Космос-2155

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2155
Датум на лансирање 13 септември 1991
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.2 °
Орбитален период 1435.96 минути
Апоапсида 5805 км
Периапсида 5763 км
Меѓународна ознака 1991-064A

Космос-2155 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 13 септември 1991. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1435.96 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 5805 km, а најмалото на 5763 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]