Космос-2136

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2136
Тип на мисија воен сателит за фотографска картографија
Датум на лансирање 6 март 1991
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 90,1 минути
Апоапсида 314 км
Периапсида 251 км
Меѓународна ознака 1991-016A

Космос-2136 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 6 март 1991. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-2136 бил воен сателит за фотографска картографија.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 314 km, а најмалото на 251 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]