Космос-2106

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2106
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 28 ноември 1990
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2000
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 95,0 минути
Апоапсида 529 км
Периапсида 509 км
Меѓународна ознака 1990-104A

Космос-2106 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 ноември 1990 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3000 килограми. Космос-2106 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 529 км, а најмалото на 509.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]