Космос-2121

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2121
Тип на мисија воен сателит за фотографска картографија
Датум на лансирање 17 јануари 1991
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 89,7 минути
Апоапсида 297 км
Периапсида 231 км
Меѓународна ознака 1991-004A

Космос-2121 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 јануари 1991. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-2121 бил воен сателит за фотографска картографија.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 297 km, а најмалото на 231 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]