Прејди на содржината

Космос-2164

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2164
Датум на лансирање 10 октомври 1991
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1992
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 93,9 минути
Апоапсида 655 км
Периапсида 278 км
Меѓународна ознака 1991-072A

Космос-2164 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 10 октомври 1991 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 655 км, а најмалото на 278.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]