Прејди на содржината

Космос-2187

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2187
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 3 јуни 1992
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,6 минути
Апоапсида 1480 км
Периапсида 1402 км
Меѓународна ознака 1992-030A

Космос-2187 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 3 јуни 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 45 килограми. Космос-2187 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1480 км, а најмалото на 1402.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]