021. Посетено на October 24, 2021.
 106. „Olivia Rodrigo Named 2022 Billboard 'Woman of the Year'. Billboard. Billboard. February 4, 2022. Посетено на February 5, 2022.
 107. Daly, Rhian (8 February 2022). „Here are all the winners from the BRIT Awards 2022“. NME. Архивирано од изворникот на 8 February 2022. Посетено на 8 February 2022.
 108. „64th Annual GRAMMY Awards“. Grammy.com. November 23, 2021. Архивирано од изворникот на November 23, 2021. Посетено на November 23, 2021.
 109. Cohn, Gabe (November 23, 2021). „Grammy Awards 2022: The Full List of Nominees“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 2021-12-28. Посетено на November 23, 2021.
 110. Fields, Taylor (April 7, 2021). „2021 iHeartRadio Music Awards: See The Full List of Nominees“. iHeartRadio. Архивирано од изворникот на April 7, 2021. Посетено на April 7, 2021.
 111. Fields, Taylor. „2022 iHeartRadio Music Awards: See The Full List of Nominees | iHeartRadio“. iHeartRadio Music Awards (англиски). Посетено на 2022-01-27.
 112. „Juno Award Nominees“. 2022-03-01. Архивирано од изворникот на 2022-03-02. Посетено на 2022-03-14.
 113. „LOS40 Music Awards 2021 – Nominados“. LOS40 (Spanish). October 5, 2021. Архивирано од изворникот на October 6, 2021. Посетено на October 6, 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 114. Cesar, Karen (August 19, 2021). „Meus Prêmios Nick 2021: Confira se seu artista favorito está entre os finalistas da premiação e vote“ [Meus Prêmios Nick 2021: Check out if your favorite artist is among the awards finalists and vote]. Febre Teen (португалски). Архивирано од изворникот на August 19, 2021. Посетено на August 19, 2021.
 115. „La lista completa de los nominados a los Premios MTV MIAW 2021“. UnoTV. June 7, 2021. Архивирано од изворникот на June 7, 2021. Посетено на June 8, 2021.
 116. „Luísa Sonza, Anitta, Pabllo Vittar: confira os indicados do 'MTV MIAW 2021' [Luísa Sonza, Anitta, Pabllo Vittar: check out the 'MTV MIAW 2021' nominees] (португалски). UOL. August 23, 2021. Архивирано од изворникот на August 23, 2021. Посетено на August 23, 2021.
 117. „Vote for the MTV VMA Group of the Year and Song of the Summer starting tomorrow“. Lakes Media Network. September 3, 2021. Архивирано од изворникот на September 4, 2021. Посетено на September 3, 2021.
 118. „SB19 claims top prizes in Myx Music Awards 2021“. ABS-CBN. August 8, 2021. Архивирано од изворникот на August 7, 2021. Посетено на August 7, 2021.
 119. Pedersen, Erik (March 9, 2022). „Kids' Choice Awards Nominations Set; Miranda Cosgrove & Rob Gronkowski To Host Show“. Deadline Hollywood. Посетено на March 9, 2022.
 120. „¡Cómo Votar En Los KCA México 2021!“ (PDF). MTV South Services (Spanish). June 29, 2021. Архивирано од изворникот (PDF) на June 29, 2021. Посетено на June 29, 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 121. „BandLab NME Awards 2022 nominations for Sam Fender and Billie Eilish“. Virgin Radio UK. January 27, 2022. Архивирано од изворникот на January 28, 2022. Посетено на March 3, 2022. Note: complete list of nominees
 122. Green, Alex (March 2, 2022). „All the winners from the NME Awards 2022“. The Independent (англиски). Архивирано од изворникот на March 3, 2022. Посетено на March 3, 2022. Note: list of winners only
 123. „Så blir Rockbjörnen 2021 – allt du vill veta om galan“. Hänt. July 1, 2020. Архивирано од изворникот на July 9, 2021. Посетено на July 8, 2021.
 124. „第三十二屆國際流行音樂大獎“. RTHK (chinese). May 29, 2021. Архивирано од изворникот на May 29, 2021. Посетено на December 20, 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 125. „UK Music Video Awards 2021 nominations revealed“. shots.net. September 29, 2021. Архивирано од изворникот на September 30, 2021. Посетено на September 29, 2021.
 126. „Avril Lavigne Presents Olivia Rodrigo With Variety Hitmakers' Songwriter of the Year Award: 'Her Songs Are Her Truth'. Variety. Архивирано од изворникот на December 5, 2021. Посетено на December 5, 2021.
 127. 127,0 127,1 127,2 127,3 Празен навод (help)
 128. Landrum, Jonathan Jr. (March 3, 2022). „Olivia Rodrigo praises female artists in Billboard Woman of the Year speech: 'I'm constantly moved'. USA Today. Посетено на July 1, 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Olivia Rodrigo


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.