Прејди на содржината

Космос-2138

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2138
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 26 март 1991
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 67,1 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 350 км
Периапсида 187 км
Меѓународна ознака 1991-023A

Космос-2138 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 26 март 1991 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6600 килограми. Космос-2138 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 67,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 350 км, а најмалото на 187.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]