Екс ан Прованс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Екс-ан-Прованс)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Екс ан Прованс
Blason ville fr Aix-en-Provence.svg
Грб на Екс ан Прованс
ЗемјаФранција
ОкругЕкс ан Прованс
Општ. заедницаПеј д'Екс
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Мари-Жозен Масини (УМП)
Население 1141.200
INSEE/Пошт. бр.13001
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Екс ан Прованс (фр. Aix-en-Provence) — град во јужна Франција,оддалечен околу 30 км од Марсеј.