Прејди на содржината

Космос-2131

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2131
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 12 февруари 1991
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,3 минути
Апоапсида 1468 км
Периапсида 1388 км
Меѓународна ознака 1991-009G

Космос-2131 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 февруари 1991 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-2131 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1468 км, а најмалото на 1388.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]