Космос-2194

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2194
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 3 јуни 1992
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,3 минути
Апоапсида 1483 км
Периапсида 1458 км
Меѓународна ознака 1992-030H

Космос-2194 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 3 јуни 1992. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 45 килограми. Космос-2194 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1483 km, а најмалото на 1458 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]