Данко Лазовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данко Лазовиќ

Данко Лазовиќ (17 мај 1983 година) е поранешен српски фудбалер кој играл како напаѓач или крилен напаѓач. Тој ја претставувал репрезентацијата на Србија на Светското првенство во фудбал во 2010 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Партизан[уреди | уреди извор]

Лазовиќ почнал да игра фудбал во мала фудбалска школа во Крагуевац, пред да се приклучи на Партизан на 13-годишна возраст.[1] Во својата прва сениорска сезона, Лазовиќ забележал осум првенствени настапи за Партизан, а играл и за Телеоптик на позајмица. Лазовиќ го направил своето европско деби во квалификациите за Купот на УЕФА против Санта Колома на 23 август 2001 година. Ја освоил домашната титула со Партизан двапати по ред, во 2001–02 и 2002–03.

Феенорд[уреди | уреди извор]

По импресивната форма во Партизан, Лазовиќ ќе се приклучил на Феенорд во летото 2003 година за клупски рекордни 7 милиони евра.[2] На отворањето на сезоната на 17 октомври 2003 година, тој постигнал гол на своето деби и првиот гол на клубот во сезоната, во победата со 2-1 над НЕЦ и го постигнал својот прв поредок во кариерата на Феенорд во победата од 3-2 над Утрехт на 25 јануари 2004 година, носејќи ги своите 15 натпревари без постигнат гол. На последниот натпревар од сезоната, Лазовиќ го постигнал својот прв хет-трик во кариерата на Феенорд, во победата со 7–1 над испаднатиот ПЕЦ Цволе. Следната сезона, Лазовиќ го постигнал својот прв гол во сезоната и ќе постигне уште еден, исто така поставувајќи гол за Дирк Кајт во победата од 7–2 над Де Графшап. Меѓутоа, во своето време во клубот, на Лазовиќ му било тешко да се пробие во првиот тим на Феенорд и се преселил во Баер Леверкузен во летото 2005 година на позајмица.[3] По овој потег, Лазовиќ изјавил дека очекува да ја воскресне кариерата.[4] Во првото коло на ДФБ-Покал, Лазовиќ постигна хет-трик на своето натпреварувачко деби во победата со 8-0 над Рот-Вајс Ерфурт. Сепак, тој, исто така, не успеал да се насели во Баер Леверкузен,[5] се вратил во Партизан во јануари 2006 година на шестмесечна позајмица. Тој имал пристојна полусезона во својот стар клуб, постигнувајќи пет првенствени гола, но продолжил различни извештаи за неговото очигледно непушачко влијание во соблекувалната. На почетокот на мај 2006 година, по последниот првенствен натпревар од сезоната, Лазовиќ, наводно, бил вмешан во лоша крв во напад на полигон со соиграчот Ниша Савељиќ, кој продолжил подоцна за време на ручекот во тренинг објектот.[6]

Витесе[уреди | уреди извор]

Во текот на летото 2006 година, Лазовиќ се вратил во Ередивизие, овој пат со Витесе.[7] Витесе му плати на Феенорд 1,5 евра милиони за напаѓачот, а Феенорд се согласи да ја плати првата година од неговата плата. На воведниот натпревар од сезоната, Лазовиќ постигна гол на своето деби во победата од 2-1 над Спарта Ротердам [8] (која уште еднаш постигна против нив, но погоди во победата од 3-0 на 6 април 2006 година) и го постигна следната недела (на 26 август 2006 година) во 3-1 над АЗ. Лазовиќ го постигна својот прв хет-трик во холандската лига по повеќе од две години во победата со 4-0 над Хераклес Алмело на 23 септември 2006 година. Тој постигна гол и постави гол за Андуле Прајор во ремито 2-2, но доби директен црвен картон, само неколку минути пред полувремето, против Екселзиор на 28 октомври 2006 година. Лазовиќ беше член на тимот кој го победи Ајакс со 4–2, бидејќи постигна гол за себе и постави два гола за Мадс Јункер и Јусуф Херси, соодветно. На разочарување на многу навивачи на Феенорд, Лазовиќ имаше одлична сезона во Витесе, повторно го откри својот голгетерски допир и беше сериозен кандидат за златната копачка во лигата во поголемиот дел од сезоната . Тој беше и најдобар стрелец на клубот.

ПСВ[уреди | уреди извор]

Лазовиќ во дресот на ПСВ Ајндховен врти топка

Лазовиќ рано го привлече вниманието на ПСВ,[9] пред да се пресели кај нив на крајот од сезоната за 6,6 евра милиони, потпишувајќи петгодишен договор. Тој го презеде дресот со број 9 од легендарниот напаѓач Патрик Клајверт, кој беше ослободен и му се приклучи на Лил.[10][11] Во ПСВ Лазовиќ поради умерениот изглед го доби прекарот „Лазофлап“.

На воведниот натпревар од сезоната, Лазовиќ постигна два гола на своето деби во победата од 5–0 над НЕЦ. На воведниот натпревар од групната фаза на Лигата на шампионите на УЕФА, тој постигна гол во победата од 2–1 над ЦСКА Москва.Походот на ПСВ во Лигата на шампионите помина слабо, што резултираше со тоа што клубот оди во Купот на УЕФА. Во третото коло од Купот на УЕФА, тој постигна гол и му постави гол на Тими Симонс во победата од 2–0 над Хелсингборгс во првиот натпревар. Во реваншот повторно постигна гол со истиот резултат како во првото коло. Клубот ќе напредува во Купот на УЕФА сè додека не се сретне со италијанската Фиорентина во четвртфиналето. На крајот на сезоната, клубот ќе ја освои титулата откако постигна гол против неговиот поранешен клуб Витесе во победата од 1–0.

Следната сезона, Лазовиќ ги постигнал своите први два гола во сезоната кога ПСВ ќе го победи Де Графшап со 3–0. Во ноември 2008 година, тој ќе биде вклучен во конфликт со менаџерот Хуб Стивенс. Откако му асистираше гол на Ибрахим Афелај против Ајакс, тој се појави како наводно да го навредува Стивенс, а по натпреварот (кој ПСВ го загуби со 4-1) беше казнет поради несогласување.[12][13] На крајот, тој ќе се извини и двајцата ќе ги закопаа секирите. На последниот натпревар од групната фаза на Лигата на шампионите, тој го постигна единствениот гол на клубот во натпреварот кога ПСВ загуби со 3–1 против Ливерпул. Подоцна во сезоната, сепак, клубот не можеше да освои уште една титула и му ја предаде на АЗ.

Лазовиќ (второ десно) на тренинг за ПСВ Ајндховен со соиграчите

Следната сезона, тој го постигна својот прв гол во сезоната во победата со 3-1 над Вилем II на 26 септември 2009 година. На 11 ноември 2009 година, тој заработи хет-трик и ги постави головите за Ола Тоивонен (двапати) и Отман Бакал во победата од 5–1 над АДО Ден Хаг. На 6 декември 2009 година, тој го постигна својот последен гол за клубот во победата од 2–0 над РКЦ Валвијк, откако претходно постигна гол против Спарта претходната недела во победата од 3–2 и десет дена, тој исто така го постигна својот последен натпреварувачки гол во Победа со 2–0 над ЦФР Клуж. Тој ќе го направи својот последен настап во лигата во нерешениот резултат 1-1 против Спарта, а исто така и неговиот последен натпреварувачки настап во Лига Европа во победата со 3-2 над Хамбургер во реваншот, асистирајќи им на Тоивонен и Дени Коверманс. ПСВ, сепак, беше елиминиран во Лига Европа на гостински голови.

Зенит Санкт Петербург[уреди | уреди извор]

Лазовиќ во дресот на Зенит во пресрет на натпревар

На 3 март 2010 година, Зенит Санкт Петербург го комплетираше трансферот на напаѓачот од ПСВ за речиси 5 милиони евра.[14][15] По договорот, генералниот директор на ПСВ Јан Рекер изјави: „Данко Лазовиќ ни кажа за интересот на Зенит пред околу една недела. Оттогаш разговаравме за неговата ситуација неколку пати и на крајот решивме да заработиме од него.“ [16]

Лазовиќ го направи своето деби во руската Премиер лига за Зенит на 13 март 2010 година против Крилија Советов Самара, влегувајќи како замена во 54 минута наместо Константин Зирјанов. [17] Две недели подоцна, Лазовиќ го направи своето прво влијание во листата на стрелците, испорачувајќи совршена топка за да го постави Дени за првиот гол против Динамо Москва. Неговиот прв гол, сепак, го постигнал дури на 9 јули 2010 година против Аланија Владикавказ, бидејќи му помогнал на Зенит да победи на гости со 3-1.

На 30 септември 2010 година, Лазовиќ постигна двојник против АЕК Атина во Лигата на Европа на стадионот Петровски. Тој постигна гол од белата точка во 43. минута, победувајќи го голманот на АЕК, Јанис Арабатзис, а потоа го додаде својот втор во 57. минута, погодувајќи центаршут од Владимир Бистров.[18] На 14 ноември 2010 година, тој го постигна голот за шампионската титула против Ростов во 40-тата минута, помагајќи му на Зенит да ја освои својата втора титула во руската Премиер лига во последните четири години. Лазовиќ ја заврши сезоната со пет гола во руската Премиер лига и вкупно седум. Тој се изедначи со Георги Пеев од Амкар Перм за втор најдобар асистент во РПЛ со седум асистенции.

На 19 јуни 2011 година, за време на победата од 2-0 над Волга, Лазовиќ стана насловна страница кога полицијата го натера со електрична палка откако се обиде да ја фрли својата маица на трибините, што остави трага од изгореници под десното рамо. На телевизиските снимки се гледа како на Лазовиќ (без дрес) му приоѓаат полицајци додека се движел кон гостинските навивачи по натпреварот.[19] Потоа, тој беше цитиран од весникот „Спорт експрес“ како рече: „Едноставно отидов да им го дадам дресот на навивачите по натпреварот кога позади мене се појави полицаец и ме удри во грбот со електричен удар, не знам зошто ова се случи. Можеби мислеше дека сум еден од навивачите“. Поради полициската акција, клубот ќе го упати обвинението до полицијата, која тие негираат дека сториле нешто лошо. Андреј Шмонин, заменик началникот на полицијата на полицијата за јавна безбедност во Нижни Новгород, вели дека полицијата зачекорила меѓу играчите и навивачите, со раширени раце. Во неговите раце имаше пиштол за шок, но не беше употребен.[20] Имаше докази од лекарската комисија, дека Лазовиќ навистина добил струен удар од полицијата, а исто така рече дека дијагнозата што Лазовиќ ја добил е електрична несреќа и изгореници од прв степен на десната субкапуларна регија.[21] Подоцна во неговата кариера во Зенит, тој беше меѓу тројцата други играчи кои беа изоставени од тимот во тренинг кампот во првиот претсезонски тренинг камп на Зенит.[22] Исто така, можностите за првиот тим на Лазовиќ наскоро ќе бидат ограничени поради голгетерскиот напаѓач Александар Кержаков и неколкуте нови засилувања, што ќе доведе до негово место во резервите. 

По враќањето во Зенит, Лазовиќ продолжил да биде надвор од центарот на вниманието на првиот тим, бидејќи тренира одвоено од првиот тим. Тој беше поврзуван со ПАОК [23] и Легија Варшава.[24] Во ноември 2013 година, Лазовиќ објави дека ќе го напушти клубот на крајот на сезоната.[25]

Лазовиќ играјќи за Ростов во 2013 година

На 27 февруари 2013 година, само еден ден пред истекот на рокот за трансфер во Русија, беше објавено дека тој се приклучил на рускиот прволигаш Ростов на позајмица до крајот на сезоната 2012-13.[26] Во неговиот прв настап во сезоната 2012-13, тој го направи своето деби за Ростов, играјќи како лево крило, во ремито 0-0 против Аланија Владикавказ.[27] На крајот на сезоната, Лазовиќ се врати во клубот по позајмица во Ростов.[28]

Партизан[уреди | уреди извор]

По заминувањето од Зенит Санкт Петербург, Лазовиќ се вратил во Србија за да му се врати на Партизан на слободен трансфер, потпишувајќи двегодишен договор.[29] На 8 март 2014 година, Лазовиќ го направил своето официјално повторно деби за клубот против неговиот поранешен клуб, Раднички Крагуевац, и постигнал гол од пенал во победата од 5–0 на гостински терен.[30] Во сезоната 2013–14, Лазовиќ одиграл десет натпревари и постигнал шест гола.

Лазовиќ го одиграл својот прв натпревар во сезоната 2014-15 против ХБ на 15 јули 2014 година, во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите на УЕФА 2014-15, каде постигнал гол и дал асистенција во победата од 3-0 на домашен терен.[31] На 31 август 2014 година, Лазовиќ постигнал гол во победата со 4–0 на гости во лигата над Рад.[32] Првиот дел од сезоната го завршил со 12 гола и 8 асистенции на 28 настапи во сите натпреварувања.

Пекинг[уреди | уреди извор]

На 16 февруари 2015 година, Лазовиќ се префрлил во групата „Пекинг Ентерпрајс Груп“ од Лига 1 на Кина.[33]

Олимпија Љубљана[уреди | уреди извор]

На 25 февруари 2016 година, Лазовиќ преминал во словенечката Прва лига, Олимпија Љубљана.[34] Тој го напуштил клубот на 20 април 2016 година без ниту еден настап за клубот, бидејќи не добил работна дозвола.[35]

Видеотон[уреди | уреди извор]

Во јуни 2016 година, Лазовиќ потпишал со унгарскиот клуб Видеотон, играјќи во Немзети Бајноксаг И. [36] Додека бил со тимот, стрелецот ветеран одиграл клучна улога во нивниот успех како второпласирани за сезоната 2016–17 Немзети Бајноксаг I и победата во сезоната 2017–18 Немзети Бајноксаг I како водечки стрелец на тимот.[37] На почетокот на сезоната 2018-19 тој им бил капитен за да стигнат до групната фаза на Лигата на Европа на УЕФА, но се пензионирал пред нејзиниот почеток во септември 2018 година [38]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Лазовиќ во репрезентацијата на Србија

Лазовиќ го направил своето репрезентативно деби за југословенската репрезентација на 27 март 2002 година, на пријателскиот натпревар против Бразил во Форталеза.

По поделбата на Србија и Црна Гора, Лазовиќ играл за Србија и го постигнал првиот гол досега во меѓународниот фудбал за Србија; израмнување на нивниот пријателски натпревар против Чешка на 16 август 2006 година во Ухерске Храдиште, на кој тие победиле со 3–1.

Во март 2011 година, две недели пред клучниот натпревар од квалификациите за Еуро 2012 против Северна Ирска, Лазовиќ решил да се повлече од државната репрезентација на 27-годишна возраст, избирајќи да се фокусира на неговиот клуб Зенит. По истиот повод истото се огласил и неговиот клупски колега од Зенит Александар Луковиќ.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Партизан
 • Прва лига на Србија и Црна Гора (2): 2001–02, 2002–03
 • Куп на Србија и Црна Гора (1): 2000–01
ПСВ
Зенит Санкт Петербург
Видеотон

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Lazović potpisao za Partizan, srećan zbog povratka
 2. „Europas Top-Ligen 2018/2019“. Kicker. стр. 186.
 3. „Lazovic set for Leverkusen“. Sky Sports. 10 August 2005. Посетено на 1 December 2012.
 4. „Lazovic out to impress“. Sky Sports. 22 August 2005. Посетено на 1 December 2012.
 5. „Lazovic leaves Bayer“. Sky Sports. 22 January 2006. Посетено на 1 December 2012.
 6. Vujičin, Igor (4 May 2006). „Tuča Saveljića i Lazovića?“ (српски). b92.net. Посетено на 15 April 2012.
 7. „Vitesse land Lazovic“. Sky Sports. 7 July 2006. Посетено на 1 December 2012.
 8. „Vitesse start with win“. Sky Sports. 18 August 2006. Посетено на 1 December 2012.
 9. „PSV chase Lazovic“. Sky Sports. 4 January 2007. Посетено на 1 December 2012.
 10. „Lazović cheered by PSV move“. UEFA.com. 8 June 2007. Посетено на 15 April 2012.
 11. „Danko Lazovic: "Eindelijk komt mijn droom uit" (холандски). PSV.nl. 7 June 2007. Архивирано од изворникот на 5 February 2012. Посетено на 15 April 2012.
 12. „Danko Lazovic neukt de moeder van Huub Stevens“ (холандски). EnDanDit. 18 November 2008. Архивирано од изворникот на 9 May 2013. Посетено на 1 December 2012.
 13. „Lazovic houdt van fetish“ (холандски). Dumpert.nl. 19 November 2008. Посетено на 1 December 2012.
 14. Данко Лазович – игрок "Зенита" (руски). fc-zenit.ru. Посетено на 15 April 2012.
 15. „Official: Danko Lazovic Leaves PSV For Zenit St. Petersburg“. Goal.com. 3 March 2010. Посетено на 1 December 2012.
 16. „Reactie Fred Rutten op vertrek Danko Lazovic“ (холандски). PSV.nl. 3 March 2010. Архивирано од изворникот на 25 February 2012. Посетено на 15 April 2012.
 17. „Матч Кр. Советов 0–1 Зенит“. RFPL. 13 March 2010. Архивирано од изворникот на 13 November 2011. Посетено на 15 April 2012.
 18. „Zenit zip proves too much for AEK“. UEFA.com. 30 September 2010. Посетено на 15 April 2012.
 19. „Police accused of tasering Zenit St Petersburg's Danko Lazovic“. The Guardian. 19 June 2011. Посетено на 1 December 2012.
 20. Шмонин: в руках омоновца был электрошокер, но он не применялся (руски). Chempionat.com. 19 June 2011. Архивирано од изворникот на 12 May 2013. Посетено на 1 December 2012.
 21. Подтверждён факт причинения вреда здоровью Лазовича (руски). Chempionat.com. 19 June 2011. Архивирано од изворникот на 12 May 2013. Посетено на 1 December 2012.
 22. „Lazović, Huszti, Rosina and Borodin not invited to training camp“. FC Zenit Saint Petersburg. 5 June 2012. Посетено на 12 March 2013.
 23. „Lazovic: currently train separately from the "Zenith" [Лазович: на данный момент тренируюсь отдельно от "Зенита"] (руски). Chempionat.com. 1 July 2013. Посетено на 31 January 2014.
 24. "Legia" considering purchasing Lazovic "Zenith" ["Легия" рассматривает возможность приобретения Лазовича у "Зенита"] (руски). Chempionat.com. 17 August 2013. Посетено на 31 January 2014.
 25. „Lazovic: waiting for completion of the contract with "Zenith", which then - I do not know“ [Лазович: жду завершения контракта с "Зенитом", куда потом – не знаю] (руски). Chempionat.com. 26 November 2013. Посетено на 31 January 2014.
 26. „Danko Lazovic continues his career in the "Rostov" [Danko Lazovic seguirá su carrera en el FC Rostov] (шпански). FC Zenit Saint Petersburg. 28 February 2013. Архивирано од изворникот на 9 May 2013. Посетено на 12 March 2013.
 27. „Alaniya vs. Rostov 0 - 0“. Soccerway. 9 March 2013. Посетено на 12 March 2013.
 28. „Shikunov: negotiating the transition to another club Golendy“ [Шикунов: ведутся переговоры о переходе Голенды в другой клуб] (руски). Chempionat.com. 29 June 2013. Посетено на 31 January 2014.
 29. „Lazovic agreed the signing of "Partizan" [Лазович договорился о подписании контракта с "Партизаном"] (руски). Chempionat.com. 20 January 2014. Посетено на 31 January 2014.
 30. „Raspucan Partizan oduševio Grobare“ (српски). mondo.rs. 8 March 2016. Посетено на 25 March 2016.
 31. „Lazović harasses HB with Partizan“. UEFA.com. 15 July 2014. Посетено на 13 March 2015.
 32. „Nema šale sa evropskim Partizanom!“ [There is no kidding with European Partizan] (српски). sr.partizan.rs. 31 August 2014. Посетено на 13 March 2015.
 33. 北控签约塞尔维亚国脚 at sports.sohu.com 2015-02-16 Retrieved 2014-02-17
 34. R. K; M. R. (25 February 2016). „V Ljubljani najbolj odmevna okrepitev po Prosinečkem“ (словенечки). RTV Slovenija. Посетено на 25 February 2016.
 35. R.K.; M.R.; M.L. (20 April 2016). „Mandarić potrdil odhod Stojića in Lazovića, Vanoli na sestanku“ [Mandaric confirmed departure of Stojic and Lazovic] (словенечки). RTV Slovenija. Посетено на 22 June 2016.
 36. „NB I: nagy név! 47-szeres szerb válogatott támadót igazolt a Videoton“ (унгарски). Nemzeti Sport. 2016-06-28. Посетено на 2018-10-25.
 37. „NB I 2017-18 Results“. www.soccerway.com. 2018-10-25. Посетено на 2018-10-25.
 38. „Danko Lazovic leaves Vidi“. www.molvidi.hu. 2018-09-21. Посетено на 2018-10-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]