Космос-2172

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2172
Датум на лансирање 22 ноември 1991
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.3 °
Орбитален период 1436.01 минути
Апоапсида 5794 км
Периапсида 5776 км
Меѓународна ознака 1991-079A

Космос-2172 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 22 ноември 1991. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.01 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.3 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 5794 km, а најмалото на 5776 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]