Космос-2185

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2185
Датум на лансирање 29 април 1992
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 69,9 °
Орбитален период 89,4 минути
Апоапсида 279 км
Периапсида 212 км
Меѓународна ознака 1992-025A

Космос-2185 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 29 април 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 69,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 279 км, а најмалото на 212.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]