Космос-2173

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2173
Тип на мисија воен навигациски сателит
Датум на лансирање 27 ноември 1991
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Меѓународна ознака 1991-081A

Космос-2173 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 27 ноември 1991. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 825 килограми. Космос-2173 бил воен навигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од km, а најмалото на km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]