Австралиска музичка индустриска асоцијација

Од Википедија — слободната енциклопедија

Австралиската музичка индустрска асоцијација (анг. Australian Recording Industry Association) ARIA е трговска група која ја претставува музичката индустрија во Австралија која беше основана во 1983 година од страна на шест големи издавачки куќи EMI, Festival, CBS, RCA, WEA и Universal заменувајќи ја AARM која била формирана во 1956.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Siobhan O'Connor, уред. (1997) [1990]. The book of Australia : almanac 1997–98. Balmain, NSW: Ken Fin: Watermark Press for Social Club Books. стр. 515. ISBN 1875973710.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]