Прејди на содржината

Прва фудбалска лига на Унгарија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прва федерална фудбалска лига во Унгарија (унгарски: Nemzeti Bajnokság I.) започнала во 1901 година. Во сезоната 2007/08 е именувана како Сопрон лига, како спонзорот, и таа е најсилната фудбалска лига во Унгарија. Лигата е на ранг списокот на УЕФА.[1][2][3][4]

Има 12 екипи кои ќе се натпреваруваат. На крајот од сезоната, шампионот на првенството влегува во квалификациите за Лигата на шампионите, додека второто место, заедно со победникот на Унгарскиот куп, влегува во квалификациите за Купот на УЕФА. Последните два екипи одат во другата лига.

Имиња[уреди | уреди извор]

За време на своето постоење, лигата го промени своето име во зависност од спонзорите и политичките можности во земјата:

 • (класично име - значи "" - Државно првенство)
 • (1998/1999, 1999/2000, што значи "Professzionális Nemzeti Bajnokság" - професионално државно првенство)
 • (2001, 2001/2002, 2002/2003, спонзорирана од пиварницата Боршод)
 • (2003/2004, 2004/2005, спонзорирана од Пивара Дрегер)
 • (2005-2007, спонзорирана од пиварницата Боршод)
 • (2007-2010, Сопрон Лига)
 • (2010-2011, Лига на шампиони)
 • (2011 - ОТП банка Лига)

Шампионски првенства[уреди | уреди извор]

 • 1901 : ФК Будимпешта ()
 • 1902 : ФК Будимпешта ()
 • 1903 : ФК Ференцварош ()
 • 1904 : ФК МТК ()
 • 1905 : ФК Ференцварош ()
 • 1906/07 : ФК Ференцварош ()
 • 1907/08 : ФК МТК ()
 • 1908/09 : ФК Ференцварош ()
 • 1909/10 : ФК Ференцварош ()
 • 1910/11 : ФК Ференцварош ()
 • 1911/12 : ФК Ференцварош ()
 • 1912/13 : ФК Ференцварош ())
 • 1913/14 : ФК МТК ()
 • 1914/16 : Не е одиграна поради избивање на Првиата светска војна
 • 1916/17 : ФК МТК ()
 • 1917/18 : ФК МТК ()
 • 1918/19 : ФК МТК ()
 • 1919/20 : ФК МТК ()
 • 1920/21 : ФК МТК ()
 • 1921/22 : ФК МТК ()
 • 1922/23 : ФК МТК ()
 • 1923/24 : ФК МТК ()
 • 1924/25 : ФК МТК ()
 • 1925/26 : ФК Ференцварош ())
 • 1926/27 : ФК Ференцварош ())
 • 1927/28 : ФК Ференцварош ())
 • 1928/29 : ФК МТК ()
 • 1929/30 : ФК Ујпешт ()
 • 1930/31 : ФК Ујпешт ()
 • 1931/32 : ФК Ференцварош ())
 • 1932/33 : ФК Ујпешт ()
 • 1933/34 : ФК Ференцварош ())
 • 1934/35 : ФК Ујпешт ()
 • 1935/36 : ФК МТК ()
 • 1936/37 : ФК МТК ()
 • 1937/38 : ФК Ференцварош ())
 • 1938/39 : ФК Ујпешт ()
 • 1939/40 : ФК Ференцварош ())
 • 1940/41 : ФК Ференцварош ())
 • 1941/42 : ФК Чепел Будимпешта ()
 • 1942/43 : ФК Чепел Будимпешта ()
 • 1943/44 : ФК Орадеа Орадеа ()
 • 1945 : ФК Ујпешт ()
 • 1945/46 : ФК Ујпешт ()
 • 1946/47 : ФК Ујпешт ()
 • 1947/48 : ФК Чепел Будимпешта ()
 • 1948/49 : ФК Ференцварош ())
 • 1949/50 : ФК Хонвед Будимпешта ()
 • 1950 : ФК Хонвед Будимпешта ()
 • 1951 : ФК МТК ()
 • 1952 : ФК Хонвед Будимпешта ()
 • 1953 : ФК МТК ()
 • 1954 : ФК Хонвед Будимпешта ()
 • 1955 : ФК Хонвед Будимпешта ()
 • 1956 : Сезоната не е завршена поради избивање на Унгарска револуција
 • 1957 : ФК Вашаш Будимпешта ()
 • 1957/58 : ФК МТК ()
 • 1958/59 : ФК Чепел Будимпешта ()
   

Клубови по перформанси[уреди | уреди извор]

Број на титули[уреди | уреди извор]

 • ФК Ференцварош : 29
  • 1903 , 1905 , 1906/07 , 1908/09 , 1909/10 , 1910/11 , 1911/12 , 1912/13 , 1925/26 , 1926/27 , 1927/28 , 1931/32 , 1933/34 , 1937 / 38 , 1939/40 , 1940/41 , 1948/49 , 1962/63 , 1964 , 1967 , 1968 , 1975/76 , 1980/81 , 1991/92 , 1994/95 , 1995/96 , 2000/01 , 2003 / 04 , 2015/16
 • МТК : 23
  • 1904 , 1907/08 , 1913/14 , 1916/17 , 1917/18 , 1918/19 , 1919/20 , 1920/21 , 1921/22 , 1922/23 , 1923/24 , 1924/25 , 1928/29 , 1935/36 , 1936/37 , 1951 , 1953 , 1957/58 , 1986/87 , 1996/97 , 1998/99 , 2002/03 , 2007/08
 • ФК Ујпешт : 20
  • 1929-1930 , 1930-1931 , 1932-1933 , 1934-1935 , 1938-1939 , 1945 , 1945-1946 , 1946-1947 , 1959-1960 , 1969 , 1970 , 1970-1971 , 1971-1972 , 1972-1973 , 1973/74 , 1974/75 , 1977/78 , 1978/79 , 1989/90 , 1997/98
 • ФК Хонвед : 14
  • 1949/50 , 1950 , 1952 , 1954 , 1955 , 1979/80 , 1983/84 , 1984/85 , 1985/86 , 1987/88 , 1988/89 , 1990/91 1992/93 , 2016/17
 • ФК Дебрецен : 7
  • 2004/05 , 2005/06 , 2006/07 , 2008/09 , 2009/10 , 2011/12 , 2013/14
 • ФК Вашаш : 6
  • 1957 , 1960/61 , 1961/62 , 1965 , 1966 , 1976/77
 • ФК Чепел : 4
  • 1941-1942 , 1942-1943 , 1947-1948 , 1958-1959
 • ФК Ѓер : 4
  • 1963 , 1981/82 , 1982/83 , 2012/13
 • ФК Видеотон : 3
  • 2010/11 , 2014/15 , 2017/18
 • ФК Будимпешта : 2
  • 1901 , 1902
 • ФК Дукањар : 1
  • 1993/94
 • ФК Дунафер : 1
  • 1999/00
 • ФБ Наѓвард : 1
  • 1943/44
 • ФК Залаегерсег : 1
  • 2001/02

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Country Ranking 2006“. Посетено на 31 јануари 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. УЕФА Земја Пласман 2007; 24 позиција , Преземено 23 април 2013 година
 3. УЕФА Земја Пласман 2008; 26 позиција , Преземено 23 април 2013
 4. УЕФА Земја Пласман 2009 , Преземено 23 април 2013 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]