Космос-2192

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2192
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 3 јуни 1992
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,5 минути
Апоапсида 1485 км
Периапсида 1472 км
Меѓународна ознака 1992-030F

Космос-2192 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 3 јуни 1992. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 45 килограми. Космос-2192 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1485 км, а најмалото на 1472.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]