Космос-2169

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2169
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 12 ноември 1991
Ракета-носач Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,6 °
Орбитален период 113,7 минути
Апоапсида 1412 км
Периапсида 1383 км
Меѓународна ознака 1991-077E

Космос-2169 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 ноември 1991. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 220 килограми. Космос-2169 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1412 км, а најмалото на 1383.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]