Принц Густаф Адолф, војвода од Вестерботен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црно-бел портрет на Густав Адолф во времето кога тој сè уште бил принц.
Црно-бел портрет на Густав Адолф во времето кога тој сè уште бил принц.

Принцот Густаф Адолф, војвода од Вестерботен (Густаф Адолф Оскар Фредрик Артур Едмунд; 22 април 1906 - 26 јануари 1947 година) бил шведски принц, кој во поголемиот дел од својот живот бил втор во линијата на наследување на шведскиот престол. Тој бил најстариот син на Густаф VI Адолф, кој бил престолонаследник во поголемиот дел од животот на неговиот син и се искачил на шведскиот трон три години по смртта на неговиот син. Сегашниот крал, Карл XVI Густаф Шведски, е син на принцот Густаф Адолф. Принцот загинал на 26 јануари 1947 година во авионска несреќа на аеродромот Копенхаген, Данска.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Густаф Адолф ја носи шведската кралска облека за крштевање на неговата крштевка во 1906 година. Го држи прадедо му, а зад него стојат дедо му и татко му.

Густаф Адолф е роден во Стокхолм на 22 април 1906 година како најстар син на тогашниот принц Густаф Адолф и неговата прва сопруга принцезата Маргарет. Во семејството бил познат по неговото презиме Едмунд.

Густаф Адолф го положил студентскиот испит во Стокхолмската палата во 1925 година и присуствувал на Кандидатското училиште за офицери за коњаница во Ексјо учебната година и во 1926-1927 година на Кралската воена академија. Потоа бил назначен како фанрик во Свеа чуварите (I 1) и Животниот полк змејови (К 2) и во 1928 година во Животниот полк на коњите (К 1). Густаф Адолф ја продолжил својата воена обука и станал мајор во Корпусот на Генералштабот, Свеа живот гарди и Животниот полк на коњите во 1941 година[1] Во 1943 година, тој станал потполковник во корпусот на Генералштабот, во Свеа гардата, во Вестерботен. полк и во шведската коњаница.[2] Тој имал чин потполковник кога починал.[3]

Интереси и кралски должности[уреди | уреди извор]

Густаф Адолф бил успешен јавач. На Летните олимписки игри 1936 година, тој се натпреварувал во скокање на пречки, но не успеал да заврши. Тој бил претседател на Шведскиот олимписки комитет од 1933 година до неговата смрт во 1947 година.

Густаф Адолф се приклучил на извидниците и како возрасен станал извидник. Тој ги заработил своите мониста на Значка од дрво во паркот Гилвел во Англија. Кога се формирал Шведскиот извиднички совет, тој бил прв претседател или главен извидник.[4] Тој ги водел шведските екипи на 5-то Светско извидничко Џамбори во 1937 година и на Светскиот извиднички собир во 1939 година. Служел во Светскиот извиднички комитет од мај 1937 година до неговата смрт.[5][6]

Од 1932 година, принцот Густаф Адолф бил претседател на Шведскиот извиднички совет, а од 1937 година почесен претседател на Меѓународниот извиднички комитет. Од 1933 година, принцот бил и претседател на Централниот одбор на Шведската спортска конфедерација, на Шведската централна асоцијација за промоција на спортот и на Шведскиот олимписки комитет. Принцот Густаф Адолф бил претседател на Кралскиот шведски аеро клуб од 1937 година и Кралскиот автомобилски клуб од 1939 година Тој бил првиот почесен член на Шведската централна федерација за доброволна воена обука (Centralförbundet för Befälsutbildning),[7] на Кралското друштво на науки во Упсала,[8] на Кралската Шведска академија за воени науки,[9] на Кралската Шведската музичка академија,[10] на Кралското шведско друштво за поморски науки[11] и почесен член на Кралската шведска академија на науките.[12] Тој исто така бил почесен претседател на Централната организација на шведскиот женски помошен ветеринарен корпус ( Centralstyrelsen för Svenska blå stjärnan).[13]

Политика и Втората светска војна[уреди | уреди извор]

Принцот Густаф Адолф, Херман Геринг и дедото на принцот, кралот Густаф V од Шведска во Берлин, февруари 1939 година

Некои неодамнешни новинари и историчари го прикажуваат Густаф Адолф како симпатизер кон нацистичкото движење во Германија во 1930-тите, што е многу дебатирано и критикувано мислење. Како официјален претставник на Шведска, Густаф Адолф се сретнал со многу нацистички водачи, вклучувајќи ги Адолф Хитлер и Херман Геринг (последниот живеел во Шведска и имал многу пријатели меѓу шведската висока класа). Неговиот дедо, Чарлс Едвард, сменетиот војвода од Саксобурготски и Гота, бил еден од ретките членови на која било од поранешните германски кнежевства кој бил поддржувач на нацистите,[14] но тоа не значи дека Густаф Адолф бил. Бидејќи принцот многу ретко зборувал за политички прашања и не оставил писмени докази за какви било политички симпатии од каков било вид, темата останува само шпекулација.

Според новинарот и автор Стафан Скот во неговата книга Сите овие Бернадоти (Alla dessa Bernadottar), писмата и дневниците на влијателните Швеѓани со децидно антинацистичко убедување ги побиваат гласините. Таквите документи ги вклучуваат оние на дипломатот Свен Графстром и на сопругата на министерот Густав Молер, како и на посинокот на Херман Геринг, кој рекол дека посетата на принцот во домот на Геринг била целосно неуспешна и дека Геринг и Густаф Адолф не се согласувале добро. Весникот „ Експресен“ напишал дека „веродостојните сведоци кои исто така биле силно продемократски“ ги негирале гласините. Шведскиот кралски двор дал изјава со која негирале какви било сознанија за нацистичките симпатии.

Густаф Адолф ја изразил својата поддршка за Финска за време на Продолжената војна од 1941–1944 година, па дури би сакал и да учествува како доброволен војник во Зимската војна 1939–1940 година, но неодобрувањето на кралот спречило тоа да се случи.

Некои водечки шведски политичари биле против можноста Густаф Адолф да го наследи тронот, а еден истакнат социјалдемократ јавно изговорил дека принцот е „личност што никогаш не смее да биде крал“.

Брак и семејство[уреди | уреди извор]

Густаф Адолф насликан од Бјанка Валин во 1939 година

На 19/20 октомври 1932 година во Кобург, Густаф Адолф се оженил со својата втора роднина, принцезата Сибила од Саксобурготски и Гота, ќерка на Чарлс Едвард, војводата од Саксобурготски и Гота. Верската церемонија се одржала вториот ден во црквата Св. Мориц. Имале пет деца:

 • Принцезата Маргарета, г. Амблер (родена на 31 октомври 1934 година) се омажила за Џон Амблер на 30 јуни 1964 година и е негова вдовица. Имаа три деца.
 • Принцезата Биргита од Шведска (родена на 19 јануари 1937 година) се омажила за принцот Јохан Георг од Хоенцолерн на 25 мај 1961 година и е негова вдовица. Имаа три деца.
 • Принцезата Дезире, бароницата Силфвершилд (родена на 2 јуни 1938 година) се омажила за баронот Никлас Силфвершилд на 5 јуни 1964 година и е негова вдовица. Имаа три деца.
 • Принцезата Кристина, г. Магнусон (родена на 3 август 1943 година) се омажила за Торд Магнусон на 15 јуни 1974 година. Имаат три сина.
 • Карл XVI Густаф од Шведска (роден на 30 април 1946 година) се оженил со Силвија Сомерлат на 19 јуни 1976 година. Тие имале три деца.

Смртта[уреди | уреди извор]

Гробот на Густаф Адолф и Сибила на островот Карлсборг во Солна, Шведска.

Густаф Адолф загинал во авионска несреќа во попладневните часови на 26 јануари 1947 година на аеродромот Каструп, Копенхаген, Данска.[15] Принцот, заедно со двајца придружници, се враќал во Стокхолм од ловечко патување и посета на принцезата Јулијана и принцот Бернхард од Холандија. Одложениот лет на KLM од Амстердам слетал во Копенхаген на рутинско застанување пред да продолжи за Стокхолм. Набргу по полетувањето на авионот Даглас ДЦ-3, тој се искачил на височина од околу 50 метри (150ft), заглавил и паднал со носот прво на земја, каде што експлодирал при ударот. Сите 22 луѓе во авионот загинале (16 патници и шест членови на екипажот). Во несреќниот лет биле и американската пејачка и глумица Грејс Мур и данската глумица Герда Нојман. Истрагата покажала дека, за кратко време, капетанот на авионот не успеал правилно да ја изврши последната листа за проверка пред летот и полетал не сфаќајќи дека блокадата на лифтот сè уште е на своето место.[16]

Во моментот на неговата смрт, Густаф Адолф бил втор по редот на шведскиот престол зад неговиот татко, престолонаследникот, кој во 1950 година станал крал Густаф VI Адолф. Помладиот Густаф Адолф бил наследен како втор во низата од неговиот единствен син, Карл Густаф (во тоа време само 9 месеци), кој подоцна ќе го наследи својот дедо во 1973 година како крал Карл XVI Густаф.

Почести и оружје[уреди | уреди извор]

Воени чинови Шведска[уреди | уреди извор]

 • Шведска 1927: Фенрик
 • Шведска 1928: Фенрик[3]
 • Шведска 1941: мајор
 • Шведска 1943: потполковник

Почести[уреди | уреди извор]

Ордени
 • Шведска 1906: Витез и командант на Ордените на Неговото Височество Кралот (Витез на кралскиот ред на Серафимите)
 • Шведска 1906: Командант Големи крст на Редот на мечот
 • Шведска 1906: Командант Големи крст на Редот на поларната ѕвезда
 • Шведска 1906: Престолонаследник Густаф V и сребрениот свадбен медал на престолонаследникот[17]
 • Шведска 1907: Крал Оскар Втори и Златниот свадбен медал на кралицата Софија[17]
 • Шведска 25 мaј 1928: Комеморативен медал за јубилеј на кралот Густаф V[17]
 • Шведска ?: Орден на Карл XIII[17]
Странски почести

Оружје[уреди | уреди извор]

Грбот на принцот Густаф Адолф бил како оние на Кралството Шведска, со една четвртина со краците на Вестерботен во основата.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Sveriges statskalender för året 1942 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1942. стр. 323.
 2. Sveriges statskalender för året 1947 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1947. стр. 341.
 3. 3,0 3,1 Rudberg, Erik, уред. (1948). Svenska Dagbladets årsbok TJUGOFEMTE ÅRGÅNGEN (Händelserna 1947) [Svenska Dagbladet's Yearbook TWENTY-FIFTH VOLUME (Events of 1947)] (шведски). 52. Stockholm: Svenska Dagbladet. стр. 8. Предлошка:LIBRIS.
 4. John S. Wilson (1959), Scouting Round the World. First edition, Blandford Press. p. 94, 95, 99, 102, 106, 110, 115, 124, 127, 136, 140, 141, 185
 5. Kroonenberg, Piet J. (1998). The Undaunted- The Survival and Revival of Scouting in Central and Eastern Europe. Geneva: Oriole International Publications. стр. 31. ISBN 2-88052-003-7.
 6. Kroonenberg, Piet J. (2003). The Undaunted II–The Survival and Revival of Scouting in Eastern Europe and Southeast Asia. Las Vegas: Las Vegas International Scouting Museum. стр. 77. ISBN 0-9746479-0-X.
 7. Sveriges statskalender för året 1945 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1945. стр. 963.
 8. Sveriges statskalender för året 1947 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1947. стр. 996.
 9. Sveriges statskalender för året 1947 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1947. стр. 983.
 10. Sveriges statskalender för året 1945 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1945. стр. 918.
 11. Sveriges statskalender för året 1942 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1942. стр. 927.
 12. Sveriges statskalender för året 1945 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1945. стр. 903.
 13. Sveriges statskalender för året 1942 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1942. стр. 947.
 14. Die Zeit, 2001
 15. „Prince and opera star killed in plane crash“. Ottawa Citizen. 14 March 1954. Посетено на 1 June 2014.
 16. „Douglas DC-3C (C-47A-30-DK) PH-TCR Kobenhavn-Kastrup Airport“. Aviation Safety Network. Архивирано од изворникот на 2014-08-02. Посетено на 1 June 2014.
 17. 17,00 17,01 17,02 17,03 17,04 17,05 17,06 17,07 17,08 17,09 17,10 17,11 17,12 17,13 17,14 Sveriges statskalender för året 1947 (шведски). Uppsala: Fritzes offentliga publikationer. 1947. стр. 5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]