Густаф VI Адолф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густаф VI Адолф од Шведска 1962 година
Густаф VI Адолф од Шведска 1962 година

Густаф VI Адолф (Оскар Фредрик Вилхелм Олаф Густаф Адолф; 11 ноември 1882 - 15 септември 1973) бил крал на Шведска од 29 октомври 1950 година до неговата смрт. Најстариот син на Густаф V и неговата сопруга, Викторија од Баден, тој бил престолонаследник во претходните 42 години во владеењето на неговиот татко. Непосредно пред неговата смрт, тој ги одобри уставните промени кои ги отстраниле последните номинални политички овластувања на шведската монархија. Тој бил доживотен аматерски археолог особено заинтересиран за античките италијански култури.

Раѓање[уреди | уреди извор]

Роден е во Стокхолмската палата и со самото раѓање ја стекнал титулата војводата од Сканија. Патрилинески член на семејството Бернадот, тој исто така бил потомок на Куќата на Васа по мајчина линија. Преку неговата мајка, Викторија, тој бил потомок на Густав IV Адолф од Домот на Холштајн-Готорп (шведска линија).

Престолонаследник (1907-1950)[уреди | уреди извор]

Густаф Адолф ја носи својата војводска коронета во собата на престолот во Стокхолмската палата околу 1900 година

Густаф Адолф станал престолонаследник на Шведска на 8 декември 1907 година, по смртта на неговиот дедо, кралот Оскар II.

1934/35 патување на Блискиот Исток[уреди | уреди извор]

Од септември до декември 1934 година, престолонаследникот, принцезата Луиз, принцезата Ингрид и принцот Бертил посетиле голем број земји на Блискиот Исток. Патувањето започнало на 13 септември од Стокхолм. Патувањето било со железница преку Малме, Берлин и Рим до Месина, каде што членовите на кралското семејство се качиле на моторен брод на шведската ориентална линија Васаланд, наменет за Грција. Застанале во Патра, а потоа патувањето продолжило кон Егион.[1] На 20 септември, тие пристигнале во Пиреја, од каде што членовите на кралското семејство заминале со воз за Атина, каде биле примени од претседателот на Грција и претставници на владините агенции. Понатаму, била направена екскурзија до Делфи, Нафплио и Делос со крстосувачот Хелас. По враќањето во Атина, Васаланд заминал за Солун на 28 септември, каде што го посетил меѓународниот саем. На 2 октомври, тие пристигнале во Истанбул. Откако бродот го фрлил сидрото, членовите на кралското семејство се истовариле на азиската страна на теснецот. Врвот бил на кејот пред железничката станица Хајдарпаша. На платформата чекал караванот на претседателот Мустафа Кемал Ататурк, во кој патувањето продолжило кон Анкара. На станицата гостите биле примени од Ататурк, членови на владата и администрацијата. По неговото пристигнување, престолонаследникот го посетил Ататурк како и министерот за надворешни работи Тевфик Рушту Арас. Посетата на Анкара траела од 3 до 5 октомври. На 5 октомври била остварена дводневна посета на Бурса. Престојот во Турција завршил со четиридневна тајна пауза во Истанбул, при што биле одржани неколку приеми во шведската легација.

На 10 октомври, кралските патници продолжиле со Васаланд, кој пристигнал на 12 октомври во Смирна. Оттука, поаѓањето се случило на 15 октомври со возот на претседателот, а на 17 октомври пристигнале во Алепо, откако принцот Бертил и претставник на Министерството за надворешни работи се приклучиле на патувањето по пат. Во Алепо престојот е продолжен на околу 14 дена, кога престолонаследникот поради стресната клима добил блага цревна катара. На 1 ноември, патувањето продолжило. Двојката престолонаследник, принцезата Ингрид и принцот Бертил потоа се качиле во британски воен авион и истиот ден пристигнале во Багдад. Иракскиот крал Гази се сретнал во повлекувањето на неговата земја Каср-ел-Зухур, од каде ги придружувал своите гости до замокот Билат. На сите официјални настани што следеле, освен кралот Гази од Ирак, неговиот вујко и дедо, кралот Али од Хејаз, присуствувале и претседателот на Советот и членовите на кабинетот, претседателот на Сенатот и други. На 6 ноември, кралското семејство заминало со воз за Канакин, каде автомобили биле подготвени да ги однесат во Техеран. На границата биле примени од претставник на персиската влада, а во Техеран од министерот за надворешни работи и големиот мајстор на церемониите, како и претставници на владините агенции. Семејството на престолонаследникот отишло во посета до замокот, каде што Шахот за престолонаследникот го претставувал претседателот на советот и други гости биле присутни. Шахот потоа го придружувал престолонаследникот до дворецот Голестан. По неколку дена во персиската престолнина, тој заминал во провинцијата Мазандар на три дена да ги проучува тековните градежни работи за Трансиранската железница . Потоа се вратил во Техеран за да се збогува со Шахот. Семејството на престолонаследникот потоа заминало на 17 ноември со автомобили Волво за Исфахан и Персеполис. На последното место, кралското семејство живеело во таканаречениот харем на Ксеркс и го посетиле градот под водство на професорот Ернст Херцфелд. На 25 ноември, враќањето за Багдад започна преку снежните премини по патот Кум-Султанабад- Керманшах, тридневно непречено патување со автомобил.

По еднонеделниот неофицијален престој во Багдад со посети на модерни фабрики и екскурзии до Ур и Вавилон, двојката престолонаследник и принцезата Ингрид заминале за Дамаск на 5 декември со авион. Принцот Бертил го придружувал автомобилскиот караван низ пустината, каде трупи со камили парадирале на станицата Рутба. На 6 декември, претседателот на сириската Република приредил банкет за семејството на престолонаследникот, кој останал во Сирија четири дена. За време на враќањето во Бејрут, биле посетени Баалбек и урнатините на стариот сончев град. Во Бејрут, кралското семејство било примено со воени почести и биле гости на француската влада. Високиот комесар на Левант, со кој престојувал престолонаследникот и принцезата, приредил вечера, како и претседателот на Либанската Република. Престолонаследникот ги посетил и новите пристанишни капацитети во Бејрут и ги посетил канцелариите на шведската ориентална линија, Волво и SKF. Понатаму, патувањето продолжило во Ерусалим. Кралското семејство пристигнало на 11 декември со автомобил во Палестина и се сретнало на граница со англискиот комесар за северниот округ. Дводневна пауза била направена во Хаифа, каде што кралското семејство живеело во владината зграда на планината Кармел. Биле извршени посети на моторниот брод Хемланд на шведската Ориент линија. За време на престојот во Хаифа, престолонаследникот положил венец на споменикот на ирачкиот крал Фајсал I. Биле направени екскурзии до Капернаум, Ако, Назарет и Наблус, како и во модерната еврејска кооперативна колонија Нахала. Семејството на престолонаследникот пристигнало во Ерусалим на 13 декември и за време на нивниот престој таму, престојувале во резиденцијата на англискиот висок комесар. Програмата за следните денови вклучувала дводневен одмор во Јафа и Тел Авив. Биле остварени посети на канцелариите на Волво, СКФ, АСЕА и други шведски компании. Дводневна екскурзија имало околу 20 декември до Ерихон, на Мртвото Море, Трансјордан, главниот град Аман и Петра. Патниците ги примил Трансјорданскиот емир. По враќањето во Ерусалим, кралското семејство продолжило веднаш со воз за Каиро, каде што биле гости на египетската влада. Поради болеста на кралот Фуад , премиерот го организирал приемниот банкет во палатата Зафаран на 22 декември. Кралските гости го поминале Божиќ во тишина, делумно во вила во подножјето на пирамидите, делумно на шведската легација. Престолонаследникот и принцот Бертил потоа ја посетиле Александрија на неколку дена. Шведскиот конзул Карл Вилхелм фон Гербер организирал прием за гувернерот, главните функционери, конзулите и судството и шведскиот заменик конзул и такви за водечките трговски претставници.

Кралство (1950-1973)[уреди | уреди извор]

На 29 октомври 1950 година, престолонаследникот Густаф Адолф станал крал неколку дена пред неговиот 68-ми роденден, по смртта на неговиот татко, кралот Густаф V. Во тоа време, тој бил најстариот наследник на монархијата во светот (ова, пак, било прекршено од неговиот внук Чарлс, принцот од Велс на 2 ноември 2016 година). Неговото лично мото било „Должноста пред сите“.

За време на владеењето на Густаф VI Адолф, се работело на нов владин инструмент за замена на уставот од 1809 година и за реформи во согласност со времето. Меѓу реформите што ги барале некои Швеѓани било замена на монархијата или барем малку умереност на одредбата од стариот устав дека „само кралот ќе управува со царството“.

Личните квалитети на Густаф VI Адолф го направиле популарен меѓу шведскиот народ и, пак, оваа популарност довела до силно јавно мислење во корист на задржување на монархијата. Стручноста и интересот на Густаф VI Адолф за широк спектар на области (архитектура и ботаника се само две) ги натерало да се почитува, како и неговата неформална и скромна природа и неговото намерно избегнување на помпезноста. Додека монархијата била де факто подредена на Риксдагот и министрите од дефинитивното воспоставување на парламентарното владеење во 1917 година, кралот сепак номинално задржал значителни резервни овластувања. Меѓутоа, со неколку исклучоци, Густаф бил обврзан да дејствува по советот на министрите.

Кралот починал во 1973 година, десет недели пред неговиот 91-ви роденден, во старата болница во Хелсингборг, Сканија, блиску до неговата летна резиденција, замокот Софиеро, по влошување на неговото здравје кое кулминирало со пневмонија. Него на тронот го наследил неговиот 27-годишен внук Карл XVI Густаф, син на починатиот принц Густаф Адолф. Тој починал ден пред изборите во 1973 година, што се сугерира дека ги поколебало во поддршка на актуелната социјалдемократска влада.[2] Во прекин со традицијата, тој не бил погребан во Ридархолмскиркан во Стокхолм, туку на Кралските гробишта во Хага заедно со неговите сопруги. Тој бил последниот преживеан син на Густаф V.

Не долго пред неговата смрт, Густаф Адолф одобриl нов устав со кој монархијата ѝ ги одзедеla преостанатите политички функции. Тоа ефикасно ги кодифицирало вистинските практики кои датираат од 1917 година. Новиот документ стапил на сила во 1975 година, две години по смртта на Густаф Адолф и го оставило неговиот внук како церемонијална фигура, без никаква суштинска улога во владеењето.

Лични интереси[уреди | уреди извор]

Престолонаследникот Густаф Адолф се сретнал со некои англиски фудбалери (околу 1910–1915).

Репутацијата на кралот како „професионален аматерски професор“ била надалеку позната; на национално и на меѓународно ниво и меѓу неговите роднини. Густаф VI Адолф бил посветен археолог и бил примен на Британската академија за неговата работа во ботаниката во 1958 година. Густаф VI Адолф учествувал во археолошки експедиции во Кина, Грција, Кореја и Италија и го основал Шведскиот институт во Рим.

Густаф VI Адолф имал огромна приватна библиотека составена од 80 000 тома и – речиси поимпресивно – тој всушност го прочитал главниот дел од книгите. Имал интерес за специјализирана литература за кинеската уметност и историјата на Источна Азија. Во текот на својот живот, кралот Густаф VI Адолф бил особено заинтересиран за историјата на цивилизацијата и учествувал во неколку археолошки експедиции. Неговата друга голема област на интерес била ботаниката, концентрирана на цвеќињата и градинарството. Тој се сметал за експерт за цветот Рододендрон. Во замокот Софиеро (летната резиденција на кралот) тој создал колекција на рододендрони со восхит.

Како и неговите синови, принцот Густаф Адолф и принцот Бертил, Густаф VI Адолф одржувале широки, доживотни интереси за спортот. Уживале во тенис, голф и риболов за добротворни цели. Тој бил претседател на Шведскиот олимписки комитет и Шведската спортска конфедерација од нивните основања и до 1933 година, а овие функции потоа ги презеле неговите синови последователно, Густаф Адолф до 1947 година, а потоа Бертил до 1997 година.

Според сите шест книги со мемоари на неговите синови Сигвард[3] и Карл Јохан,[4] внукот Ленарт[5] и на сопругите на двата сина,[6] Густаф Адолф од 1930-тите наваму покажал голем и постојан интерес за отстранување на нивните кралски титули и привилегии (поради браковите кои биле неуставни во тоа време), го убедил неговиот татко Густаф V да го стори тоа и Кралскиот двор да ги нарече тројцата членови на семејството само г-дин Бернадот.

Семејство и проблем[уреди | уреди извор]

Густаф Адолф со неговата прва сопруга Маргарет и нивните деца во 1912 година

Густаф Адолф се оженил со принцезата Маргарет од Конат на 15 јуни 1905 година во капелата Свети Џорџ, во замокот Виндзор. Принцезата Маргарет била ќерка на принцот Артур, војводата од Конат, трет син на кралицата Викторија и принцот Алберт од Обединетото Кралство. Густаф Адолф и Маргарет имале пет деца:

Име Раѓање Смрт Белешки
Принц Густаф Адолф, војвода од Вестерботен 22 април 1906 26 јануари 1947(1947-01-26) (возр. 40) Се оженил со принцезата Сибила од Саксобурготски и Гота, неговата втора братучетка; загиналла во авионска несреќа на аеродромот во Копенхаген, татко на Карл XVI Густаф Шведски
Принц Сигвард, војвода од Апланд 7 јуни 1907 4 февруари 2002(2002-02-04) (возр. 94) подоцна Сигвард Бернадот, гроф од Висборг
Принцеза Ингрид 28 март 1910 7 ноември 2000(2000-11-07) (возр. 90) подоцна кралица на Данска ; сопруга на Фредерик IX од Данска и мајка на сегашната кралица Маргрета II од Данска и кралицата Ана-Мари од Грција
Принц Бертил, војвода од Халанд 28 февруари 1912 5 јануари 1997(1997-01-05) (возр. 84) се омажи за Лилијан Дејвис, без проблем
Принц Карл Јохан, војвода од Даларна 31 октомври 1916 5 мај 2012(2012-05-05) (возр. 95) подоцна Карл Јохан Бернадот, гроф од Висборг.

Престолонаследничката принцезата Маргарет ненадејно починала на 1 мај 1920 година, а како причина за смртта била наведена инфекција по операцијата. Во тоа време, таа била бремена во осмиот месец и го очекувала нивното шесто дете.

Густаф Адолф се оженил со Лејди Луиз Маунтбатен, поранешна принцеза Луиз од Батенберг, на 3 ноември 1923 година во палатата Сент Џејмс со прослава во палатата Кенсингтон.[7] Таа била сестра на лордот Маунтбатен и тетка на принцот Филип, војводата од Единбург. Лејди Луиз станала кралица на Шведска. И кралицата Луиза и нејзините посиноци биле правнуци на кралицата Викторија од Обединетото Кралство, принцезата Маргарет која била прва братучетка на мајката на кралицата Луиз, принцезата Викторија од Хесен и Рајна .

Во неговиот втор брак се родила само една мртва ќерка на 30 мај 1925 година.

Додека неговата прва сопруга ја посетила родната Британија во раните години од нивниот брак, во Шведска нашироко се шпекулирало дека Густаф Адолф таму имал афера со оперската пејачка Роза Гринберг.[8] Шведскиот вокал Карл Е. Оливбринг (1919–2002) во интервју за печатот тврдел дека е вонбрачен син на Густаф VI Адолф, тврдење сериозно сфатено од кралскиот биограф Кјел Фрид (1944–1998).[9]

Кралот Густаф VI Адолф бил дедо на неговиот директен наследник на кралот Карл XVI Густаф Шведски, на кралицата Маргрете II од Данска и исто така на поранешната кралица Ана-Мари од Грција.

Со неговиот втор брак, кралот Густаф VI Адолф бил вујко на принцот Филип, војвода од Единбург.

Почести[уреди | уреди извор]

Шведски[уреди | уреди извор]

Земја Датум Закажување
 Шведска [10] 11 ноември 1882 година – 19 октомври 1950 година Витез со јака Кралскиот ред на Серафимите
11 ноември 1882 година – 19 октомври 1950 година Командант Голем крст Орден на мечот
11 ноември 1882 година – 19 октомври 1950 година Командант Голем крст Орден на поларната ѕвезда
1 јуни 1912 година – 19 октомври 1950 година Командант Големиот крст Орден на Васа
11 ноември 1882 година – 19 октомври 1950 година Витез со јака Орден на Карл XIII
18 септември 1897 година Комеморативен медал за јубилеј на кралот Оскар Втори
20 септември 1906 година Сребрен свадбен медал на престолонаследникот Густаф и на принцезата Викторија
6 јуни 1907 година Крал Оскар Втори и Златниот свадбен медал на кралицата Софија
16 јуни 1928 година Комеморативен медал за јубилеј на кралот Густаф V
16 јуни 1948 година Комеморативен медал за јубилеј на кралот Густаф V
Почесни дипломи
Престолонаследникот Густаф Адолф ја добива својата диплома како почесен доктор на Универзитетот во Чикаго од неговиот претседател, професорот Макс Мејсон во 1926 година.

Во 1918 година, Густаф VI Адолф добил почесен докторат на Лундскиот универзитет, во 1926 година почесен докторат на универзитетите Јеил, Принстон и Кларк, во Кембриџ во 1929 година и во 1932 година на Универзитетот во Дорпат.

Почесни воени чинови[уреди | уреди извор]

Други почести[уреди | уреди извор]

 • Клуб Какстон, Чикаго. Почесен член 1952-1973[12]
 • Во 1938 година бил избран за почесен член на Друштвото Вирџинија од Синсинати.

Грб и монограм[уреди | уреди извор]

По неговото назначување како војвода од Скане, Густаф Адолф добил грб со краците на Скане во основата. По неговото стапување на тронот во 1950 година, тој го презел кралското оружје на Шведска.


Како принц на Шведска и Норвешка
и војвода од Сканија од 1882 до 1905 година

Како престолонаследник на Шведска и
Војвода од Сканија од 1907 до 1950 година

Голем грб на Шведска, исто така и грб на кралот

Кралскиот монограм на кралот Густаф VI Адолф од Шведска

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kjellberg, H.E., уред. (1934). Svenska Dagbladets årsbok (Händelserna 1934) [Svenska Dagbladet's yearbook (Events of 1934)] (шведски). 12. Stockholm: Svenska Dagbladet. стр. 73–77. Предлошка:SELIBR.
 2. Magnusson, Jane (25 November 2011). „När Martin Luther King träffade kungen“. Dagens Nyheter (шведски). Посетено на 22 March 2016.
 3. Sigvard Bernadotte's memoires
 4. Carl Johan Bernadotte's memoires
 5. Lennart Bernadotte's first book & second book
 6. Marianne Bernadotte's memoires & Kerstin Bernadotte's
 7. „Royal Wedding 1923“. British Pathe News.
 8. Elgklou, Lars (1978). Bernadotte: historien - och historier - om en familj (шведски). Stockholm: Askild & Kärnekull. стр. 170. ISBN 91-7008-882-9. Предлошка:LIBRIS.
 9. Fridh, Kjell (1995). Gamle kungen: Gustaf VI Adolf : en biografi (шведски). Stockholm: Wahlström & Widstrand. ISBN 91-46-16462-6. Предлошка:LIBRIS.
 10. Sveriges statskalender (шведски), 2, 1947, стр. 5, Посетено на 6 January 2018
 11. Hånbog for flyvevåbnet 1963-64 (дански). Copenhagen: Ministry of Defence. 1963. стр. 1.
 12. The Caxton Club Yearbook 1965 104 and The Caxton Club Yearbook 1971 supplement of 1973

Надворешни врски[уреди | уреди извор]