Меган, војвотката од Сасекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меган

Меган, војвотката од Сасекс (/ˈmɛɡən/; родена Рејчел Меган Маркл; 4 август 1981 година) е американска членка на британското кралско семејство и поранешна актерка. Таа е сопруга на принцот Хари, војводата од Сасекс, помладиот син на кралот Чарлс III.

Меган е родена и израсната во Лос Анџелес, Калифорнија . Нејзината актерска кариера започнала на Универзитетот Нортвестерн; нејзината последна и најзначајна улога на екранот била онаа на Рејчел Зејн во седум сезони (2011–2018) во американската ТВ правна драма Suits. Таа, исто така, разви присуство на друштвените мрежи. Ова го вклучи блогот за животниот стил The Tig (2014–2017), кој се здоби со признание за нејзината смисла за мода и доведе до создавање и објавување на две линии на облека во 2015–2016 година. За време на периодот на Тиг, Меган се вклучила во добротворна работа фокусирана првенствено на женските прашања и социјалната правда. Таа била во брак со американскиот филмски продуцент Тревор Енгелсон од 2011 година до нивниот развод во 2014 година.

Меган се повлече од глумата по нејзиниот брак со принцот Хари во 2018 година и стана позната како војвотката од Сасекс. Тие имаат две деца, Арчи и Лилибет Маунтбатен-Виндзор. Во јануари 2020 година, двојката се повлече како работничко семејство, а подоцна се насели во Калифорнија. Во октомври 2020 година, тие ја лансираа Archewell Inc., американска јавна организација која се фокусира на непрофитни активности и креативни медиумски потфати. Во следните години, таа објави сликовница за деца, The Bench, и лансираше подкаст за Spotify, Archetypes. Меган и Хари снимија интервју со Опра Винфри со голем публицитет, кое беше емитувано во март 2021 година, и документарна серија на Нетфликс, Хари и Меган, која беше објавена во декември 2022 година.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Рејчел Меган Маркл е родена на 4 август 1981 година во болницата Вест Парк во Канога Парк, Лос Анџелес, Калифорнија, во семејството на Дорија Рагланд (родена 1956 година), шминкерка и Томас Маркл Сениор (роден 1944 година), Еми наградуван директор на телевизиско осветлување и директор на фотографија.[1][2] Таа се идентификува како мешана раса, често одговарајќи на прашања за нејзиното потекло со „Татко ми е Кавказ, а мајка ми Афроамериканка. Јас сум половина црна и половина бела.“[3] Нејзините родители се разделиле кога таа имала две години, а се развеле четири години подоцна.[4][5][6] Таа има блиски односи со нејзината мајка.[7][8] Томас Маркл постариот работеше како директор на фотографија и осветлување за Општата болница и Мариед... со деца, а Меган повремено го посетуваше сетот на Мариед... со деца како дете.[9] Таа е отуѓена од нејзиниот татко и полубраќата и сестрите, Саманта Маркл и Томас Маркл Џуниор.[10][11]

Растејќи во Лос Анџелес,[12] Маркл учела во Холивуд Литл Црвена школа.[13][14] Нејзините родители придонеле за нејзиното воспитување до 9-годишна возраст, по што нејзиниот татко бил оставен да се грижи за неа додека нејзината мајка се занимавала со кариера.[15] На 11-годишна возраст, таа и нејзините соученици напишале до Procter & Gamble да ја неутрализираат родовата реклама за сапун за миење садови на националната телевизија.[16] Таа била воспитана како протестантка,[17] но дипломирала во средното училиште „Immaculate Heart“ во ЛА, католичко училиште само за девојчиња.[18] Маркл учествувала во претстави и мјузикли во училиштето, каде нејзиниот татко помагал во осветлувањето.[19] За време на тинејџерските години, таа работела во локална продавница за замрзнат јогурт, а подоцна и како келнерка и дадилка.[20][21] Таа, исто така, волонтирала во народна кујна во Скид Роу, Лос Анџелес.[22][23] Во 1999 година, таа била примена на Северозападниот универзитет (НУ) во Еванстон, Илиноис, каде што се приклучила на сестринството Капа Капа Гама.[24][25] Со другите членови на Kappa Kappa Gamma, Маркл волонтирала со проектот Glass Slipper Project. По нејзината помлада година, таа обезбедила стажирање како помлад офицер за печат во американската амбасада во Буенос Аирес, со помош на нејзиниот вујко Мајкл Маркл,[26] и размислувала за политичка кариера.[27][28] Сепак, таа не постигнала доволно високи резултати на тестот за офицер за надворешни работи за да продолжи понатаму со Стејт департментот на САД,[29] и се вратила во НУ. Таа, исто така, присуствувала на програма за студирање во странство во Мадрид.[25] Во 2003 година, Маркл дипломирала со двојна специјалност по театар и меѓународни студии од Факултетот за комуникации на Нортвестерн.[27][29]

Актерска кариера[уреди | уреди извор]

Ко-ѕвездата на Markle with Suits, Патрик Џ. Адамс во Центарот за медиуми Пејли, 2013 година

Според Маркл, таа имала одредени потешкотии да добие улоги на почетокот на нејзината кариера поради тоа што била „етнички двосмислена“ затоа што „не бев доволно црна за црните улоги и не бев доволно бела за белите“.[30] За да се издржува меѓу актерските работи, таа работела како хонорарен калиграф и предавала книжарство.[31][32] Нејзиното прво појавување на екранот била мала улога како медицинска сестра во една епизода од дневната сапунска опера Општа болница,[33][34] шоу за кое нејзиниот татко служел како директор на осветлување.[35] Маркл имала мали гостински улоги во телевизиските емисии Century City (2004), The War at Home (2006) и CSI: NY (2006).[33] За нејзината улога во Century City, таа им кажала на директорите на кастингот дека била членка на SAG-AFTRA кога не била, но откако ја добила улогата, работодавците биле обврзани да и помогнат да се приклучи на синдикатот според Законот Тафт-Хартли. Маркл, исто така, се занимавала со неколку договори за актерство и моделирање. Помеѓу 2006 и 2007 година, таа работела како „девојка за актовка“ на 34 епизоди од американската верзија на играта шоу Deal or No Deal.[31] Таа се појавила во серијата Fringe на Фокс како помлада агентка Ејми Џесуп во првите две епизоди од втората сезона.[36]

Маркл се појавила во мали улоги во филмовите Get Him to the Greek, Remember Me (во продукција на нејзиниот тогашен партнер Тревор Енгелсон) и The Candidate во 2010 година и филмот Horrible Bosses во 2011 година.[37] Таа била платена 187.000 долари за улогата во „Запомни ме“ и 171.429 долари за нејзината улога во краткиот филм „Кандидатот“.[38] Во јули 2011 година, таа се приклучила на актерската екипа на шоуто Suits на USA Network до крајот на 2017 година и седмата сезона. Нејзиниот лик, Рејчел Зејн, започнала како параправник и на крајот станала адвокат.[39] Додека работела на Suits, таа живеела девет месеци секоја година во Торонто.[40][41] Списанието Fortune проценило дека ѝ биле платени 50.000 долари по епизода, што е еквивалентна годишна плата од 450.000 долари.[42]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Рани врски и прв брак[уреди | уреди извор]

Маркл и американскиот филмски продуцент Тревор Енгелсон биле во врска во 2004 година.[43][44] Тие се венчале во Очо Риос, Јамајка на 16 август 2011 година.[45] Тие се разделила во јули 2013 година и склучиле развод без вина во февруари 2014 година,[46] наведувајќи ги непомирливите разлики.[47] Последователната жива врска на Маркл со канадскиот славен готвач Кори Витиело завршила во мај 2016 година по речиси две години.[48]

Втор брак и мајчинство[уреди | уреди извор]

Маркл и принцот Хари на Божиќ 2017 година

Во средината на 2016 година,[49] Маркл започнала врска со принцот Хари, внук на кралицата Елизабета II.[50][51] Според парот, тие најпрво се запознале еден со друг преку Инстаграм,[52] иако тие исто така рекоа дека биле наместени на состанок на слепо од заеднички пријател во јули 2016 година.[49] На 8 ноември, осум дена откако врската била објавена во печатот, принцот му наложил на секретарот за комуникации да објави изјава во негово име за да изрази лична загриженост за навредливите и лажните коментари дадени за неговата девојка од главните медиуми и интернет троловите.[53][54] Подоцна, во писмо до британскиот медиумски регулатор, претставниците на Маркл се пожалиле на малтретирање од новинари.[55] Во септември 2017 година, Маркл и принцот Хари се појавиле заедно во јавноста во Торонто на Игрите Invictus, на кои Хари е основач.[56][57]

Свршувачката на Меган Маркл со принцот Хари била објавена на 27 ноември 2017 година, од таткото на Хари, Чарлс (тогаш принцот од Велс).[58] Објавата била дочекана со ентузијазам од британските медиуми и поттикнала генерално позитивни коментари за мешана личност како член на кралското семејство,[59] особено во однос на земјите од Комонвелтот.[60] Маркл објавила дека ќе се повлече од актерството,[61][62] и нејзината намера да стане британски државјанин.[63]

Поворка со кочија низ улиците на Виндзор, мај 2018 година

Како подготовка за венчавката, надбискупот од Кентербери, Џастин Велби, ја крстил Маркл и ја потврдил во Англиската црква на 6 март 2018 година.[64] Приватната церемонија, изведена со вода од реката Јордан, се одржала во Кралската капела во палатата Сент Џејмс.[64] Церемонијата на брак се одржала на 19 мај во капелата Свети Џорџ, замокот Виндзор.[65] Венчаницата на Меган била дизајнирана од Клер Вејт Келер.[66] Маркл подоцна откри дека имало приватна размена на завети три дена претходно, со надбискупот од Кентербери во градината на парот.[67] Меѓутоа, оваа приватна размена на завети не беше законски признат брак .[68][69] Наводно, однапред било договорено вишокот на средства генерирани од емитувањето на свадбената церемонија на Би-Би -Си да одат во добротворна организација избрана од младенецот.[70] Во април 2020 година, Feeding Britain (која обезбедува пакети со храна за семејствата во сиромаштија со храна) беше номинирана да добие 90.000 фунти од Би-Би-Си.[71]

По венчавката, војводата и војвотката живееле во Нотингем Котиџ во рамките на палатата Кенсингтон во Лондон.[72] Во мај 2018 година, било објавено дека потпишале двегодишен закуп на WestfieldLarge, сместен на имотот Great Tew во Котсволдс.[73] Тие се откажале од закупот откако папараци агенција објавила фотографии од куќата и нејзината внатрешност.[73] Двојката размислувала да се насели во станот со 21 спална соба 1 во рамките на палатата Кенсингтон,[74][75] но наместо тоа се преселиле во Колибата Фрогмор во Домашниот парк на замокот Виндзор .[76][77] Crown Estate ја обновила колибата по цена од 2,4 милиони фунти, исплатени од суверениот грант, при што војводата подоцна ги надоместил трошоците надвор од реставрацијата и обичното одржување.[78][79] Меган родила син, Арчи Маунтбатен-Виндзор, на 6 мај 2019 година.[80] Канцеларијата на војводата и војвотката од Сасекс се преселиле во Бакингемската палата и официјално се затворила на 31 март 2020 година, кога Сасексите се повлекле од преземањето официјални кралски ангажмани.[81][82] По неколку месеци во Канада и САД, во јуни 2020 година, парот купил куќа на поранешниот имот Ривен Рок, Монтесито, Калифорнија.[83][84] Следниот месец, Меган доживеала спонтан абортус.[85] Таа родила ќерка, Лилибет Маунтбатен-Виндзор, на 4 јуни 2021 година.[86] Војводата и војвотката поседуваат лабрадор по име Пула, и два Бигл по име Гај и Мама Миа.[87][88] Меган претходно поседувала Лабрадор -Германски овчар по име Богарт, кој бил преместен кај пријател во Канада поради неможноста да патува како резултат на староста.[89]

Политички ставови[уреди | уреди извор]

Членовите на британското кралско семејство по конвенција се политички неутрални.[90] Сепак, Маркл била политички гласна пред да се омажи за принцот Хари. На 9-годишна возраст, таа и нејзините пријатели наводно воделе кампања против Заливската војна.[91] Неколку децении подоцна, таа ја поддржала Хилари Клинтон за време на претседателските избори во Соединетите држави во 2016 година и јавно го осудила противкандидатот и евентуалниот победник, Доналд Трамп. Истата година, кога референдумот за членството на Обединетото Кралство во Европската унија резултирала во корист на Брегзит, Маркл го изразила своето разочарување на Инстаграм.[92] Во 2017 година, Маркл ја препорачала книгата Кој владее со светот? од левичарскиот интелектуалец Ноам Чомски на нејзиниот Инстаграм профил.[93]

Меган се омажила за принцот Хари во мај 2018 година. Во јули 2018 година, ирската сенаторка Кетрин Ноун твитнала дека војвотката е „задоволна што го гледа резултатот“ од ирскиот референдум за легализација на абортусот. Меган добила критики за потенцијално кршење на протоколот што им забранува на кралското семејство да се меша во политиката;[94] Ноне го избришала нејзиниот твит и нагласила дека нејзината изјава е погрешна и дека „војвотката не била на ниту еден начин политичка“.[94]

Јавен живот[уреди | уреди извор]

Кралски должности[уреди | уреди извор]

Маркл ја поздравува јавноста во Белфаст, март 2018 година

Откако се сврши, првото официјално јавно појавување на Маркл со принцот Хари била на прошетката на Светскиот ден на СИДА во Нотингем на 1 декември 2017 година.[95][96] На 12 март, службата за Денот на Комонвелтот 2018 година во Вестминстерската опатија бил првиот кралски настан на кој присуствувала со кралицата.[97] На 23 март, Хари и Меган направиле ненајавена дневна посета на Северна Ирска.[98] Севкупно, Маркл присуствувала на 26 јавни ангажмани пред венчавката.[99] Првиот официјален ангажман на Меган по бракот бил на 22 мај, кога таа и нејзиниот сопруг присуствувале на забава во градината на која се славела добротворната работа на Чарлс III (тогаш принцот од Велс).[100]

Во јули 2018 година, првото официјално патување на Меган во странство како дел од кралското семејство било во Даблин, Ирска, заедно со Хари.[101][102] Во октомври 2018 година, војводата и војвотката отпатувале во Сиднеј, Австралија на Игрите Invictus 2018 година.[103] Ова било дел од пацифичката турнеја која ги вклучила Австралија, Фиџи, Тонга и Нов Зеланд.[104][105] Како претставници на кралицата, парот бил срдечно пречекан од толпата во Сиднеј, а објавата за бременоста на Меган неколку часа по нивното пристигнување ги воодушевила јавноста и медиумите.[105][106] За време на нивната посета на Мароко во февруари 2019 година, војводата и војвотката се фокусирале на проекти фокусирани на „јакнење на жените, образование на девојките, инклузивност и поттикнување на социјалното претприемништво“.[107] Меган, исто така, учествувала во работата на нејзиниот сопруг како младински амбасадор во Комонвелтот, што вклучило и турнеи во странство.[108][109]

Како дел од формирањето на посебна канцеларија од палатата Кенсингтон во 2019 година, војводата и војвотката создале сметка на друштвените мрежи на Инстаграм, со што го срушиле рекордот за најбрза сметка во тоа време, достигнувајќи милион следбеници.[110] Во јули 2019 година, безбедносниот тим на војвотката бил критикуван за создавање празна зона од околу 40 седишта околу неа на Вимблдон, каде што таа го следела натпреварот помеѓу Серена Вилијамс и Каја Џуван.[111] Во август 2019 година, Меган и нејзиниот сопруг биле критикувани од еколошките активисти за редовно користење на приватни авиони при нивните лични патувања во странство, што ќе остави повеќе јаглероден отпечаток по лице во споредба со комерцијалните авиони. Критиките биле во согласност со сличните критики со кои се соочило кралското семејство во јуни 2019 година, откако се тврдело дека тие „го удвоиле [нивниот] јаглероден отпечаток од деловните патувања“.[112][113]

Војвотката од Сасекс на посета во ActionAid во Јужна Африка, 2019 година

Во септември и октомври 2019 година, Јужно Афричката турнејата ги вклучи државите Малави, Ангола и Боцвана. Арчи патувал со своите родители, правејќи ја „нивната прва официјална турнеја како семејство“.[114]

Повлекување назад[уреди | уреди извор]

Во јануари 2020 година, Меган и Хари се вратиле во Велика Британија од одмор во Канада и објавиле дека се повлекуваат од улогата на постари членови на кралското семејство и дека ќе го балансираат своето време меѓу Обединетото Кралство и Северна Америка.[115][116] Во соопштението објавено од палатата се потврдило дека војводата и војвотката нема да ги извршуваат кралските должности како претставници на кралицата и затоа повеќе нема да добиваат соодветна финансиска поддршка.[117] Парот ги задржала своите HRH стилови, но не ги искористила повторно.[117] Официјалната улога на војводата и војвотката бил предмет на дванаесетмесечен период на преглед, кој завршил во март 2021 година. Последниот соло ангажман на Меган како постар член на кралското семејство била посетата на училиштето Роберт Клак на 7 март 2020 година, во Дагенхам пред Меѓународниот ден на жената.[118] Таа и Хари присуствувале на службата за Денот на Комонвелтот во Вестминстерската опатија на 9 март 2020 година, што била нивната последна работа како пар пред официјално да се повлечат на 31 март. Две години подоцна, тие го направиле своето прво официјално појавување во Велика Британија во јуни 2022 година додека присуствувале на Платинум јубилејната национална служба за Денот на благодарноста.[119]

Тие ги посетиле Велика Британија и Германија во септември 2022 година за голем број добротворни настани во Манчестер и Дизелдорф.[120] На 8 септември 2022 година, додека Меган и Хари биле во Лондон подготвувајќи се да присуствуваат на хуманитарен настан, кралицата Елизабета Втора почина во замокот Балморал во Шкотска. Пароот решил да не присуствува на добротворниот настан таа вечер, при што Меган престојувала во Лондон, а нејзиниот сопруг отпатувал за Балморал.[121] На 10 септември 2022 година, на принцот и принцезата од Велс им се придружиле војводата и војвотката од Сасекс во Виндзор за да ги видат почестите на кралицата и поминале време разговарајќи со толпата. Ова бил прв пат од март 2020 година двата парови да бидат видени заедно.[122]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Meghan Markle and Prince Harry: a timeline of how their lives collided“. The Sunday Times. May 20, 2018. Архивирано од изворникот на November 20, 2021. Посетено на December 16, 2020.
 2. Finn, Natalie (May 6, 2019). „Baby Sussex Has Hollywood Roots: Inside Meghan Markle's Steep Road to Fame Before She Became Royal“. E! News. Архивирано од изворникот на January 9, 2023. Посетено на January 9, 2023.
 3. Markle, Meghan (August 17, 2015). „I'm More Than An 'Other'. Elle UK. Архивирано од изворникот на November 4, 2016. Посетено на November 4, 2016.
 4. Tauber, Michelle (February 6, 2019). „The Truth About Meghan Markle's Dad — and the Letter She Wrote Him After the Wedding“. People. Посетено на November 12, 2021.
 5. John, Tara (November 27, 2017). „Meet Meghan Markle, Prince Harry's Fiancée And Britain's Newest Royal-To-Be“. Time. Архивирано од изворникот на November 28, 2017. Посетено на November 30, 2017.
 6. „Meghan Markle's half-sister to write a tell-all book about her 'pushy' sibling“. The Daily Telegraph. April 3, 2017. Архивирано од изворникот на June 11, 2017. Посетено на November 30, 2017.
 7. Dewan, Angela. „Doria Ragland: Meghan Markle's mother by her side on wedding day“. CNN. Архивирано од изворникот на May 20, 2018. Посетено на May 31, 2018.
 8. Boyle, Danny (November 8, 2016). „Who is Meghan Markle? Everything we know about Prince Harry's girlfriend“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на November 12, 2016. Посетено на November 12, 2016.
 9. Hicks, Tony (November 1, 2016). „Prince Harry ready to meet Meghan Markle's father“. Mercury News. Архивирано од изворникот на November 12, 2016. Посетено на November 12, 2016.
 10. „Meghan's estranged father Thomas Markle says he does not think royal family is racist“. ABC News. March 9, 2021. Посетено на March 19, 2021.
 11. Davies, Caroline (May 15, 2018). „The royal in-laws: Meghan Markle's family“. The Guardian. Архивирано од изворникот на July 10, 2018. Посетено на July 10, 2018.
 12. Morris, Regan (September 26, 2017). 'Meghan who?' LA shrugs over Harry's hometown girlfriend“. BBC. Архивирано од изворникот на October 26, 2017. Посетено на October 26, 2017.
 13. Oram, Kirsty (May 18, 2018). „Duchess of Sussex – Education“. The Royal Family. UK Gov. 2018. Архивирано од изворникот на May 20, 2018. Посетено на May 21, 2018.
 14. Woustra, Kristy. „Who Is Meghan Markle: The Actress Was Changing The World At Age 11“. The Huffington Post. Canada. Архивирано од изворникот на November 12, 2016. Посетено на November 8, 2016.
 15. Ross, Martha (November 1, 2022). „Meghan Markle omits dad from new origin story about mom 'juggling' to raise her“. The Mercury News. Посетено на December 13, 2022.
 16. Fernández, Alexia (May 20, 2017). „Watch Meghan Markle Fight Sexism at Just 11 Years Old, Hinting at Her Future Regal Status“. People. Посетено на January 7, 2023.
 17. Said-Moorhouse, Lauren (March 9, 2018). „Meghan Markle baptized in private ceremony“. CNN. Архивирано од изворникот на May 27, 2018. Посетено на May 26, 2018.
 18. Simon, Mallory; Carroll, Jason (May 17, 2018). „This is what Meghan Markle's high school teacher remembers most about her“. CNN. Архивирано од изворникот на April 10, 2019. Посетено на June 29, 2019.
 19. Dugan Ramirez, Christina (May 16, 2018). „Meghan Markle's Former Teacher Describes Her Dad as a 'Kind, Loving Man' Amid Royal Wedding Drama“. People. Посетено на July 30, 2022. When Meghan was a budding actress at Immaculate Heart school in L.A., her dad would help with the sets for plays.
 20. Newcomb, Alyssa (March 8, 2021). „For some, news of Meghan Markle's job at Humphrey Yogart was the night's biggest 'scoop'. Today. Посетено на March 9, 2021.
 21. Fung, Katherine (October 20, 2021). „Read Meghan Markle's Heartfelt Letter Urging Congress to Pass Paid Family Leave“. Newsweek. Посетено на October 20, 2021.
 22. Празен навод (help)
 23. „Meghan Markle reveals how she volunteered at a Skid Row soup kitchen in Los Angeles“. Fox News. December 31, 2017. Посетено на November 24, 2021.
 24. Swartz, Tracy (April 17, 2018). „New Meghan Markle book rehashes time at Northwestern“. Chicago Tribune. Архивирано од изворникот на June 26, 2019. Посетено на April 21, 2018.
 25. 25,0 25,1 Swartz, Tracy (May 9, 2018). „Meghan Markle recalled as dignified, charitable during her Northwestern days“. The Chicago Tribune (англиски). Архивирано од изворникот на May 13, 2018. Посетено на May 13, 2018.
 26. Fowler, Bella (November 30, 2019). „Meghan Markle's uncle lashes out in bizarre, scathing interview“. The New Zealand Herald. Посетено на October 7, 2021.
 27. 27,0 27,1 Willgress, Lydia; Boyle, Danny (September 21, 2017). „Who is Meghan Markle? Everything we know about Prince Harry's girlfriend“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на January 7, 2017. Посетено на April 22, 2017.
 28. Vesey-Byrne, Joe (December 5, 2017). „Meghan Markle was an intern for the US embassy in Argentina. But you probably didn't hear about that“. Indy100. Посетено на October 21, 2020.
 29. 29,0 29,1 Morton, Andrew (April 1, 2018). „Meghan Markle exclusive: Diana's biographer Andrew Morton on how the Suits star made it to the heart of the Establishment“. The Times. Архивирано од изворникот на April 4, 2018. Посетено на April 4, 2018.
 30. Vonberg, Judith (November 27, 2017). „Meghan Markle: Who is Prince Harry's bride-to-be?“. CNN. Архивирано од изворникот на November 27, 2017.
 31. 31,0 31,1 Goulet, Matt (July 13, 2013). „Meghan Markle Talks Suits, Catholic Childhood and Growing Up On Set of Married With Children“. Esquire. Архивирано од изворникот на February 27, 2017. Посетено на January 14, 2014.
 32. Petit, Stephanie; Perry, Simon (September 30, 2019). „Meghan Markle Just Received a Custom Gift for Archie During a Surprise Outing in Africa“. Архивирано од изворникот на October 10, 2019. Посетено на October 9, 2019.
 33. 33,0 33,1 Ivie, Devon (November 28, 2017). „Beyond Suits: Your Guide to Meghan Markle's TV Work“. Vulture. Архивирано од изворникот на November 29, 2017. Посетено на November 28, 2017.
 34. Clifton, Katy (December 7, 2018). „Meghan Markle's former acting headshot and old résumé surface online“. Посетено на January 5, 2023. Наводот journal бара |journal= (help)
 35. Williams, Janice (May 16, 2018). „Everything to know about Thomas Markle, Meghan Markle's dad“. Newsweek (англиски). Посетено на May 25, 2018.
 36. Andreeva, Nellie (June 23, 2009). „Meghan Markle joins 'Fringe'. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на June 29, 2011. Посетено на June 24, 2009.
 37. Hibberd, James (August 24, 2010). „Meghan Markle books lead role on 'Legal Mind'. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на January 23, 2017. Посетено на November 16, 2016.
 38. Dangremond, Sam. „Meghan Markle Net Worth 2017“. Town & Country. Архивирано од изворникот на December 2, 2017. Посетено на April 4, 2018.
 39. „Meghan Markle's final episode of 'Suits' features her in a wedding dress“. The Irish Times (англиски). April 26, 2018. Архивирано од изворникот на September 19, 2018. Посетено на May 22, 2018.
 40. Horton, Helena (December 12, 2017). „Meghan Markle's Toronto home – where Prince Harry stayed – up for sale“. The Telegraph. Архивирано од изворникот на December 12, 2017. Посетено на December 5, 2017.
 41. Murphy, Jessica (May 18, 2018). „Meghan's pageboys and Toronto 'royalty'. BBC News (англиски). Архивирано од изворникот на May 27, 2018. Посетено на May 26, 2018.
 42. „Prince Harry and Meghan Markle: What's Their Net Worth?“. Fortune. April 4, 2018. Архивирано од изворникот на April 4, 2018. Посетено на April 4, 2018.
 43. Porter, Tom (November 27, 2017). „Who Is Meghan Markle's Ex-Husband, Trevor Engelson?“. Newsweek. Архивирано од изворникот на December 11, 2017. Посетено на December 21, 2017.
 44. „How Meghan Markle's Jewish Ex-Husband Became The Guy Who Lost Future Royal Bride“. Forward.com. November 19, 2017. Архивирано од изворникот на May 26, 2018. Посетено на May 26, 2018.
 45. „A Royal Mess! Inside 'Suits' Star Meghan Markle's Secret Divorce File“. Radar Online. November 1, 2016. Посетено на December 8, 2022.
 46. „Meghan Markle Divorce Docs“. Radar Online. November 2016. Архивирано од изворникот на November 20, 2018.
 47. „Why Did Meghan Markle and Trevor Engelson Get Divorced?“. Cheat Sheet. December 1, 2018. Посетено на December 10, 2022.
 48. Rayner, Gordon (October 31, 2016). „Prince Harry 'met new girlfriend while she was still dating celebrity chef'. The Telegraph (англиски). ISSN 0307-1235. Архивирано од изворникот на July 16, 2018. Посетено на July 16, 2018.
 49. 49,0 49,1 Sager, Jessica (December 8, 2022). „Prince Harry and Meghan Markle's Relationship Timeline“. People. Посетено на December 10, 2022. Prince Harry and Meghan said in their engagement interview that they first met on a blind date in early July 2016 after being set up by a mutual friend that they've kept anonymous. However, Meghan later told Vanity Fair that she and Harry were dating quietly for about six months before it became public — which would point to their dating as early as late April or early May 2016, not July.
 50. Rayner, Gordon (November 30, 2016). „The Duke of Cambridge approved Prince Harry's plea to trolls to leave Meghan Markle alone“. The Telegraph. Архивирано од изворникот на September 12, 2017. Посетено на September 5, 2017.
 51. Furness, Hannah (November 27, 2017). „Prince Harry and Meghan Markle engaged: 'She didn't even let me finish!' Couple describe 'sweet, natural and very romantic' proposal“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на November 27, 2017. Посетено на November 28, 2017.
 52. Lowe, Lindsay (December 8, 2022). „Harry and Meghan first met on Instagram after he saw her with a dog-ears filter“. Today. Посетено на December 9, 2022.
 53. Vallance, Adam (November 8, 2016). „A Statement by the Communications Secretary to Prince Harry“. The Royal Family. Архивирано од изворникот на September 27, 2017. Посетено на September 26, 2017.
 54. Booth, Robert; Lisa O'Carroll (November 8, 2016). „Prince Harry attacks press over 'wave of abuse' of girlfriend Meghan Markle“. The Guardian. Архивирано од изворникот на September 7, 2017.
 55. Oppenheim, Maya (November 8, 2016). „Meghan Markle complains about press intrusion into private life in letter to media complaints regulator“. The Independent. Посетено на July 26, 2022.
 56. „Meghan Markle attends Invictus Games“. BBC News Online. September 24, 2017. Архивирано од изворникот на September 27, 2017. Посетено на September 26, 2017.
 57. „Prince Harry, Meghan Markle make first official public appearance“. ABC News. September 26, 2017. Архивирано од изворникот на September 25, 2017. Посетено на September 26, 2017.
 58. Minard, Jenny (November 27, 2017). „Prince Harry and Ms. Meghan Markle are engaged to be married“. The Royal Family. The Official Website of the British Royal Family. Посетено на August 15, 2020.
 59. Katwala, Sunder (May 25, 2018). „Meghan Markle has already changed the way we think about race“. Архивирано од изворникот на July 13, 2018. Посетено на July 12, 2018.
 60. Grigoriadis, Vanessa (December 19, 2018). „Inside the Markle Family Breakdown“. Vanity Fair. Посетено на October 24, 2020.
 61. Falzone, Diana. „Meghan Markle will quit acting following engagement to Prince Harry“. Fox News Channel. Архивирано од изворникот на November 27, 2017. Посетено на November 27, 2017.
 62. „Prince Charles to walk Meghan down the aisle“. BBC News. May 18, 2018. Архивирано од изворникот на August 24, 2018. Посетено на July 21, 2018.
 63. „How will Meghan Markle become a British citizen?“. BBC News. December 1, 2017. Архивирано од изворникот на July 3, 2018. Посетено на July 12, 2018.
 64. 64,0 64,1 Walter, Stephen (March 8, 2018). „Meghan Markle 'baptised by Archbishop of Canterbury ahead of wedding to Prince Harry'. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на March 9, 2018. Посетено на March 9, 2018.
 65. Vickers, Hugo (May 18, 2018). „St George's Chapel: Inside the Windsor Castle venue for tomorrow's royal wedding“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на May 18, 2018. Посетено на May 18, 2018.
 66. Празен навод (help)
 67. „Meghan and Harry interview: Racism claims, duke 'let down' by dad, and duchess on Kate“. BBC News. March 9, 2021.
 68. Swerling, Gabriella; Ward, Victoria; Tominey, Camilla (March 8, 2021). „Prince Harry and Meghan's 'secret wedding' an exchange of vows and not legal ceremony“. The Daily Telegraph. sources within both the Church of England and those working for the Sussexes moved to clarify that the vows presided over by the Most Rev Justin Welby in the garden did not constitute a legal marriage. Instead, the "marriage" was merely a personal and private exchange of vows between the couple.
 69. Siddique, Haroon (March 8, 2021). „Meghan's claim of private garden wedding sparks confusion“. The Guardian (англиски). Посетено на March 10, 2021.
 70. Betancourt, Bianca (April 15, 2020). „Prince Harry and Meghan Markle Donate Over $100,000 to a British Hunger Organization amid Coronavirus“. Harper's Bazaar. Архивирано од изворникот на April 29, 2020. Посетено на October 18, 2020.
 71. „Prince Harry and Meghan Markle donate £90,000 to hunger charity amid pandemic“. The Independent (англиски). April 16, 2020. Архивирано од изворникот на May 12, 2022. Посетено на July 30, 2020.
 72. Ward, Victoria (May 22, 2018). „Nottingham Cottage: The Kensington home where Meghan and Harry live as a married couple“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на July 5, 2018. Посетено на July 12, 2018.
 73. 73,0 73,1 Hubbard, Lauren (May 17, 2019). „What to Know About Meghan Markle and Prince Harry's Former Cotswolds Home“. Town & Country. Посетено на January 6, 2023.
 74. Taylor, Elise (October 5, 2018). „All About Prince Harry and Meghan Markle's New 21-Room Home at Kensington Palace“. Vogue. Посетено на January 6, 2023.
 75. Shahid, Sharnaz (January 8, 2020). „The real reason Prince Harry and Meghan Markle turned down Apartment 1 in Kensington Palace for Frogmore Cottage“. Hello!. Посетено на January 6, 2023.
 76. „With child coming, it's off to the country for Prince Harry and Meghan Markle“. NBC News. November 24, 2018. Архивирано од изворникот на November 24, 2018. Посетено на November 24, 2018.
 77. „Prince Harry and Meghan are moving to the suburbs“. CBS News. November 24, 2018. Архивирано од изворникот на November 24, 2018. Посетено на November 24, 2018.
 78. „Harry and Meghan taxpayer-funded renovations cost £2.4m“. BBC News. Архивирано од изворникот на June 24, 2019. Посетено на June 25, 2019.
 79. „Prince Harry: Frogmore Cottage renovation cost repaid“. BBC News. September 7, 2020. Посетено на November 25, 2020.
 80. Barry, Ellen; Karasz, Palko (May 6, 2019). „Meghan, Duchess of Sussex, gives birth to a boy“. The New York Times. Архивирано од изворникот на May 6, 2019. Посетено на May 6, 2019.
 81. Празен навод (help)
 82. Празен навод (help)
 83. „Harry and Meghan buy home on Santa Barbara estate that was subject of 1998 novel Riven Rock“. Daily Telegraph. August 13, 2020. Архивирано од изворникот на January 10, 2022. Посетено на August 14, 2020.
 84. Petit, Stephanie (March 8, 2021). „What Is Archie's Chick Inn? The Sweet Moment You Missed from Meghan and Harry's Oprah Interview“. People. Посетено на January 18, 2022.
 85. „Meghan: Duchess of Sussex tells of miscarriage 'pain and grief'. BBC News. November 25, 2020. Посетено на November 25, 2020.
 86. „Prince Harry and Meghan announce birth of baby girl“. BBC. June 6, 2021. Посетено на June 6, 2021.
 87. Harvey-Jenner, Catriona (November 19, 2021). „Meghan Markle reveals the sweet reason behind her dog's name“. Marie Claire. Посетено на July 6, 2022.
 88. Wylie, Catherine (August 24, 2022). „Harry and Meghan adopt beagle called Mamma Mia“. The Independent. Посетено на August 24, 2022.
 89. Kelly, Roisin (September 28, 2020). „All About Pula and Guy! Everything You Need To Know About Meghan and Harry's Dogs“. Parade. Посетено на July 6, 2022.
 90. „The royals and politics: Can we ever know what they really think?“. Canadian Broadcasting Corporation. October 11, 2020. Посетено на December 29, 2020.
 91. Morton, Andrew (November 15, 2022). The Queen: Her Life. ISBN 978-1538700440. Посетено на January 5, 2023.
 92. Booth, Robert (November 30, 2017). „Meghan Markle's activism to be held in check by royal protocol“. The Guardian. Архивирано од изворникот на March 2, 2019. Посетено на January 6, 2019.
 93. „Meghan Markle could shake up monarchy, says Noam Chomsky“. The Guardian (англиски). December 1, 2017. Посетено на May 15, 2021.
 94. 94,0 94,1 Baker, Sinéad (July 11, 2018). „Meghan Markle might have broken royal protocol by speaking out in favour of legalizing abortion in Ireland“. Insider. Посетено на October 7, 2021.
 95. Davies, Caroline (December 1, 2017). „Meghan Markle begins royal induction with Nottingham walkabout“. The Guardian. Архивирано од изворникот на December 3, 2017. Посетено на December 4, 2017.
 96. „Prince Harry and Meghan Markle wow Nottingham crowds on first joint visit“. BBC. December 1, 2017. Архивирано од изворникот на December 3, 2017.
 97. „Meghan Markle joins Queen for first time at official royal event“. The Times. London. March 12, 2018. Архивирано од изворникот на March 12, 2018. Посетено на March 12, 2018.
 98. „Prince Harry and Meghan Markle in Northern Ireland: Couple's rapturous welcome on unannounced visit“. The Daily Telegraph. March 23, 2018. Архивирано од изворникот на March 23, 2018. Посетено на March 23, 2018.
 99. „Royal wedding facts and figures: From how many people are invited, to the cost of Windsor parking“. May 21, 2018. Архивирано од изворникот на May 21, 2018. Посетено на May 21, 2018.
 100. Furness, Hannah (May 22, 2018). „Duke and Duchess of Sussex make first appearance as a married couple at Prince Charles' 70th birthday party“. Архивирано од изворникот на May 22, 2018. Посетено на May 22, 2018.
 101. „Britain's Prince Harry and Meghan Markle set for first trip abroad as newlyweds with Dublin tour“. Independent.ie (англиски). June 19, 2018. Архивирано од изворникот на June 19, 2018. Посетено на June 19, 2018.
 102. „Prince Harry and Meghan Markle to visit Dublin“. The Irish Times (англиски). June 19, 2018. Архивирано од изворникот на July 2, 2018. Посетено на June 19, 2018.
 103. „Prince Harry and Meghan to visit Australia in October for Invictus Games“. The Guardian. June 11, 2018. Посетено на October 18, 2020.
 104. „Royal tour: Harry and Meghan's overseas trip so far“. BBC. October 31, 2018. Архивирано од изворникот на December 18, 2018. Посетено на December 19, 2018.
 105. 105,0 105,1 Lyons, Kate (October 19, 2018). „Bearing a baby and banana bread, Harry and Meghan enchant Australia“. The Guardian. Архивирано од изворникот на December 21, 2018. Посетено на December 19, 2018.
 106. Furness, Hannah (October 16, 2018). „Duchess of Sussex says 'we're ready and excited to join the club' after pregnancy announcement“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на December 20, 2018. Посетено на December 19, 2018.
 107. Perry, Simon; Hill, Erin (February 23, 2019). „Meghan Markle and Prince Harry Arrive Hand-in-Hand in Morocco for Last Royal Tour Before Baby“. People. Архивирано од изворникот на February 24, 2019. Посетено на February 24, 2019.
 108. Furness, Hannah (April 16, 2018). „Prince Harry reveals Meghan Markle will take on Commonwealth role“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на December 20, 2018. Посетено на December 19, 2018.
 109. Foussianes, Chloe (January 19, 2020). „What Will Prince Harry and Meghan Markle's New Roles in the British Commonwealth Look Like?“. Town & Country. Посетено на October 18, 2020.
 110. „Harry and Meghan's new Instagram account is a record-breaking hit with millions“. USA TODAY (англиски). Архивирано од изворникот на April 20, 2019. Посетено на April 20, 2019.
 111. Kindelan, Katie (July 9, 2019). „Duchess Meghan faces backlash for Wimbledon security, empty seats“. Good Morning America. Посетено на September 2, 2022.
 112. Webster, Ben (August 19, 2019). „Prince Harry used private jet twice in a week after climate talks“. The Times. London. Архивирано од изворникот на August 21, 2019. Посетено на August 22, 2019.
 113. Britton, Bianca (August 20, 2019). „Harry and Meghan branded hypocrites for using private jets“. CNN. Архивирано од изворникот на August 21, 2019. Посетено на August 22, 2019.
 114. Gonzales, Erica (September 6, 2019). „Meghan Markle, Prince Harry, and Archie's Royal Tour of Southern Africa: Everything You Need to Know“. Harper's Bazaar. Посетено на October 20, 2020.
 115. „Duke and Duchess of Sussex step back from senior royal duties. Read their full statement“. CNN. January 8, 2020. Архивирано од изворникот на January 9, 2020. Посетено на January 8, 2020.
 116. Booth, William; Adam, Karla (January 8, 2020). „Prince Harry and Meghan to 'step back' as senior royals and split time between Britain and North America“. Архивирано од изворникот на April 4, 2020. Посетено на January 8, 2020.
 117. 117,0 117,1 Elser, Daniela (January 20, 2020). „Queen rejects Harry and Meghan's plan“. news.com.au. Посетено на October 21, 2020.
 118. „Duchess of Sussex marks final solo visit as a royal with feminist speech – and a hug from schoolboy“. Telegraph. March 7, 2020. Архивирано од изворникот на January 10, 2022. Посетено на October 21, 2020.
 119. Relph, Daniela (June 3, 2022). „Prince Harry and Meghan navigate a tricky return to duty“. BBC. Посетено на June 7, 2022.
 120. „Harry and Meghan to visit UK in September for charity events“. BBC. August 15, 2022. Посетено на August 22, 2022.
 121. „Meghan stays in London as Harry joins Royal Family at Balmoral to be at Queen's side“. Yahoo News. September 8, 2022. Посетено на September 10, 2022.
 122. „William, Harry, Meghan and Kate on walkabout outside Windsor“. BBC News. September 10, 2022. Посетено на September 11, 2022.