Килдински лапонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Килдински лапонски јазик
самь кӣлл 
Изговор: сам' кил
Зборуван во: Русија 
Регион: Мурманска област
Вкупно говорници:
Јазично семејство: уралски
 угрофински
  фино-пермски
   фино-волшки
    фино-лапски
     Лапонски
      Килдински лапонски јазик 
Писмо: Килдинска лапонска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: smi
ISO 639-3: sjd 
Под број 8 е прикажан сколтскиот лапонски јазик

Килдинскиот лапонски јазик — дел од групата на лапонски јазици од угрофинското семејство.. Јазикот го зборуваат околу 500 луѓе во Русија, поточно во мурманската област. Килдинскиот лапонски јазик користи килдинска лапонска азбука, азбука базирана на кирилицата.

Азбука[уреди | уреди извор]

А а Ӓ ӓ Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ж ж З з Һ һ
/a/ /a/* /b/ /v/ /g/ /d/ /je/ /jo/ /ʒ/ /z/ /ʰ/
И и Й й Ҋ ҋ Ј ј К к Л л Ӆ ӆ М м Ӎ ӎ Н н Ӊ ӊ
/i/ /j/ /j̊/ /k/ /l/ /l̥/ /m/ /m̥/ /n/ /n̥/
Ӈ ӈ О о П п Р р Ҏ ҏ С с Т т У у Ф ф Х х Ц ц
/ŋ/ /ɔ/ /p/ /r/ /r̥/ /s/ /t/ /u/ /f/ /x/ /ts/
Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ Ыы Ь ь Ҍ ҍ Э э Ӭ ӭ Ю ю Я я
/tʃ/ /ʃ/ /ʃtʃ/ // /ɨ/ /j/ * /e/ /e/* /ju/ /ja/