Свети Јаков (дворец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јаков
St. James's Palace
Поглед кон палатата Свети Јаков
Карта
Општи податоци
ГрадВестминстер, Лондон
ЗемјаАнглија, Велика Британија

Дворец Свети Јаков (англиски: St. James’s Palace) — кралски дворец во Лондон, во близина на истоиениот парк. Изграден е во времето на кралот Хенри VIII, на нестото на поранешна болница[1] . Таа била втора официјална резиденција на Хенри VIII[2][3] Овде починала ќерката ка Хенри, Марија I, каде денеска се наоѓаат и нејзините останки.

До 1698 година, британските монарси живееле во Вајтхолска палата. Но кога во 1698 година тој бил уништен од пожар, дворецот посветен на Свети Јаков започнал да добива поголемо значење, односно овој објект станал официјална резиденција на кралевите. По големиот пожар од 1809 година, кралот се префрлил во Кензингтонскиот дворец. По качувањето ѝ на престолот на кралица Викторија, таа за своија официјална резиденција ја избрала Бакингемската палата, а овој дворец му бил предостапен на принцот на Велс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The uncertainty as to which James was intended is expressed in the Survey of London ascription British-History.ac.uk Архивирано на 21 октомври 2014 г. Edward Walford, 'St Henk's Palace', Old and New London Vol. 4 (1878:100-122. Date accessed: 22 February 2008.) of the hospital's dedication to "St. James the Less, Bishop of Jerusalem"; bishop of Jerusalem was a title of James the Just, brother of Jesus.
  2. „History of St. James's Palace“. The Official Website of the British Monarchy. August 2008.
  3. „Ambassadors' credentials“. The Official Website of the British Monarchy. August 2009.

Координати: 51°30′17″N 0°08′15″W / 51.50472° СГШ; 0.13750° ЗГД / 51.50472; -0.13750