Дмитриј Турсунов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дмитриј Турсунов
Земја Русија
Место на живеење Москва, Русија
Дата на раѓање 12 декември 1982 година
Место на раѓање Москва, Руска СФСР, СССР
Висина 1,85 m
Тежина 82 кг
Професионалец 2000-2017
Игра со Десна рака, дворачен бекхенд
Заработка 5.920.125 $
Синглови
Резултат: 231–218
Титули во кариера: 7
Највисок дострел: Бр. 20 (2 октомври 2006)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3K (2007)
Ролан Гарос 3K (2006, 2008, 2014)
Вимблдон 4K (2005, 2006)
УС Опен 3K (2003, 2006, 2008, 2013)
Двојки
Резултат: 111–128
Титули во кариера: 7
Највисок дострел: Бр. 36 (16 јуни 2008)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
{{{надоградено на}}}.

Дмитриј Турсунов ( руски: Дмитрий Игоревич Турсунов; роден на 12 декември 1982 година во Москва, Руската Советска Федеративна Социјалистичка Република ) е поранешен руски тенисер. Најдобар пласман на АТП- листата во сингл е неговото дваесетто место, кое беше во октомври 2006 година. Тој освои седум АТП турнири во поединечна конкуренција.

Дмитриј Турсунов на Вимблдон 2017

На крајот на 2017 година, по завршувањето на професионалната кариера, тој стана тениски тренер. Прво беше тренер на Јелена Веснина [1] и во моментов ја води белорускињата Арина Соболенко.[2][3]

АТП финале[уреди | уреди извор]

Синглови: 9 (7–2)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0-0)
Завршно првенство на сезоната (0-0)
АТП-мастерс 1000 (0-0)
АТП 500 (0-0)
АТП 250 (7–2)
Финалиња по подлога
Тврда (5–2)
Земја (0-0)
Трева (2–0)
Финалиња според локација
Отворено (5–2)
Сала (2–0)
Исход Бр. датум Турнир Подлога Противник Резултатот
Финалист 1 30 јули 2006 година Лос Анџелес, САД Тврда Германија Томи Хас 6–4, 5–7, 3–6
Победник 1 2 октомври 2006 година Мумбаи, Индија Тврда Чешка Томас Бердих 6–3, 4–6, 7–6 (7–5)
Победник 2 29 јули 2007 година Индијанаполис, САД Тврда Канада Франк Данчевиќ 6–4, 7–5
Победник 3 30 септември 2007 година Бангкок, Тајланд Тврда (с) Германија Бенџамин Бекер 6–2, 6–1
Победник 4 12 јануари 2008 година Сиднеј, Австралија Тврда Австралија Крис Гучиони 7–6 (7–3), 7–6 (7–4)
Финалист 2 20 јули 2008 година Индијанаполис, САД Тврда Франција Жил Симон 4–6, 4–6
Победник 5 5 октомври 2008 година Мец, Франција Тврда (с) Франција Пол-Анри Метју 7–6 (8–6), 1–6, 6–4
Победник 6 20 јуни 2009 година Истборн, В. Британија Трева КанадаФренк Данчевиќ 6–3, 7–6 (7–5)
Победник 7 18 јуни 2011 година Хертогенбошс, хотел Холандија Трева Хрватска Иван Додиг 6–3, 6–2

Парови: 12 (7-5)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0-0)
Завршно првенство на сезоната (0-0)
АТП-мастерс 1000 (0-0)
АТП 500 (2-1)
АТП 250 (5-4)
Финалиња на подлогата
Тврда (6-3)
Земја (1-0)
Трева (0–2)
Финалиња според локација
Отворено (3-5)
Сала (4–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалиста 1. 22 август 2004 Вашингтон, САД Тврда САД Травис Парот ЈАР Крис Хагард

ЈАР Роби Кениг
6–7(3–7), 1–6
Финалиста 2. 18 септември 2005. Пекинг, Кина Тврда Русија Михаил Јужни САД Џастин Гимелстоб

Австралија Нејтан Хили
6–4, 3–6, 2–6
Финалиста 3. 24 јуни 2006. Нотингем, Велика Британија Трева Русија Игор Куњицин Израел Јонатан Ерлих

Израел Енди Рам
3–6, 2–6
Победник 1. 14. октомври 2007. Москва, Русија Тврда (д) Русија Марат Сафин Чешка Томаш Цибулец

Хрватска Ловро Зовко
6–4, 6–2
Победник 2. 24. февруари 2008 Ротердам, Холандија Тврда (д) Чешка Томаш Бердих Германија Филип Колшрајбер

Русија Михаил Јужни
7–5, 3–6, [10–7]
Победник 3. 28. февруари 2009. Дубаи, ОАЕ Тврда ЈАР Рик де Вест Чешка Мартин Дам

Шведска Роберт Линдстед
4–6, 6–3, [10–5]
Победник 4. 26. јули 2009. Индијанаполис, САД Тврда Латвија Ернестс Гулбис Австралија Ешли Фишер

Австралија Џордан Кер
6–4, 3–6, [11–9]
Финалиста 4. 10. октомври 2010. Токио, Јапонија Тврда Италија Андреас Сепи САД Ерик Буторак

Холандски Антили Жан-Жилијен Ројер
3–6, 2–6
Победник 5. 24. октомври 2010. Москва, Русија (2) Тврда (с) Русија Игор Куњицин Србија Јанко Типсаревић

Србија Виктор Троицки
7–6(10–8), 6–3
Финалиста 5. 23. јуни 2012. Хертогенбос, Холандија Трева Колумбија Хуан С. Кабал Шведска Роберт Линдстед

Романија Орија Текау
3–6, 6–7(1–7)
Победник 6. 5. мај 2013. Минхен, Германија Земја Финска Јарко Нијеминен Кипар Маркос Багдатис

САД Ерик Буторак
6–1, 6–4
Победник 7. 25. октомври 2015. Москва, Русија (3) Тврда (с) Русија Андреј Рубљов Молдавија Раду Албот

Чешка Франтишек Чермак
2–6, 6–1, [10–6]

Други финалиња[уреди | уреди извор]

Тимски натпревари: 4 (2–2)[уреди | уреди извор]

Исход Бр. датум Турнир Подлога Партнери Противници Резултатот Извор
Победник 1 1–3 декември 2006 година Дејвис куп, Москва, Русија Тепих (с) Русија Николај Давиденко
РусијаМајкл Јужни
РусијаМарат Сафин
АргентинаДавид Налбандијан
АргентинаХозе Акасусо
АргентинаАгустин Каљери
АргентинаХуан Игнасио Чело
3–2 [4]
Победник 2 5 јануари 2007 година Хопман куп, Перт, Австралија Тврда (с) РусијаНадја Петрова ШпанијаАнабел М. Гаражи
ШпанијаТоми Робредо
2–0 [5]
Финалист 1 30 ноември - 2 декември 2007 година Дејвис куп, Портланд, САД Тврда (с) РусијаНиколај Давиденко
РусијаМајкл Јужни
РусијаИгор Андрејев
САДЕнди Родик
САДЏејмс Блејк
САДМајк Брајан
САДБоб Брајан
1–4 [6]
Финалист 2 24 мај 2008 година Екипно првенство, Диселдорф, Германија Земја РусијаМајкл Јужни
РусијаИгор Андрејев
ШведскаРобин Седерлинг
ШведскаТомас Јохансон
ШведскаРоберт Линдстед
1-2 [7]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Vesnina adds Tursunov to Aussie summer 'dream team'. WTA Tennis. 26. 12. 2017. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. „Dmitry Tursunov y una despedida por confirmar“. Punto de Break. 21. 8. 2018. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. „Dmitry Tursunov – linkedin profile“. Linkedin. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)[мртва врска]
  4. „2006 Davis Cup final“. Davis Cup. Архивирано од изворникот на 2014-09-04. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „Russia claim Hopman Cup victory against Spain“. Dawn. 6. 1. 2007. Посетено на 13. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  6. „2007 Davis Cup final“. Davis Cup. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  7. „ARAG World Team Cup 2008“ (PDF). Pro Tennis Live. Посетено на 20. 12. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]