Космос-2185

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2185
Датум на лансирање 29 април 1992
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 69,9 °
Орбитален период 89,4 минути
Апоапсида 279 км
Периапсида 212 км
Меѓународна ознака 1992-025A

Космос-2185 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 29 април 1992. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 69,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 279 km, а најмалото на 212 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]