Ла Џегуада (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ла Џегуада
La yeguada.jpg
Ла Џегуада (најнапред) во 1994 година. Лагуната Ла Џегуада е исто така видлива.
Највисока точка
Надм. вис.1297 м
Координати8°28′12″N 80°49′12″W / 8.47000° СГШ; 80.82000° ЗГД / 8.47000; -80.82000Координати: 8°28′12″N 80°49′12″W / 8.47000° СГШ; 80.82000° ЗГД / 8.47000; -80.82000
Географија
Матичен венецСеранија де Табасара
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувПлеистоцен

Ла Џегуада (позната и како Читра-Калобре) - масивео стратовулкан кој се наоѓа во покраината Верагуас, Панама, северно од Полуостровот Азуеро.

Опис[уреди | уреди извор]

Де Боер и др.[1] биле првите што покажале дека вулканот Ла Џегуада е активен и е дел од продолжението на вулканскиот лак на Средна Америка во Панама. Понатамошната детална работа за геохемијата на лавите од Ла Џегуада и другите вулкани во Панама била завршена од Дефант и др.[2][3] Тие потврдиле, засновано врз геохемијата, дека лавите се изведени со субдукција (калк-алкални. Радиометриските датуми покажале и дека вулканизмот спаѓа во две групи кои се движат од 20 милиони години до неодамна. Тие исто така покажале дека најмладиот вулканизам се состои првенствено од адакити (делумни стопени парчиња од поддуената плоча), додека повозрасниот вулканизам е нормален калк-алкална лава.

Регионот е исто така дом на неколку видови дрвја, главно, гвајакани кои сега се едни од најобилните дрвја во регионот Азуеро, долината е исто така земјоделска трева бидејќи Лагуната Ла Џегуада се користи како природен систем за наводнување кој ги спречува животните и растенијата од регионот да стекнат дехидрација.   [ потребно е цитат ] Шумата во долината е местото каде се произведува поголемиот дел од панамското кедрово дрво.  

[ потребно е цитат ]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. de Boer, J., Defant, M.J., Stewart R. H., Restrepo, J. F., Clark, L. F., and Ramierez A. H., 1988, Quaternary calc-alkaline volcanism in western Panama: Regional variation and implication for the plate tectonic framework: J. South American Earth Sciences, т. 1, стр. 275-293.
  2. Defant, M. J., Richerson, P.M., de Boer, J. Z., Stewart, R. H., Maury, R. C., Bellon, H., Drummond, M. S., Feiganson, M. D., and Jackson, T. E., 1991, Dacite genesis via slab melting and differentiation: La Yeguada Volcanic Complex, Panama, J. Petrol., т. 32, стр. 1101-1142.
  3. Defant, M. J., Jackson, T. E., Drummond, M. S., de Boer, J. Z., Bellon, H., Feigenson, M. D., Maury, R. C., and Stewart, R.H., 1992, The geochemistry of young volcanism throughout western Panama and southeastern Costa Rica: An overview: J. Geol. Soc. Lond., т. 149, стр. 569-579.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „La Yeguada“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. Посетено на 17 јуни 2020. (англиски)