Истрага на местото на злосторството: Њујорк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CSI: New York
250px
Логото на серијата во четвртата сезона
Создадена од Ентони Цукер
Керол Менделсон
Ен Донахју
Улоги Гери Синис
Мелина Канакаредес
Кармин Џовинацо
Ана Белнап
со Хил Харпер
и Еди Кахил
Воведна тема The Who: "Baba O'Riley"
Земја на потекло  САД
 Канада
Бр. на сезони 4
Бр. на епизоди 92 (список на епизоди)
Продукција
Времетраење 40–45 минути
Прикажување
Првична мрежа CBS
CTV
Сликов формат 480i (SDTV),
1080i (HDTV)
Првично прикажување 17 мај 2004 (во ЦСИ: Мајами)
22 септември 2004 – денес
Хронологија
Слични програми ЦСИ: Мајами
ЦСИ: Лас Вегас
Надворешни врски
Мрежна страница cbs.com/primetime/csi ny/

Истрага на местото на злосторството: Њујорк или ЦСИ: Њујорк (англиски: CSI: NY) е американска полициска телевизиска серија која започна да се емитува на 22 септември 2004 и сѐ уште се снима. Ова е вториот спин-оф од ЦСИ: Лас Вегас, а ликовите за првпат се појавија во епизода на ЦСИ: Мајами.

Во Македонија, серијата се емитува на А1 телевизија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Шеф на тимот во Њујорк е Мек Тејлор. Мек го има главниот збор во тимот и тој секогаш е прв на местото на злосторството. Мек се води по старото венецијанско правило: сѐ е поврзано и ништо не е случајно.

Нему му помагаат Стела Бонасера, главен советник на Мек и специјалист за случаите на психолошка тортура, силување и киднапирање, Дон Флек специјалист за огнено оружје кој и самиот пораснал меѓу криминалците во Њујорк, Дени Месер задолжен за доказите кои тимот ги анализира на лице место, д-р Шелдон Хокс шеф на одделот за аутопсија и Линдзи Монро задолжена за испитување на осомничените.

Од епизода во епизода, тимот се соочува со фактот дека Њујорк полека станува град во кој не е сигурно да се живее. На секој чекор се наоѓаат криминалците, а најголем проблем им се мистериозните убиства во кои нема многу докази.

Мек и неговиот тим и самите ќе станат мета на криминалците, но нивниот најголем адут е лабораторијата, во која е возможно да се направат и реконструкции на човечки лица и тела и да се најдат докази за нивната смрт.

Во постојаната борба за поголема гледаност, продуцентите на серијата направиле извонреден производ кој внесува нова свежина и кој на оригинален начин ја обработува добро познатата тема.

Серијата „Истрага на местото на злосторството:Њујорк“ во Македонија се емитува на МТВ 1 .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]