Космос-2120

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2120
Тип на мисија воен сателит за фотографска картографија
Датум на лансирање 26 декември 1990
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 90,2 минути
Апоапсида 340 км
Периапсида 234 км
Меѓународна ознака 1990-115A

Космос-2120 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 26 декември 1990. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-2120 бил воен сателит за фотографска картографија.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 340 km, а најмалото на 234 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]