Арчи Маунтбатен-Виндзор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Арчи Харисон Маунтбатен-Виндзор (англиски: Archie Harrison Mountbatten-Windsor) е роден на 6 мај 2019. Тој е син на принцот Хари, војвода од Сасекс и Меган, војводката од Сасекс. Тој е правнук на Кралицата Елизабета II и е седми по ред во однос на наследството на престолот на Велика Британија.

Семејство[уреди | уреди извор]

Арчи Харисон Маунтбатен-Виндзор е син на војводата и војводката од Сасекс. Роден е рано на утро во 4 часот и 25 минути во болницата Портланд во Лондон.[1][2] По тој повод во Лондон и во Канада биле осветлени повеќе објекти во различни бои.[3][4][5] Крстен е од Надбискупот од Кантербери на 6 јули 2019 година. Тој има двојно државјанство на САД и на Велика Британија.[6][7]

Титули[уреди | уреди извор]

Арчи, како внук на кралицата Елизабета II е седми по ред за наследство на британскиот престол. За сега, на барање на неговите родители тој ја нема титулата на британски принц. Наместо тоа формалениот начин на обраќање кон него е Господар Арчи Харисон Маунтбатен-Виндзор.[8][9]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Royal baby: Meghan gives birth to boy, Harry announces“, BBC News, 6 мај 2019 (посет. 6 мај 2019 г).
  2. 2,0 2,1 Davies, Gareth. „Duchess of Sussex gave birth at Portland Hospital in Westminster, royal baby's birth certificate confirms“, „The Daily Telegraph“, 17 мај 2019.
  3. 3,0 3,1 Mowat, Justin. „Niagara Falls will shine blue Monday to mark royal birth“, „CBC News“, 6 мај 2019 (посет. 7 мај 2019 г).
  4. 4,0 4,1 {{cite news|url=https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/cn-tower-purple-royal-baby-1.5125275%7Ctitle=CN Tower lit in purple to mark birth of royal baby|work=CBC News|date=6 May 2019|accessdate=7 May 2019}
  5. 5,0 5,1 „London Eye to turn red, white and blue for royal baby“. BT. Press Association. 6 May 2019. конс. 7 May 2019. 
  6. 6,0 6,1 Alexander, Harriet. „US tax authorities could stake a claim to Baby Sussex's inheritance“, „The Telegraph“, 7 мај 2019 (посет. 8 мај 2019 г).
  7. 7,0 7,1 Royal baby: All you need to know about the birth of Harry and Meghan's child“, BBC News (посет. 6 мај 2019 г).
  8. 8,0 8,1 Archie Harrison: The meaning behind the royal baby's name“, BBC News, 8 мај 2019 (посет. 8 мај 2019 г).
  9. 9,0 9,1 „Succession“. The Royal Family. 17 March 2016. конс. 17 May 2019.