Градиште (Говрлево)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°55′58″N 21°20′38″E / 41.93278° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.93278; 21.34389Координати: 41°55′58″N 21°20′38″E / 41.93278° СГШ; 21.34389° ИГД / 41.93278; 21.34389
Основни податоци
Место Говрлево
Општина Сопиште
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период римско време
доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во скопското село Говрлево. Наоѓалиштето претставува утврдена населба и базилика од римско време доцна антика и старохристијанско време .[1]

На околу 600 м северно од селото се наоѓа мало ритче со зарамнето плато на врвот големо околу 2 хектара, на кое се гледаат остатоци од бедем граден од кршен камен и варов малтер. На површината има фрагменти од садова и градежна керамика, питоси, а биле наоѓани и монети. Мермерни блокови се пренесени во селските цркви во Говрлево и Барово. На југоисточната тераса има темели од голема базилика и непосредно до неа темели од цистерна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 368, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Chnitke