Прејди на содржината

Космос-2135

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2135
Тип на мисија военoнавигациски сателит
Датум на лансирање 26 февруари 1991
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,8 °
Орбитален период 104,5 минути
Апоапсида 1020 км
Периапсида 923 км
Меѓународна ознака 1991-013A

Космос-2135 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 26 февруари 1991 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 810 килограми. Космос-2135 бил военoнавигациски сателит.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1020 км, а најмалото на 923.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]