Прејди на содржината

Бигл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бигл
Бигл слика
Тробоен бигл
Други називи Англиски бигл
Потекло Англија
Особености
Тежина Мажјак 22–25 lb (10.0–11.3 кг)
Женка 20–23 lb (9.1–10.4 кг)
Висина 13–16 ин (33–41 cм)
Крзно Кратко влакно, црвсто крзно од среден раст
Боја Тробоен или бела во комбинација со црна и кафена
Животен век 12–15 години
куче (Canis lupus familiaris)

Бигл е раса на мали трагачи слично по изглед на нешто поголемите трагачи на лисици. Бигловите се трагачи кои користат многу изразено сетило за мирис, воедно имаат и префинет инстинкт за трагање, поради кој се користат на гранични премини при нелеглно увезување на забранети стоки. Бигловите се интелигентни но тврдоглави. Многу се популарни поради нивната големина, убав темерамент, и малиот број на здравствени проблеми.

Иако бигл кучиња постојат 2,500 години, модерената раса е развиена во Велика Британија околу 1830-тите од повеќе раси, вклучувајќи ги Talbot Hound, Северна Земја Beagle, Јужна Hound, и можеби Еја.

Историја[уреди | уреди извор]

Кучиња со слична големина и намена како денешниот бигл[a] може да се најде и во Стара Грција[1] пред околу 5 век пред нашата ера. Xenophon, родени околу 430 П.Н.Е., во својата Расправа за Лов или Cynegeticus се однесува на трагачите дека ловат зајаците со помош на сетилото за мирис.

Јужниот Hound се смета дека е предок на бигл-от

Стандардите за "малиот бигл" беа напишани околу 1901, Тие генетски линии се исчезнати, иако модерните одгледувачи се обидуваат да го возобноват.

Слики на Бигл: 1833, 1835 година, Stonehenge's Medium (1859, reusing Youatt's 1852 "Beagle" слика) и Џуџе Бигл (1859).

Популарност[уреди | уреди извор]

Привлечен и единствен тип за раса се развива во почетокот на 20 век

Изглед[уреди | уреди извор]

Кинолошкиот Клуб (Велика БРИТАНИЈА) стандард наведува бигл треба да дава впечаток на квалитет.
  1. „Breed Information“. The Beagle Club of NSW (Australia). Архивирано од изворникот на 2010-06-15. Посетено на 14 September 2012.