Прејди на содржината

Космос-2133

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2133
Датум на лансирање 14 февруари 1991
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 2.2 °
Орбитален период 1436.06 минути
Апоапсида 5811 км
Периапсида 5761 км
Меѓународна ознака 1991-010A

Космос-2133 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 14 февруари 1991 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.06 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 2.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5811 км, а најмалото на 5761.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]